Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2016-10-12
  Lena Anderson: „Įtrūkis tarp kalbos ir tikrovės yra literatūros pagrindas“
  ... Akivaizdu, kad daugelio reiškinių, pavyzdžiui, erdvės arba visatos, natūraliai negalime interpretuoti teisingai. Panašu, kad kalbinė struktūra yra įgimtas dalykas. Vis dėlto kalba perteikia pasaulio modelį, bet ne jį patį. Kalba negalima pasikliauti, ji nėra tiksli ir nuolat evoliucionuoja. Tokia kalbos prigimtis. Žodžiai ir sakiniai yra reikalingos konstrukcijos, bet jos interpretuoja, o ne atspindi tikrovę. Be šio įtrūkio tarp kalbos ir realybės, šio neužtikrintumo, nebūtų nei humoro, nei absurdo, nei melo, nei skirtingų perspektyvų, nei dinamikos – trumpai tariant, nebūtų literatūros. Psicholingvistikai svarbu išsiaiškinti, kaip šis įtrūkis tarp kalbos ir tikrovės veikia mūsų mąstymą apie tikrovę. Tai ypač svarbu analizuojant iliuzijas ir nesusipratimus.
 • 2016-10-11
  Europos programavimo savaitę kviečiama analizuoti programą „Skype“
  Spalio 15 d. prasideda Europos programavimo savaitė. Šia proga siūloma susipažinti, kaip programų languose atveriami tekstai atrodo kompiuterio viduje, išmokti juos išversti ir redaguoti. Nuotolinę pamoką „Pažintis su programų lokalizavimu (nuotolinė pamoka)“ žr. http://ims.mii.lt/kalba, tiksliau – http://ims.mii.lt/kalba/lok-2016.html.
  Tai praktinė pamoka, kurioje eksperimentuojama su pokalbių programa „Skype“: ieškoma lokalizuojamų eilučių, jos koreguojamos. Eksperimentams nereikia jokios instrumentinės programos. Viskas, ko reikia lokalizuotojui, yra pačioje programoje „Skype“. Todėl pažintis su lokalizavimu labai paprasta ir nereikalauja ypatingų programavimo žinių. (Susidomėjusiems spalio 15 d. bus paskelbta kontrolinių užduočių.)
  Spalio 15–23 d. Lietuvos kompiuterininkų sąjunga kviečia analizuoti programą „Skype“, ieškoti taisytinų vietų ir siųsti sprendimus.
 • 2016-10-10
  Clarkas Judge’as: „Gera kalba – kiekvienos politinės kampanijos ašis“
  Lietuvoje vykusios Seimo rinkimų kampanijai oratorystės perlų neišgirdome. Kaip sako JAV prezidentams kalbas rašęs ir rinkimų kampanijų strategijas rengęs Clarkas Judge’as, Amerikoje „toks triukas nepraeitų“.
 • 2016-10-09
  Lietuva – mūsų lūpose (LRT laida)
  Pagrindinis laidos tikslas – kurti naujadarus, kurie pakeistų arba nukonkuruotų į lietuvių kalbą besiveržiančias svetimybes. Laidos vedėjas Antanas Smetona


  Šeštadieniais 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.
 • 2016-10-07
  Naujos laidos, senos klaidos
  Prasidėjus naujam sezonui televizijose atsirado ir naujų laidų. Kalbos inspekcija stebėjo dvi jų – LNK televizijos ekstremalių išbandymų šou „Aš galiu“ ir „Lietuvos ryto“ televizijos šeimų žaidimą „Kartų kovos“.
 • 2016-10-06
  K.Sabaliauskaitė: „D.Britanijoje jau šešiamečiai mokomi savarankiškai mąstyti, Lietuvoje abiturientai už tai baudžiami“

  Skaitymas ir knyga duoda keturis dalykus, kurių negalės atstoti jokie socialiniai tinklai, jokios inovacijos: intelektą, kritinį mąstymą, vaizduotę ir galią.

 • 2016-10-05
  Kaip stabdytas lietuvių kalbos nuopuolis
  Nuo „Kalbos praktikos patarimų“ (KPP) pasirodymo praėjo 40 metų. Kaip rengtas šis etapinis veikalas, koks buvo jo poveikis? Apie tai pasikalbėti pakvietėme jo sudarytoją kalbininką Aldoną Pupkį.
 • 2016-10-05
  Nemokamos knygos visą gyvenimą
  Vienas Londono knygynų visiems pasaulio skaitytojams siūlo dalyvauti loterijoje, kurios laimėtojui iki gyvenimo pabaigos kas mėnesį bus siunčiama po knygą.
 • 2016-10-04
  Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai
  Šį spalį, kaip ir kasmet nuo 2005 metų, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos inicijuota ir kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka rengiama akcija „Metų knygos rinkimai“ vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas.
 • 2016-10-03
  Sumaištis tarp asmenvardžių rašymo variantų

  Lietuvių kalboje asmenvardžiai, kaip ir kiti bendriniai ar tikriniai daiktavardžiai, tekste įgyja tam tikras galūnes. Ir atskirai paimti, jie savo galūne rodo linksniavimo tipą ir tam tikrą linksnį. Štai oficialaus trinario asmenvardžio Vincas Krėvė Mickevičius iš kiekvieno žodžio galūnės matyti vis kitos linksniuotės vienaskaitos vardininkas. Iš principo tai tinka ir skolintiniams asmenvardžiams.