Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-02-06
  Laima Kalėdienė. Iš kur buvo atsiradęs tas Didžiųjų kalbos klaidų sąrašas?
  VLKK svetainėje skelbiama: „2019 m. sausio 31 d. Kalbos komisija priėmė nutarimą Nr. N-1 (171) „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos prie Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. gruodžio 18 d. nutarimo Nr. 68 „Dėl Didžiųjų kalbos klaidų sąrašo“ pripažinimo netekusiu galios“. Kokios galios tas Sąrašas neteko? Didžiosios klaidos nebebus skiriamos nuo mažųjų ar išvis nebebus sąvokos kalbos klaida? Ir apskritai, iš kur tas Sąrašas buvo atsiradęs?
 • 2019-02-05
  „Dviračio žiniose“ apie Didžiųjų kalbos klaidų sąrašą

  Gal reikėtų 10 lietuvių kalbos įsakymų... (Įrašo 12–18 min.)

 • 2019-02-05
  Keisis du Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos nariai
  Seimo sudarytoje Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijoje ketinama pakeisti du narius: vietoj Jolantos Zabarskaitės ir Mindaugo Kvietkausko siūlomos Albina Auksoriūtė (LKI) ir Aušra Martišiūtė-Linartienė (LTII).
 • 2019-02-05
  Lietuviai papasakojo, ar lengva gyventi turint su kiaule susijusią pavardę
  2019-ieji pagal kinų horoskopą – Kiaulės metai. Šis naminis gyvūnas artimas ir lietuviams, šį žodį dažnai vartojame šnekamojoje kalboje. Be to, nuo kiaulės yra kilusių ir lietuviškų pavardžių. Kaip jaučiasi jas nešiojantys žmonės, juolab kad posakiai su žodžiu „kiaulė“ turi neigiamą atspalvį, nors pats gyvūnas apibūdinamas kaip linksmas ir protingas?

 • 2019-02-03
  Lina Baltrukonienė: Laisvę kalbai!
  ... mes gyvename ne Lietuvoje, o Norvegijoje. Tiek vaikai, tiek ir mes, žinoma, apsieiname dviem kalbomis savo kasdieniuose reikaluose. Sudėtingiau paaiškinti tai, kad štai aš, rašydama lietuviškai, dažnokai perklausiu savęs, ar taip galima išsireikšti, ar teisingą formą, žodį vartoju, o štai mano vaikai nė nesudvejoję pasako, kaip galima ir negalima sakyti norvegiškai. Juk tai jų gimtoji kalba! Jie išmoko ją iš gimtakalbių norvegų. Kaip ji gali būti netaisyklinga? Žinoma, jie kalba jaunimo žargonu, mielai įvelia daug anglicizmų ir kebabnorsk (taip norvegai vadina nevakariečių imigrantų vartojamą norvegų ir jų gimtųjų kalbų mišinį), bet mokymo įstaigose rašo ir šneka norvegiškai taip, kad niekas jų kalbos gebėjimų nekritikuoja.
 • 2019-02-03
  Laikas pasikalbėti 2019-01-29 LRT
  ... kasmet skiriamos lėšos vis mažėja, o bibliotekos yra priverstos užsiimti pačia įvairiausia veikla, kad tik surinktų papildomų pinigų ir papildytų savo skurdžias knygų lentynas naujais leidiniais. Naujame „Skaitymo skatinimo 2019-2024 m. veiksmų plane“ vėl numatytos lėšos tik konkretiems renginiams, bet ne ilgalaikiams projektams ir strategijai. „Skaitymo skatinimo akcijas derėtų pradėti nuo politikų, – rašo Donatas Petrošius, – nes jų sprendimai vis labiau didina mūsų atsilikimą nuo civilizuoto pasaulio“.
 • 2019-02-01
  TV3 Žiniose apie baudų už didžiąsias kalbos klaidas panaikinimą
  Piliečių, Kalbos komisijos narių, Kalbos instituto darbuotojų nuomonės. (Įrašo 27–31 min.)
 • 2019-02-01
  LRT Dienos tema
  Dalyvauja VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis ir Loreta Vaicekauskienė.
 • 2019-02-01
  Labas vakaras, Lietuva: VLKK panaikino kalbos klaidų sąrašą
  Dalyvauja VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis.
 • 2019-02-01
  Lietuvių kalbos komisija atsisakė Didžiųjų kalbos klaidų sąrašo
  Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) ketvirtadienį panaikino nutarimą, žinotą kaip Didžiųjų kalbos klaidų sąrašas. Šiuo sprendimu VLKK atsisakė instrumento, du dešimtmečius leidusio bausti už pagrindinių kalbos normų nesilaikymą.