Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2017-02-17
  Lietuvoje knygų leidyba dabar vos ne perpus mažesnė negu buvo prieš krizę
  Šalyje kasmet išleidžiamų naujų pavadinimų knygų skaičius iki šiol nepasiekė 2008 metų rezultatų, kai buvo išleista per 4,5 tūkst. naujų pavadinimų knygų, rašo „Verslo žinios“.
 • 2017-02-17
  Kalba kaip mūsų visų namai

  2017-ieji paskelbti Lietuvių kalbos kultūros metais. Gausiausiai jiems skirtų renginių vyks Lietuvių kalbos dienomis, valstybingumo datomis pažymėtu laikotarpiu nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios.

 • 2017-02-17
  Anglakalbiai nesupranta, kas yra „valstiečiai“

  Ilgametę patirtį tarptautinėse parlamentinėse struktūrose turintys Seimo nariai užsimena apie nepatogumus, kuriuos sukelia valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pavadinimas bendraujant su užsienio šalių politikais. Kadangi anglų kalba žodis „valstietis“ turi kitokį atspalvį nei Lietuvoje, neretai kyla klausimų apie mūsų šalies valdžios vairą laikančią partiją. Kaip paveikti LVŽS, kad ši dėl šalies įvaizdžio tarptautinėje arenoje pakoreguotų savo pavadinimą?


  Toks klausimas neretai kyla Seimo nariams, mėginantiems užsienio kolegoms išaiškinti, kas iš tiesų yra LVŽS. Bėda ta, kad lietuvių kalbos žodis „valstietis“ anglakalbių suprantamas kaip neturtingose agrarinėse pasaulio šalyse egzistuojantis bežemis ūkininkas ar žemės ūkio darbininkas. Kitaip nei gimtojoje kalboje, šio žodžio reikšmė svetur turi neigiamą krūvį – esą toks asmuo yra neišsilavinęs, nekultūringas, žodžiu, tamsus.

 • 2017-02-15
  Vilniaus savivaldybė švenčia pergalę gatvių lentelių byloje
  Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Vyriausybės atstovės prašymą pripažinti gatvių pavadinimų lenteles užsienio kalbomis Vilniaus mieste neteisėtomis.
 • 2017-02-15
  Lietuvių kūryba – ir egzotiškomis kalbomis
  Vasario pabaigoje vyksianti Vilniaus knygų mugė, šiemet savo prioritetu paskelbusi lietuviškų ženklų paieškas, inspiravo ir Lietuvos kultūros institutą atlikti savotišką grožinės literatūros vertimų reviziją. Rezultatai – įspūdingi.
 • 2017-02-14
  Nors vaikai skaito daugiau nei anksčiau, ilgesnio teksto įveikti nepajėgia
  Vaikai šiais laikais skaito daugiau nei bet kada anksčiau, tačiau ilgesniam tekstui sutelkti dėmesio jie nesugeba. Taip LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ sako Latvijos nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centro vadovė Silvija Tretjakova.
 • 2017-02-13
  Rengiama spaudos konferencija, skirta Lietuvių kalbos dienų renginių atidarymui
  Vasario 14 d., antradienį, 8.30 val. Seimo spaudos konferencijų salėje vyks spaudos konferencija, skirta Lietuvių kalbos kultūros metams ir Lietuvių kalbos dienų atidarymui.
 • 2017-02-13
  Lietuvos vardą į istoriją įrašė moteris
  Lotyniškai parašytuose Kvedlinburgo analuose yra toks įrašas: „1009 m. Šv. Brunonas, Rusijos ir Lietuvos pasienyje pagonių trenktas į galvą, su 18 saviškių kovo 9 d. nukeliavo į dangų“. Kvedlinburgo analai išsaugoti Vokietijos Saksonijos žemės bibliotekoje. Tiksliau – vienintelis išlikęs XVI a. nuorašas. Nors įrašas – tragiškas, tačiau Lietuvai jis labai reikšmingas, nes pirmą kartą matome užrašytą Lietuvos vardą ir jį į istoriją įrašė moters ranka.
 • 2017-02-13
  LRT laidoje atkreipamas dėmesys, kad būtina priimti Valstybinės kalbos įstatymą

  Valstybinės kalbos įstatymas buvo priimtas 1995 m. sausio 31 d. Jame nustatytos svarbiausios kalbos vartojimo viešajame gyvenime sritys, reglamentuojama jos apsauga ir kontrolė, teisinė atsakomybė už įstatymo nesilaikymą. Šis teisės aktas padėjo grąžinti lietuvių kalbą į tas sritis, iš kurių ji buvo išstumta sovietiniais metais, sudarė sąlygas įsitvirtinti ten, kur jos padėtis buvo silpna arba neapibrėžta. Įstatymą rengusi darbo grupė tuo metu negalėjo numatyti visų lietuvių kalbai kilsiančių iššūkių ir įvertinti jų padarinių. Naujo Valstybinės kalbos įstatymo projektas parengtas dar 2006 metais, kelis kartus svarstytas Seime, tačiau iki šiol dar nepriimtas.

 • 2017-02-10
  Vasario 24-ąją – Nacionalinis diktantas

  Nacionalinis diktantas – tarptautinis suaugusiųjų ir moksleivių raštingumą skatinantis konkursas. Jis organizuojamas nuo 2008 metų. Pagrindinis konkurso organizatorių tikslas – paskatinti žmones didžiuotis unikalia lietuvių kalba, kalbėti ir rašyti ja taisyklingai.