Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-04-17
  Vaidas Matulaitis. H – esminė raidė šalyje Lithuania
  Lietuva gali išsiveržti formuodama šalies įvaizdį. Tam reikia pereiti nuo formos paieškų, lozunginių kampanijų prie tvaraus turinio, produkto kūrimo. Didžiąją dalį paskirų mūsų šalies stiprybių bei ypatumų galima konsoliduoti į vieną ašį – Lietuva kaip sveikatingumo industrijos lyderė Europoje... neliktų dar vieno ginčų objekto: pašalinti ar ne iš angliško mūsų šalies „Lithuania“ pavadinimo raidę H, kad užsieniečiams būtų patogiau tarti. Ir šūkių nereikėtų kasmet kurti: „LitHuania. With Healthcare in a center“.
 • 2019-04-16
  Nacionalinio diktanto finale – Vaižganto „Pragiedrulių“ tekstas
  Šeštadienį daugiau kaip šimtas geriausiai nacionalinį diktantą pirmame etape parašiusių žmonių dalyvavo Nacionalinio diktanto konkurso finale. Jie rašė Vaižganto tekstą – romano „Pragiedruliai“ ištrauką.
 • 2019-04-16
  Vienoje Rusijos gyvenvietėje – 25 Stalino gatvės
  Pagal interneto žemėlapius skaičiuojama, kad Rusijoje iš viso yra 25 kilometrai gatvių ir gatvelių, pavadintų Stalino vardu. Apie 10 kilometrų tenka vienai sodų gyvenvietei netoli Novosibirsko. Čia yra viena gatvė ir 25 gatvelės. Visos jos vadinasi Stalino...
 • 2019-04-16
  100 metų Laisvės alėjai: pavadinimų gausa, nuolat besikeitęs gatvės veidas ir soboras, kurstęs aistras
  ... Istorijos tėkmėje centrinis Kauno bulvaras gaudavo tokius pavadinimus, kokius parinkdavo tuometė valdžia. Carinės Rusijos laikotarpiu gatvė vadinta Nikolajaus prospektu, 1918 m. ji gavo Kaizerio Vilhelmo vardą (Kaiserwilhelmstrasse). Nuo 1919 m. vasario tapo Laisvės alėja ir tokį pavadinimą išlaikė iki 1946 m., kai sovietinė valdžia pervadino Stalino prospektu. Miestiečių džiaugsmui gatvei grąžintas senasis pavadinimas 1961 metais...
 • 2019-04-14
  Pavardžių keitimo taisyklės numatys daugiau variantų

  siūloma nustatyti teisę pareiškėjui pasikeisti pavardę, jeigu jis pageidauja, kad jo pavardė lietuviškame pase būtų užrašyta lietuviškais rašmenimis pagal Sarimą. Pavyzdžiui, užsienio valstybių piliečiams, gavusiems Lietuvos pilietybę, lietuviškuose pasuose pavardės rašomos remiantis kitos šalies paso įrašu: Kulieshys, Zhvinakite, Pabarzhyenye, Schastny. Įsigaliojus naujajai tvarkai, šios pavardės būtų rašomos lietuviškais rašmenimis pagal tarimą: Kuliešis, Žvinalytė, Pabarčienė, Ščastny (arba Ščastnas).


  Taip pat atsiranda galimybė pageidauti daugiau toks pačios pavardės variantų. Pavyzdžiui, pagal dabartines taisykles priesagą turinti pavardė Paukštelis gali būti pakeista į nepriesaginė – Paukštė ar kitokią priesaginę – Paukštaitis. Tačiau jei priesaga nepriesaginė, kaip Paukštė, nebuvo galima pakeisti jos galūnės (Paukšta, Paukštys) ar pridėti priesagą (Pauktelis, Paukštaitis). Sąlyga, kad pageidaujamas variantas būtų fiksuotas tradicinėje vartosenoje, išlieka.

 • 2019-04-14
  Vilniaus rajono gyventojai teigia jaučiantys diskriminaciją dėl ugdymo lietuvių kalba
  Vilniaus rajono gyventojai tvirtina susiduriantys su sunkumais, kai nori leisti vaikus į lietuviškas grupes darželiuose ar lietuviškas mokyklas, skelbia LNK televizija. Gyventojai teigia, jog prašymus įkurti darželį lietuvių kalba savivaldybė ignoruoja.
 • 2019-04-13
  Apie veiksmažodinių formų gausą lietuvių kalboje

  Lithuanian has 13 participles, whereas English has 2. Let’s take a simple verb valgyti (‘to eat’) as an example:
  valgąs — ‘the one who is eating’ (present active participle)
  valgęs — ‘the one who ate; has eaten; was eating’ (past active participle)
  valgydavęs — ‘the one who used to eat’ (frequentative past active participle)
  valgysiąs — ‘the one who will be eating’ (future active participle)
  valgomas — ‘something that is being eaten’ (present passive participle)
  valgytas — ‘something that has been eaten’ (past passive participle)
  valgysimas — ‘something which will be eaten’ (future passive participle)
  valgant — ‘while eating’ (adverbial present active participle)
  valgius — ‘after having eaten’ (adverbial past active participle)
  valgydavus — ‘after having eaten repeatedly’ (adverbial frequentative past active participle)
  valgysiant — ‘having to eat’ (adverbial future active participle)
  valgydamas — ‘eating’ (special adverbial present active participle)
  valgytinas — ‘something to be eaten’ (participle of necessity)


  (Julija Televičiūtė. Ever wanted to travel back in time? Talk to a Lithuanian!)

 • 2019-04-13
  Naujojo teatro spektaklyje Vaižgantas turi asmeninį feisbuko profilį

  Naujasis teatras balandžio mėn. žiūrovus pakvietė į spektaklio „#Vaižgantas“ premjerą. Spektaklis pastatytas pagal žymiausio lietuvių avangardinės dramos kūrėjo Kosto Ostrausko to paties pavadinimo pjesę, tik pridėtas vienas informacinėse technologijose, ypač socialiniuose tinkluose, dažnai naudojamas simbolis #, arba grotažymė. Klasiko FB profilyje galime išvysti autentišką jo mylimo šuns, ištikimiausio visų Kauno šunų „veselijų“ (pasilinksminimų) dalyvio Kauko nuotrauką.

 • 2019-04-13
  Nacionalinio diktanto šiemet be klaidų neparašė niekas
  „Šiemet Nacionalinio diktanto be klaidų neparašė nė vienas dalyvis, rašiusiuosius labiausiai klaidino ne senoviški žodžiai, kurių tekste buvo nemažai, o skyryba“, – BNS pranešė organizatorė Vytautė Šmaižytė. Diktantą vertino 25 lietuvių kalbos ekspertai, dirbantys Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos mokyklose. „Dabar yra išrinkta grupė žmonių iš visos Lietuvos, kurie jau yra pretendentai būti apdovanoti kaip raštingiausi, bet tikrintojai dar dirbs. Dabar baigtas tik pagrindinis tikrinimas“, – tvirtino V. Šmaižytė.
 • 2019-04-13
  Nacionalinio diktanto finale – Vaižganto „Pragiedrulių“ tekstas

  12-us metus rašomo diktanto finalas antrąkart vyko Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje. Varžytis dėl nugalėtojų vardo kviesti 107 geriausiai diktantą pirmame etape parašę konkursantai (anot organizatorės Vytautės Šmaižytės, pirmame etape geriausiai sekėsi dalyviams iš Mažeikių, Akmenės, Marijampolės), tačiau savo dalyvavimą patvirtino 96. Lietuvių kalbos komisijos vadovas Audrys Antanaitis palinkėjo padaryti kuo mažiau klaidų. Tekstą skaitė diktorius ir laidų vedėjas Marijus Žiedas. Vertintojų komisija, sudaryta iš lietuvių kalbos mokytojų, rašto darbus vertins jau šiandien, tačiau nugalėtojai bus apdovanoti gegužės 7 d. prezidentūroje. 
  Diktanto tekstą žr.: autorinį – konkurso svetainėje Diktantas.lt, su skyrybos variantais, rašybos ir skyrybos paaiškinimais – svetainėje VLKK.lt, http://www.vlkk.lt/konsultacijos/6715-nacionalinis-diktantas