Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2017-01-26
  Lietuvių kalba paaiškina kitų pasaulio kalbų kilmę

  Jungtinės Tautos įvardija, jog pasaulyje šiuo metu yra 195 šalys, tačiau kalbų esama kelis kartus daugiau – apie 5-7 tūkstančius. Mūsų protėviai tarpusavyje mintis ir jausmus atskleisdavo gestais, veido išraiškomis bei emociniais sušukimais. Galbūt skambės neįtikėtinai, tačiau kalbos užuomazgas Homo sapiens sukūrė tik prieš maždaug 100 tūkstančių metų.

 • 2017-01-26
  Lietuvių kalba verta būti UNESCO Pasaulio paveldo sąraše

  Kiekvienam kalbančiajam lietuvių kalba tikriausiai tekę girdėti, kad ši kalba yra viena seniausių pasaulyje. Su tuo sutinka ir žymus šalies baltistas prof. habil. dr. Olegas Poliakovas ir paaiškina, kodėl užsieniečiams taip sunku išmokti lietuvių kalbą.

 • 2017-01-25
  Lenkijos lietuvių šnektos
  Monografijoje tiriamos dabartinės Lenkijos lietuvių šnektos, kurios yra itin reikšmingos lietuvių kalbos tyrimams, tačiau iki šiol nebuvo išsamiai aprašytos. Parengė D. Mikulėnienė, A. Leskauskaitė, V. Ragaišienė, L. Geržotaitė, N. Birgelienė.
 • 2017-01-23
  Cukraus fabrikui grąžinamas istorinis pavadinimas
  Marijampolės cukraus fabrikas susigrąžino istorinį „Lietuvos cukraus“ vardą.
 • 2017-01-22
  Michailo Šiškino logas
  Šiškinui žodis, kalba – ne gatava matrica, o tai, kas gimsta kūrybos procese. Žavi vertėjos skonis ir visumos pojūtis: ji kaskart kuria ne atskirą žodį, o ištisą muzikinį periodą su tik jam būdingu ritmu, asonansais, aliteracijomis: Мироколица синеснежна, скуласта – „Žemėpašalis melsvasniegis, prakauliaskruostis“ (p. 345); Небо – голь, погост – щемь – „Dangus – pliknuogis, kapinės – širdmauda…“
 • 2017-01-21
  R. Koženiauskienė. APIE INTELEKTUALIĄ IR DVASINGĄ IŠKALBĄ, KALBOS TURINĮ IR FORMĄ

  Sveikinu jus, į šią VU filologų aulą susirinkusius mokytojus lituanistus paklausyti retorikos paskaitos. Pirmiausia pasidalysiu savo impresijomis apie gana margą, dažnai prieštaringą, retorikos sampratą, o antroje paskaitos dalyje aptarsiu vieną pavyzdį, turėdama tikslą, kad tokia retorika nors mažyte dalimi per jus pasiektų mokinius. Gal kiek paradoksaliai nuskambės, bet prisipažinsiu: kuo toliau ir daugiau skaitau ir girdžiu apie retoriką, tuo labiau glumstu nerasdama atsakymo, kas ji yra. Matau klaidžiojimą tarsi be kompaso, itin dažnai poliarišką situaciją – arba pačios disciplinos ir paties termino išsiliejimą iki begalybės, arba visišką jo susiaurėjimą iki banalybės.

 • 2017-01-19
  Kas sako, kad lietuvių kalba yra „virtuvinė“?

  Profesorė Meilutė Ramonienė, Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedros vedėja, ragina mus lengvai pasiduoti svetimžodžių antplūdžiui į lietuvių kalbą („Tėviškės Žiburiai“, 2016 11 15).

 • 2017-01-19
  Mokslininkas paaiškino, kodėl sunku išmokti lietuvių kalbą

  Kiekvienam kalbančiajam lietuvių kalba tikriausiai tekę girdėti, kad ši kalba yra viena seniausių pasaulyje. Su tuo sutinka ir žymus šalies baltistas prof. habil. dr. Olegas Poliakovas ir paaiškina, kodėl užsieniečiams taip sunku išmokti lietuvių kalbą.

 • 2017-01-19
  Kaltinimas, kad žmonės tampa vis mažiau raštingi, – nepagrįstas

  Daug kas teigia, kad kalba prastėja, žmonės yra mažiau raštingi, negeba sklandžiai reikšti minčių, bet iš tikrųjų gerai, kad kalba keičiasi pagal tai, kaip keičiasi aplinka, LRT KLASIKAI sako Kauno technologijų universiteto Šiuolaikinių kalbų ir tarpkultūrinės komunikacijos katedros profesorė Vilmantė Liubinienė. „Žmonės, kurie laužo taisykles, visų pirma turi jas žinoti – tam, kad sukurtum naują darinį, santrauką ar kitaip išreikštum savo mintis, turi žinoti, kaip taisyklingai tuos dalykus išreikšti. Taigi [...] vyksta žaidimas su kalba, kuris yra sveikintinas, nes kalba vystosi ir atsiranda naujų kalbos formų (pvz., internetinė kalba)“, – pabrėžia mokslininkė.

 • 2017-01-19
  Ko laukti iš Lietuvių kalbos kultūros metų?
  LRT radijo laidoje „Ryto allegro“ (2017-01-13) kalbasi D. Vaišnienė, J. Zabarskaitė, B. Stundžia ir R. Miliūnaitė (nuo įrašo 55 min. iki 1:40).