Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2021-06-08
  Laima Kalėdienė: kalbos atmainos ir laisvė
  Gegužės 19 d. vyko kalbos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos surengtas forumas „Kokią kalbą renkamės?“ (https://www.youtube.com/watch?v=1a6Oh-VxAbQ). Forume apie lietuvių kalbos atmainas pranešimą skaitė kalbininkė, humanitarinių mokslų daktarė, profesorė Laima Kalėdienė. Pateikiamos jos mintys, išdėstytos minėtame forume.
 • 2021-06-08
  Testas: ar žinote šių 15-os lietuviškų žodžių iš S raidės reikšmes?
  Kas yra sietuva? Ką reiškia žodis „sekmas“? O kas yra spalis? Portalas 15min tęsia kelionę per lietuvių kalbos abėcėlę ir šiandien kasdieniniame teste kviečia pasitikrinti, kaip gerai žinote 15-os rečiau sutinkamų lietuviškų žodžių, kurie visi prasideda raide S, reikšmes. Kai kurie iš teste sutinkamų žodžių dabar kasdienėje kalboje sutinkami retai. Kiti – specifiniai terminai ar tarptautiniai žodžiai. Tačiau visi šie žodžiai išties egzistuoja. Ar žinote, ką jie reiškia?
 • 2021-06-07
  Lietuvių kalbos sklaida – pociūnėliečių prioritetas
  Radviliškio rajono Pociūnėlių pagrindinės mokyklos bendruomenė keturis mėnesius (vasarį-gegužę) ypatingą dėmesį skyrė lietuvių kalbos sklaidai. Valstybinei lietuvių kalbos komisijai pakvietus dalyvauti Lietuvių kalbos dienose (LKD), pociūnėliečiai numatė nemažai įdomių veiklų. Aktyviausiai veiklose dalyvavo meninės raiškos ir jaunųjų kūrėjų būrelių vaikai bei kiti 5-10 klasių mokiniai, konsultuojami lietuvių kalbos mokytojų. Su LKD skirtomis mokinių veiklomis supažindina Pociūnėlių pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Roma Buivydienė ir Aušrelė Slabokienė.
 • 2021-06-05
  Skandinaviškas požiūris į daugiakalbystę – misija (ne)įmanoma Lietuvoje?

  Nemažą Skandinavijos šalių visuomenių dalį sudaro imigrantai ir pabėgėliai, kuriems atvykus stengiamasi sukurti kuo palankesnę ir saugesnę aplinką sparčiai integracijai. Migrantų vaikams sudaromos sąlygos kurį laiką mokytis savo gimtąja kalba ir kartu intensyviai ugdyti šalies kalbos įgūdžius, kad per kuo trumpesnį laikotarpį jie galėtų pradėti mokytis kartu su gimtakalbiais. Tai nereiškia, kad Skandinavijoje nėra problemų, tačiau apie jas daug kalbama ir stengiamasi spręsti.

 • 2021-06-03
  Lina Murinienė. Kaip kalba Akmenė?
  Žinių radij laidoje „Šneku tarmiškai“ pasakoja Vilniaus universiteto docentė, VLKK narė dr. Lina Murinienė.
 • 2021-06-02
  Ieškoma savanorių, galinčių baltarusius mokyti lietuvių kalbos
  VšĮ Bendrystės ir socialinių inovacijų centras bendradarbiauja su pagalbos baltarusiams Lietuvoje fondu „Razam“ ir nuo šių metų birželio 8 dienos pradės lietuvių kalbos pamokas į Lietuvą atvykusiems baltarusiams. Norinčių mokytis skaičius viršija centro galimybes, todėl kviečiami prisidėti savanoriai, galintys mokyti kalbos kartą per savaitę.
  Pamokų tikslas – per tiesioginį bendravimą padrąsinti kalbėti lietuviškai ir megzti socialinius ryšius. Temos – bendrosios, lietuvių kalbos lygis – pradinis.
 • 2021-06-01
  Steponas Algirdas Dačkevičius: rašykime taip, kad mūsų seneliai ir tėvai suprastų
  Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Lietuvių kalbos draugijos (LKD) Kalbos tvarkytojų skyriaus iniciatyva pirmą kartą buvo surengti Žurnalisto – kalbos bičiulio rinkimai. Kalbamasi su rinkimu nugalėtoju žurnalistu, Telšiuose leidžiamo laikraščio „Kalvotoji Žemaitija“ redaktoriumi, poetu Steponu Algirdu Dačkevičiumi.
 • 2021-06-01
  Dalia Ivaškevičienė: Ukmergėje nesibaigianti kalbos šventė, kurią kuria didelė komanda
  Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Valstybinės lietuvių kalbos komisijos padėka įteikta Ukmergės rajono savivaldybės kalbos tvarkytojai Daliai Ivaškevičienei. Šį darbą ji dirba nuo 1995 metų rugpjūčio mėnesio. Bet būtent šie metai, kada ne be jos iniciatyvos Ukmergė tapo Lietuvių kalbos dienų sostine, atnešė daug jaudulio ir rūpesčio kuriant renginių programą, buriant žmones. Pati D. Ivaškevičienė teigia: „Bet rūpesčiu to vadinti negaliu, todėl, kad tai – kol kas nesibaigianti kalbos šventė, kurią kuria didelė komanda – kultūros, švietimo žmonės, poetai, rašytojai, istorikai, politikai, seniūnai, žiniasklaida...“
 • 2021-06-01
  Apie žodžio korektiškumą: sava ir importuota
  Pristatoma trijų Lietuvoje ir Latvijoje puikiai žinomų šiauliečių kalbininkų prof. Kazimiero Župerkos, doc. Reginos Kvašytės ir literatūrologės prof. Džiuljetos Maskuliūnienės mokomoji knyga ne tik apie tai, kas sava, svetima, importuota. Tai knyga, kurioje, išlaikant grakštų mokslo kalbos stilių, įtaigiai ir paveikiai, argumentuotai kalbama apie politinio korektiškumo ideologijos poveikį lietuvių ir latvių kalboms. Kalbama ir apie dabar populiarų feministinį lingvistinį aktyvumą Lietuvoje; apie žodžio kontekstus ir konotacijų kaitą (kaimietis, valstietis, ūkininkas, mužikas, runkelis).
 • 2021-06-01
  Vilija DAILIDIENĖ. Kaip pagrįsti rašinio idėją?

  Pasiruošimas valstybiniam lietuvių kalbos egzaminui. Kaip pagrįsti rašinio idėją? (Kazimiero Simonavičiaus universitetas)