Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-01-17
  Daug žmonių rašydami šiuos 10 lietuviškų žodžių suklysta. Ar nesuklysite jūs?
  Ar gerai išmanote lietuvių kalbos rašybos taisykles?
 • 2020-01-17
  Apie Valstybinės kalbos inspekcijos svarbiausius darbus – LRT laidoje
  Per pirmas šių metų savaites susiklostė Kalbos inspekcijos prognozuota padėtis – kasdien įregistruojama po keliolika pavadinimų, neatitinkančių Civilinio kodekso nuostatų ir Įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių. Metų pabaigoje jų bus keli tūkstančiai. Inspekcija privalės nurodyti, kad naujų įmonių vadovai ištaisytų pažeidimus ir pakeistų pavadinimus. Verslui tai sukels daug sunkumų: reikės keisti įstatus, juos dar kartą tvirtinti, mokėti mokesčius Registrų centrui, pakeisti įmonės dokumentus, antspaudus, kreditines korteles, iškabas, siųsti pranešimus verslo partneriams apie įmonės pavadinimo keitimą, iš naujo kurti rinkodaros strategiją ir reklamą, keisti logotipą.
  Kita tema. Į Lietuvą atvykę ir pavežėtojais pradėję dirbti ukrainiečiai, baltarusiai nesusikalba su vežamais keleiviais lietuviškai. Tai darosi pavojinga, kai vežami vaikai be tėvų, nes iš mokyklos vykstantys moksleiviai moka savo gimtąją kalbą. Apie tai buvo kalbama LRT sausio 17 d. laidoje „Ryto allegro" (nuo 59 minutės).

 • 2020-01-17
  „Talka kalbai ir tautai“ siūlo pereiti prie mokymo valstybine lietuvių kalba visose Lietuvos mokyklose

  Visuomenininkai kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą ir paprašė jo inicijuoti LR Švietimo įstatymo pakeitimus taip, kad Lietuvos tautinių bendrijų bendrojo lavinimo mokyklose būtų pereita prie mokymo lietuvių kalba. Piliečių asociacijos „Talka kalbai ir tautai“ rašte teigiama, kad Lietuvos tautinių bendrijų mokyklose tebetęsiama sovietmečiu įdiegta ydinga kalbinės izoliacijos politika, dėl kurios jų absolventai negali lygiomis teisėmis konkuruoti su mokyklas valstybine mokomąja kalba baigusiais absolventais – tai didina tautinių mažumų socialinę atskirtį Lietuvos darbo rinkoje ir yra svari priežastis emigruoti.


  Visuomenininkai siūlo tokią Lietuvos Respublikos Švietimo įstatymo Nr. I-1489 30 straipsnio Teisė mokytis valstybine kalba pakeitimo redakciją: „Sudarant galimybę gerai išmokti valstybinę kalbą, gauti kokybišką išsilavinimą ir lygias galimybes mokytis, gyventi ir dirbti nepriklausomoje demokratinėje Lietuvos Respublikoje, nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. visose valstybinėse mokyklose pradėti mokyti valstybine kalba: 1–6 klasėje mažiausiai 50 % dalykų, 7–9 kl. – 80 %, 10–12 kl. – visus dalykus (išskyrus gimtąją kalbą ir literatūrą).“

 • 2020-01-14
  Šeimos kelionė į Lietuvą virto košmaru: kalti vaikų vardai
  Trynukų Belgijoje susilaukusios šeimos kelionė į Lietuvą prieš Kalėdas virto siaubinga patirtimi. Vokietijos pasieniečiai pagrasino sulaikyti šeimą su trimis naujagimiais 48 valandoms vien dėl to, kad Lietuvos valdininkai į šalies registrą vaikų vardus įrašė sulietuvintomis galūnėmis.

 • 2020-01-14
  VLKK pirmininkas su užsienio reikalų ministru aptars užsieniečių pavardžių rašybą
  Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi antradienį aptars užsieniečių, turinčių Lietuvos pilietybę, rašybą asmens dokumentuose. Pasak A. Antanaičio, VLKK nuosekliai pasisako už originalias užsieniečių, turinčių Lietuvos pilietybę, taip pat su užsieniečiais susituokusių Lietuvos piliečių pavardes lotyniškos abėcėlės pagrindu.
 • 2020-01-12
  Marius Ivaškevičius: dabar galiu patikėti prognoze, kad po 50 metų Baltijos šalys bus anglakalbės

  LRT laidoje „Stambiu planu“ (ved. Andrius Žočickas).

 • 2020-01-12
  Kaip išmokti šešias kalbas ir nepasiduoti sunkumams?
  Zita Kelmickaitė kalbina Stanislavą Kochanauskaitę, ilgametę lotynų kalbos mokytoją. Jai tik 99-eri! J moka 6 kalbas.
  Kas yra gyvenimo geismas, kaip išmokti šešias kalbas ir nepasiduoti sunkumams?
 • 2020-01-10
  Vietoje 4 tūkstančių terminų leidžia išmokti 2 šimtus

  Kažkada turėję mokytis keturis tūkstančius biologijos terminų, dabar Estijos septintokai ar aštuntokai mintinai mokosi tik du šimtus, tačiau gerai išmoksta suprasti, kaip tie terminai veikia reprodukciniame skirtingų rūšių procese... Kai vietos valdžia atsakinga tik už pagrindinį išsimokslinimą, o šalies valdžia – už gimnazijas, stiprėja ir vienos, ir kitos mokyklos.

 • 2020-01-09
  Įstatymų spragos palankios užsieniečiams: dirba pavežėjais nemokėdami lietuvių kalbos
  Valstybinės kalbos įstatyme nurodyta, kad gyventojus aptarnaujančių įmonių darbuotojai turi mokėti lietuvių kalbą, sako Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka, tačiau pavėžėtojai, skirtingai nei taksistai, nedirba pagal darbo sutartį, todėl, pasinaudodami teisės aktų spragomis, turi galimybę nepaisyti įstatymo reikalavimų.
  Kalbos inspekcija sieks, kad teisės aktuose būtų apibrėžta, jog ir pavėžėjimo paslaugas teikiantys asmenys turi mokėti lietuvių kalbą.
 • 2020-01-09
  Italų kalbininko prof. dr. G. Michelini’o paskaita apie lietuvių kalbą
  Sausakimšoje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvėje italų kalbininkas prof. dr. Guido Michelini lietuvių kalbos gerbėjams ir puoselėtojams skaitė paskaitą „Lietuvių kalbos pranašumas kai kurių „didžiųjų“ Europos kalbų atžvilgiu“. Paskaitoje analizuoti lietuvių, lotynų, senosios graikų, net italų kalbų panašumai, pabrėžtos šių kalbų skirtybės, taip pat aptarta kultūrinių, kalbinių ryšių įtaka kalboms ir jų vartojimui.