Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2021-06-17
  Nuspręsta nesiskaityti su valstybine kalba
  Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pripažino, kad asmenvardžių rašymas valstybine kalba piliečių teisių nepažeidžia, nes parodo asmens ryšį su valstybe. Asmens tapatybės dokumentą išduoda valstybė, ji nustato jo gavimo ir naudojimo taisykles. Kad jį gautų, asmuo turi atitikti teisės aktais numatytus reikalavimus. Vienas iš jų – mokėti valstybinę kalbą.
 • 2021-06-17
  Kalbos klube Algirdas Saudargas

  Kalbos klube prof. dr. Jolanta Zabarskaitė pokalbio apie kalbos ateitį pakvietė netikėtą svečią. Tai Nepriklausomybės akto signataras, ambasadorius, buvęs Europos Parlamento narys Algirdas Saudargas. Jis kalba susidomėjo per biofiziką dar studijuodamas tuomečiame Kauno medicinos institute. Daug vėliau, dirbdamas Europos Parlamente, inicijavo išsamios studijos „Language equality in the digital age“ sukūrimą – ji vėliau Europos Sąjungos kalbų politikoje suvaidino naujų veiklų katalizatoriaus vaidmenį. Kalbos klube diskutuota, kaip skaitmeninės kalbos technologijos gali likti tik šiuolaikinės komunikacijos ir informacijos valdymo medija ir ko reikėtų, kad jos veiktų kaip būtina sąlyga Lietuvos ateičiai kurti.

 • 2021-06-17
  Kalbos vėjai: apie keiksmus ir linksnius su sociolingvistike Loreta Vaicekauskiene
  LRT laidoje „Daiktiniai įrodymai“ ved. Aidas Puklevičius su dr. Loreta Vaicekauskiene kalbasi apie kalbų gyvavimo klausimus: pasaulyje tikrai nėra tiek mirusių žodžių, kiek nebegyvena žmonių. Ir tikrai mažiau naujų žodžių gimsta nei kūdikių. Ir vis dėlto, kaip mes kalbamės ir kodėl vienas kitą suprantame? Arba ne? Ir kodėl kalbą kuriame mes patys?

 • 2021-06-17
  VLKK forumas „Jaunimo kalbos kodai“

  Pranešėjai:  • filosofė, kultūrologė dr. Daiva Tamošaitytė „Jaunimas ir lietuvių kalbos uždaviniai: rūpesčiai ir lūkesčiai“;

  • mokytoja ekspertė Dangira Nefienė „Ar mokykla gebės puoselėti gimtąją kalbą?“;

  • slemo poezijos konkursų laimėtojas Jovaras Kelpšas „Kas tas slemas?“


  Diskusijos dalyviai: VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis, vertimų biuro „Ars libri“ vadovė Giedrė Liutkevičiūtė, Lietuvių kalbos instituto vyr. mokslo darbuotoja dr. (HP) Rita Miliūnaitė, Lietuvių kalbos instituto jaunesn. mokslo darbuotoja Asta Nida Poderienė, rašytoja Eglė Ramoškaitė, tinklaraštininkė Saulė Kubiliūtė, VU Sinologijos studijų programos absolventė Akvilė Radauskaitė ir kt.


  Moderatorius – žurnalistas Raigardas Musnickas.

 • 2021-06-15
  Meilutė Ramonienė apie lietuviškas pavardes, lietuvių kalbos mokymą, lietuvybę diasporose ir tarmes Lietuvos miestuose
  Apie lietuvių pavardžių formavimąsi, užsienyje gyvenančių lietuvių diasporų ir miestų kalbinę padėtį, taikomąją kalbotyrą, kalbos norminimą ir lietuvių kalbos perspektyvas kalbamasi su Vilniaus universiteto profesore, humanitarinių mokslų daktare, Lietuvos taikomosios kalbotyros asociacijos LITAKA prezidente Meilute Ramoniene.
 • 2021-06-15
  Kazimieras Romualdas Župerka – Petro Būtėno ir Aleksandros Kazickienės atminimo premijos laureatas
  Gegužės 28 d. surengtame kalbininko Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premijos komisijos posėdyje šių metų laureatu išrinktas prof. habil. dr. Kazimieras Romualdas Župerka – žymus stilistikos specialistas, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos profesorius emeritas, Lietuvių kalbos draugijos garbės narys, ilgametis asociacijos „Baltų centras“ narys. Premiją profesoriui nutarta skirti už viso gyvenimo indėlį į lituanistikos tyrimus, mokyklinės lituanistikos plėtojimą, mokytojų ir viešosios kalbos specialistų rengimą, visuomenės švietimą. Pokalbis su laureatu apie lituanistiką.
 • 2021-06-14
  Šie vaikų vardai yra uždrausti: tėvų fantazijai ribų nėra
  Kas yra vardas? „Jei rožę pavadintume kitu vardu, ji nekvepės prasčiau“. Nesiginčysime su Šekspyru, tačiau išties yra daug vardų, iš kurių mes galim pasirinkti. Sąlyga viena – reikės paisyti taisyklių, kurios, beje, labai skirtingos visame pasaulyje. Paskaitykite, kokiose šalyse kokie vardai nepageidautini ir netgi draudžiami.
 • 2021-06-09
  I.Šimonytė: svarbu sudaryti galimybes užsieniečiams išmokti lietuvių kalbos
  Lietuvoje augant kai kurių tautų diasporoms, svarbu sudaryti galimybę šiems žmonėms išmokti lietuviškai, sako premjerė Ingrida Šimonytė.
  „Kalbant su žmonėmis iš tų diasporų, kurios Lietuvoje didėja, ir čia, aišku, daugiausia ukrainiečių, galbūt kažkiek ir baltarusių taip pat diaspora – labai dažnai dabar pradedamas kelti klausimas dėl lietuvių kalbos mokymo“, – per Vyriausybės pasitarimą trečiadienį sakė premjerė.
 • 2021-06-09
  G.Nausėda metinę kalbą pritaikė turintiems intelekto negalią: yra kur tobulėti, bet iniciatyva gera
  Prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas susilaukė įvairių reakcijų, tačiau iniciatyva pateikti pranešimą ne tik įprastu formatu, bet ir intelekto bei kitą pažinimo arba suvokimo negalią turintiems asmenims skirta lengvai suprantama kalba, prezidentui pridėjo gerųjų taškų. Tiesa, tobulinti yra ką, sako ekspertai, bet pabrėžia, kad bendrai prezidentūros dėmesys žmonėms su negalia yra svarbus.
 • 2021-06-08
  Lingvistikos eruditas – Valerijus Čekmonas
  Lietuvos kalbininkas, slavistas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras Valerijus Čekmonas buvo tarp pirmųjų mokslininkų, įsitraukusių į judėjimą už Lietuvos nepriklausomybę. Šiemet Valerijui Čekmonui būtų sukakę 84-eri. Deja, prieš 17 metų jo gyvenimo kelias nutrūko. Straipsnyje pateikiamos prof. dr. Laimos Kalėdienės mintys Iš jos sudarytos knygos „Valerijus Čekmonas: kalbų kontaktai ir sociolingvistika“.