Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-02-11
  #MetųŽodis. Vaikmušys
  „Koks jausmaženklis tiktų, jei reiškinys nepatinka, o žodžio daryba nepriekaištinga?“ – klausė žmogus feisbuke, kai į Metų žodžio kandidatų sąrašą buvo pasiūlytas žodis VAIKMUŠYS.
 • 2019-02-11
  #MetųŽodis. Sausuva
  Lietuva – Sausuva. Šilti ir sausi orai 2018 metais prasidėjo nuo gegužės mėnesio. Taip šilta ar net karšta, žinoma, buvo ne tik Lietuvoje. Vokietijoje 2018-ųjų Metų žodžiu išrinktas HEIßZEIT – „karštymetis“. Žurnalo „Spiegel“ komentare sakoma, kad žodis reikšmingas ne tik dėl ilgos karštos vasaros, bet ir apskritai dėl klimato atšilimo XXI amžiuje.
 • 2019-02-11
  #MetųŽodis. Ilgasėdis
  Į 2018-ųjų Metų žodžio rinkimus patekęs naujadaras „ilgasėdis, –ė“ (kelias kadencijas besidarbuojantis politikas ar vadovas)...
 • 2019-02-11
  #MetųŽodis. Puslapiakarpys ir veryganas

  ... „veryganas, –ė“ (juok. naujadaras žmogui, aktyviai palaikančiam alkoholio ribojimus ir apskritai visą sveikatos ministro politiką, pavadinti). Šis žodis pradėtas vartoti socialiniuose tinkluose maždaug 2017-ųjų liepą, išpopuliarėjo 2018-aisiais. Alkoholio draudimų padarinys – kalboje radęsis okazionalizmas (vienadienis, laikinas naujadaras) „puslapiakarpys, –ė“ (juok. įstatymo vykdytojas – užsienio žurnalų puslapių su draudžiama alkoholio reklama karpytojas). Žodis užfiksuotas 2018-ųjų sausį.

 • 2019-02-11
  #MetųŽodis: mokytojai – įtakdariai
  Nepriklausomybės šimtmetį švenčiančiai Lietuvai 2018-ieji padovanojo dienų, kai daugybę žmonių vienijo bendra nuotaika, bendras prasmės ir tikslo suvokimas. Viena iš tokių dienų buvo VANAGINĖS „partizano Adolfo Ramanausko-Vanago perlaidojimo iškilmės“. Žmogaus, radusio šį žodį istoriko Norberto Černiausko tekste, manymu, Vanaginės – prasmingas ir reikalingas naujadaras. Jis gyvuos ir bus reikalingas, jei susiklostys tradicija kurią nors dieną pagerbti partizanus apskritai ar Vanagą konkrečiai. Be to, panašių žodžių yra ir daugiau, pavyzdžiui, Vaižgantinės „tradicinė šventė, rengiama Svėdasuose, kai teikiama Juozo Tumo-Vaižganto premija“...
 • 2019-02-09
  Užsienio kalbų mokėjimas politikoje
  Ritos Miliūtės, Algis Šveikausko ir Vygaudo Ušacko pokalbis šia tema.
 • 2019-02-08
  Naujausi Lietuvos vaikų vardai stulbina: nuo vieno net stingsta kraujas
  Ar pavadintumėte savo sūnų Liuciferiu? O dukrai duotumėte Evangelijos vardą? Daugeliui, ko gero, tokie vardai atrodo nesusipratimas, tačiau 2018 m. antrojoje pusėje Lietuvoje atsirado tėvų, kurie savo atžaloms davė būtent tokius vardus.
 • 2019-02-08
  Aurelijus Katkevičius. Karingai neraštingi ir kaip su jais gyventi
  ... mes turėtume, atidėję į šalį tolerantiškas mandagybes, bent jau pasakyti agresyviam kvailiui, kad jis toks yra. Pradžiai gal bent tiek.
 • 2019-02-07
  Vytautas Landsbergis. Klaidos ne klaidos
  Kalbos klaidos būna dvejopos. Tai kalbėjimo arba šnekos klaidos ir rašymo klaidos. Rašyti, kas raštingas, derėtų be klaidų, tai yra, taisyklingai. Tai yra, vienodomis raidėmis ir sutartais ženklais, nes štai teisėje, kad ir teismuose, net kablelis gali iškrėsti pokštų, prigaminti problemų...
 • 2019-02-07
  Danguolė Mikulėnienė. Nebegalioja Didžiųjų kalbos klaidų sąrašas
  Geras tai ar blogas žingsnis, paklausėme prof. habil. dr. Danguolę Mikulėnienę, 1998–2002 m. ėjusią Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkės pareigas...