Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-10-29
  „Amazon“ debiutą Švedijoje aptemdė rašybos ir vertimo klaidos
  Svetainė „Amazon.se“ yra pirmasis „Amazon“ žingsnis į Šiaurės šalis, nors švedai iki tol jau galėjo užsisakyti prekių iš „Amazon“ svetainių Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje. Pirmieji pirkėjai netruko atkreipti dėmesį į daugybę rašybos švedų kalba ir vertimo klaidų svetainėje.. . „Pricerunner“ generalinis direktorius Nicklasas Storakersas komentare svetainei „Breakit“ tinklalapio paleidimą pavadino „blogiausiu bet kada matytu darbu“.
 • 2020-10-27
  Vietovardžiai: nuo duomenų rinkinio iki interaktyvaus žemėlapio (virtualus renginys lapkričio 4 d.)

  Virtualus renginys internetu 2020 m. lapkričio 4 d. (trečiadienį) 14 val. Trukmė – 1 val. Vietovardžių duomenis pristatys VĮ GIS-Centras komanda. Tikslas – viešinti oficialų Lietuvos Respublikos teritorijos Vietovardžių erdvinį duomenų rinkinį ir susijusias paslaugas siekiant platesnio vietovardžių duomenų taikymo ir naudojimo. Vietovardžių duomenis bet kada galima rasti http://www.geoportal.lt/vietovardziai">www.geoportal.lt/vietovardziai. 

 • 2020-10-27
  Kalbos vieta lietuvio pasaulėvaizdyje
  „Istorikai išsamiai aprašė, kada susikūrė pirmosios valstybės, jie net gali pasakyti, kada ėmė kurtis viena ar kita tauta, tačiau kada atsirado kalba, kokia ji buvo, kaip skambėjo pirmieji žodžiai, kam tos kalbos reikėjo, tebesiginčijama iki šiol. Sutariama tik dėl vieno – pasaulio nėra be kalbos, o kalbos be pasaulio“, – teigia šio straipsnio autoriai prof. dr. Irena Smetonienė ir dr. Marius Smetona.
 • 2020-10-27
  Daiva Beliokaitė: turime saugoti savo kalbą vardan pačios tautos ir valstybės išlikimo
  Apie lietuvių kalbos norminimo procesus, jų santykį su natūralia kalbos raida kalbamasi su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos kalbos tvarkytoja Daiva Beliokaite.
 • 2020-10-24
  Muzikinė dėžutė. Kūrinių pavadinimai
  Kas juos sugalvojo? Ar visada tai darė kompozitoriai? O gal jiems visa tai mažiausiai rūpėjo? Tad kas buvo tie poetai, pokštininkai ir šmaikštuoliai, išdrįsę suvaidinti svarbų vaidmenį kuriant muzikai vieną ar kitą pavadinimą.
 • 2020-10-23
  Virusų registre atsiras lietuviški pavadinimai – barstukai ir kt.
  Gan stipriai stereotipizuotą mokslininko įvaizdį savo išvaizda laužantis virusų tyrinėtojas, darbo laiką skirdamas uodams, sako atradęs naujų virusų, kurie, pasididžiuodamas sako jis, turės lietuviškus pavadinimus. „Anksčiau ar vėliau viešose duomenų bazėse atsiras virusai su lietuviškais pavadinimais, – sako Švedijoje dirbantis mokslininkas. – Duodamas vardus, daugiausiai klioviausi mitologija, nes čia galima sutikti gan neįprastų pavadinimų.“
  Vienas iš Gyčio sugalvotų vardų virusui yra barstukas. Taigi, jau egzistuoja toks Barstuko virusas. Anot mokslininko, toks vardas parinktas neatsitiktinai.„Barstukai yra mitologiniai baltų padarai, kurie slepiasi po kelmais ir akmenimis miške. Taip tą virusą pavadinau todėl, kad šis buvo rastas kartu su kitu virusu – jis tarsi slėpėsi po tuo kitu virusu“, – pasakoja svetur dirbantis virusų tyrinėtojas Gytis Dudas.
 • 2020-10-23
  Apie angliškas frazes darbo kalboje
  Su rubrika „Kalbos rytas” – apie darbe vartojamą lietuvių kalbą ir į ją įterpiamas rusiškas ir angliškas frazes, vyrų ir moterų kalbos skirtumus. Linos Smolskienės pokalbis su Vilniaus universiteto Užsienio kalbų katedros lektore Dalia Pinkevičiene.
 • 2020-10-20
  Išminčius, visame pasaulyje išgarsinęs Vilnių: atidarytoje parodoje – kaip niekada arti mūsų
  „Pati Tora prabilo: esu išmintis, kuri rado prieglobstį Elijo sieloje, ir per jį tapau žinoma visame pasaulyje“, – Elijo ben Saliamono Zalmano antkapyje iškaltas epitafijos fragmentas puikiai atkleidžia išminčiaus, geriau žinomo kaip Vilniaus Gaonas, reikšmę Lietuvos ir viso pasaulio žydų kultūrai. Minėdama Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, spalio 20-ąją Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB) atvėrė leidinių ir dokumentų parodą „Shenot Eliyahu/ Elijo metai: Vilniaus Gaono įtaka Lietuvos žydų kultūrai“.
 • 2020-10-20
  Hurgados lituanistinėje mokyklėlėje prasidėjo nauji mokslo metai
  Spalio 17 dieną Hurgadoje Lietuvos ambasada Egipte kartu su lietuvių bendruomene organizavo popietę, kurios metu vietos lietuviai pradėjo naujuosius mokslo metus šeštadieninėje lituanistinėje mokyklėlėje „Jūros arkliukai“. Hurgadoje susibūrusi lietuvių bendruomenė bei jos iniciatyva įsteigta šeštadieninė mokyklėlė padeda sukurti lietuvišką kalbinę aplinką bei puoselėti lietuvišką bendravimą.
 • 2020-10-20
  Knygos „Moderniųjų iniciatyvų ir tradicijos dialogas: surinkimininkų judėjimas Prūsijos Lietuvoje“ pristatymas
  Spalio 14 d., trečiadienį, 17 val. 30 min., Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) vyks Lietuvių kalbos instituto parengto straipsnių rinkinio „Moderniųjų iniciatyvų ir tradicijos dialogas: surinkimininkų judėjimas Prūsijos Lietuvoje“ pristatymas. Protestantiškas susirinkimininkų judėjimas gyvavo Prūsijos Lietuvoje daugiau nei 200 metų, pasireiškė veržliomis liaudiškomis iniciatyvomis – namų pamaldomis, vadinamaisiais surinkimais. XIX amžiuje surinkimininkų judėjimas atspindėjo bendras Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje vykusių religinių procesų, judėjimų tendencijas. Galimos sąsajos su protestantiškuose kraštuose užgimusiu Prabudusiųjų judėjimu (angl. Awakening Movement, vok. Erweckungsbewegung).
  Pristatyme dalyvaus straipsnių autoriai habil. dr. Darius Petkūnas (Klaipėdos universitetas), dr. Mindaugas Šinkūnas (Lietuvių kalbos institutas), dr. Inga Strungytė-Liugienė (Lietuvių kalbos institutas) ir rinkinio recenzentė doc. dr. Vilma Zubaitienė (Vilniaus universitetas). Renginį moderuos prof. habil. dr. Dainora Pociūtė (Vilniaus universitetas). (Būtina išankstinė registracija.)