Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-11-11
  Seime vyks konferencija, skirta Vietovardžių metams
  Lapkričio 13 d., trečiadienį, 13 val. Seimo skaityklos salėje LRS Kultūros komitetas ir Etninės kultūros globos taryba (EKGT) rengia konferenciją „Žemė prašo nepamiršti vardų“, kuri skiriama Vietovardžių metams paminėti. Konferencijoje bus pristatyta Filomenos Kavoliūtės knyga „Žemė prašo nepamiršti vardų. Mūsų mirusių kaimų knyga“, bus pristatytas Lietuvos vietovardžių išsaugojimo gairių projektas.
 • 2019-11-08
  Prof I. Smetonienė: Kalba yra tokia pat konstitucinė vertybė, kaip ir laisvė
  „Jeigu norime įsivesti chaosą – užsirašyti vardus, kaip pageidaujame, nepaisydami lietuvių kalbos taisyklių – tai čia jau bus ne Lietuva. Čia bus kažkas“, – svarsto Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto profesorė IRENA SMETONIENĖ, Valstybinei lietuvių kalbos komisijai pirmininkavusi 2002–2012 metais. Jos manymu, visa bėda šioje situacijoje – laisvė daryti ką nori. Nors, profesorės teigimu, kuo daugiau laisvės turime, tuo daugiau turime ir visuomeninių pareigų. Ką daryti, kai susiduria dvi konstitucinės vertybės – laisvė ir kalba? Ar kuri nors gali būti viršesnė už kitą?
 • 2019-11-08
  Aliaksandr Adamkovich. Lietuviško vardyno substratas tikrinių vardų sistemoje Dysnos apskrityje
  Lietuviškos (baltiškos) pavardės, patekusios į slavų kalbas, netekdavo galūnių -as, -us, -is. Pateiktame sąraše šis procesas ryškiai iliustruojamas: tos pačios pavardės jame užrašytos ir su lietuviškomis galūnėmis, ir be jų, pvz.: Волошинас – Волошин, Микуленас – Микулан, Шальцис – Шальц.
 • 2019-11-07
  „Šveplavimui“ internete mažinti www.gražus-vardas.lt

  Tęsdami interneto vardų su savitosiomis lietuvių kalbos raidėmis populiarinimą, KTU Interneto paslaugų centras DOMREG.LT sukūrė gražiausio lietuviško interneto vardo konkursui skirtą interneto svetainę www.gražus-vardas.lt. Lankytojai čia gali pasitikrinti, ar norimas užregistruoti .lt srities domeno vardas yra laisvas.


  Iki 2019 m. lapkričio 30 d. domeno .lt vardus su savitosiomis lietuvių kalbos raidėmis ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž pirmiesiems metams galima įkurti su nuolaida! Be to, visi registruoti IDN domenai dalyvaus kiekvieną pavasarį organizuojamame gražiausio interneto vardo konkurse.

 • 2019-11-04
  Paaiškino, kodėl iki šiol kompiuteriai nešneka lietuviškai – atskleidė, kada tai pasikeis
  Masinė Lietuvos kompiuterizacija įvyko amžių ir tūkstantmečių sandūroje: apie 2000-uosius namų ūkiai ėmė masiškai pirkti kompiuterius, lengvatą jų įsigijimui taikė ir valstybė. Tačiau jau baigiasi antrasis dešimtmetis, šalia stalo ir nešiojamųjų kompiuterių atsirado išmanieji telefonai – ir visus juos sieja viena problema: jie vis dar vargiai supranta ir kalba lietuviškai. Taip, su tekstine įvestimi jokių bėdų nėra: bet mes vis dar nesusišnekame su kompiuteriais balsu, kai tuo tarpu anglakalbiai tai daro beveik dešimtmetį – nuo tada, kai 2011 m. „Apple“ į savo „iPhone“ integravo virtualųjį asistentą Siri. Tad kodėl taip yra? Kodėl šnekamoji, balsinė lietuvių kalba niekaip neateina į kompiuteriją, kas daroma, kad tokia situacija pasikeistų ir kada jau galiausiai susišnekėsime gimtąja kalba su kompiuteriu be klaviatūros, laidoje „#42: Apie gyvenimą, Visatą ir Viską su Adomu Rutkausku“ pasakojo projekto LIEPA kūrėjai Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto humanitarinių mokslų daktaras Audrius Valotka ir Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto ekspertas Gediminas Navickas.
 • 2019-11-04
  LRT radijo viktorina apie kalbininką Kazimierą Būgą

  Lapkričio 6 d. sukanka 140 metų, kai gimė pirmasis lietuvių kalbotyros profesionalas ir kalbotyros romantikas Kazimieras Būga (1879-1924), nusipelnęs ne tik lituanistikai, bet ir apskritai baltistikai, net slavistikai, indoeuropeistikai. Didžiausiu K. Būgos darbu laikomas lietuvių žodyno rengimas. Pirmadienio viktorinoje su Vilniaus universiteto profesoriumi habil. dr. Bonifacu Stundžia apie vieną žymiausių mūsų kalbininkų K. Būgą. (Nuo laidos įrašo 55 min.)

 • 2019-11-04
  Tikisi aplenkti „Google“ vertėją
  VU mokslininkai kuria elektroninę vertyklę ir tikisi aplenkti „Google“ vertėją. LRT radijo „Kultūros savaitėje“ domisi Indrė Kaminckaitė.
 • 2019-11-04
  15min knygų rinkimai: išrinkite geriausius metų kūrinius
  Šiemet jau trečius metus vyksta 15min metų knygos rinkimai – skaitytojai ir ekspertai išrinks, kurie per metus išleisti kūriniai buvo įsimintiniausi. Renkant geriausias knygas dalyvauja tiek 15min sudaryta ekspertų komisija, tiek skaitytojai.
 • 2019-11-04
  Vaikas nenori skaityti knygų? Pasitikrinkite, ar nedarote lemtingos klaidos
  Pagal individualius besimokančio skaityti vaiko įgūdžius parinktos knygos – paprasčiausias būdas padėti jaunajam skaitytojui tobulėti ir pajusti skaitymo malonumą. Pasirinkus pernelyg sudėtingą literatūrą, vaiko motyvacija mokytis gali žlugti, o per daug paprasti kūriniai dažnai stabdo progresą. Tad kaip teisingai įvertinti, kas tinkamiausia ir įdomiausia?
 • 2019-11-03
  Esperanto kalbos šaknys – Lietuvoje: kiek žmonių pasaulyje šneka šia kalba?
  Liudvikas Zamenhofas esperanto kalbos vadovėlį baigė gydytojaudamas Veisėjuose, išleistas jis buvo Kaune Liudviko uošvio lėšomis. Kiek žmonių pasaulyje šneka šia kalba? Kada buvo jos „aukso amžius“? Kodėl esperantininkus negailestingai naikino ir Stalinas, ir Hitleris?