Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2017-06-06
  Kokios knygos tarp lietuvių populiariausios šiemet?
  Nors metai dar tik įpusėjo, elektroninės parduotuvės „Knygų klubas“ vadovė Vitalija Matusevičienė dalijasi perkamiausių šių metų knygų dešimtuku.
 • 2017-06-05
  E. Jovaiša. A. Kubiliaus pasiūlytas nelietuviškų asmenvardžių rašybos projektas sukurtų diskriminaciją kalbiniu pagrindu
  ... A. Kubiliaus pasiūlytas asmenvardžių rašymo pasuose projektas leistų be lietuvių abėcėlės rašmenų vartoti ir dar tris raides: W, Q ir X. Tokios pataisos Lietuvoje sukurtų diskriminaciją kalbiniu pagrindu, sukuriant skirtingai įstatymo gerbiamas ir saugomas grupes. Kaip praktiškai reikštųsi diskriminacija?

  Pirma grupė bus piliečiai, kuriems taisyklingam asmenvardžių užrašymui užteks leidžiamų trijų raidžių.

  Antra grupė – pati skaitlingiausia – bus piliečiai, kuriems taisyklingam pavardžių užrašymui leidžiamų trijų raidžių neužteks. Absoliuti dauguma užsienio šalių piliečių, kuriems apskritai gali būti reikalingi įrašai ne Lietuvos Respublikos valstybine kalba, atsiduria šioje grupėje. Pavyzdžiui, iš A. Kubiliaus leidžiamų trijų raidžių Lietuvos lenkams aktuali vienintelė W. Bet lenkų kalboje ir piliečių pavardėse yra dar 6 raidės, kurių vartoti nebūtų galima. Čekų kilmės piliečiams reikėtų dar 12 raidžių, danų – dar trijų, estų – taip pat trijų, latvių – 7. Tai vien mūsų regiono tautos. Prancūzų kalboje yra dar bent 17 rašmenų. Kalbininkai suskaičiuoja per 150 tokių ženklų skirtingose lotyniško pagrindo kalbose...
 • 2017-06-05
  V. Sinica. Valstybingumo išbandymas „trimis raidėmis“ (atsakymas A. Nikžentaičiui)
  Istorikas Alvydas Nikžentaitis paskelbė tekstą, kuriame teigia, kad „trijų raidžių“ (w, q, x) rašybos įteisinimas Lietuvos piliečių pasuose išspręstų bent penkias reikšmingas Lietuvos problemas. Jos esą 1) padėtų integruoti Lietuvos lenkus, 2) pagerintų santykius su Lenkija, 3) yra būtinos norint padėti lietuvėms, kurioms tų raidžių pase reikia po santuokų su užsieniečiais, 4) mažins migraciją ir 5) padės pasirinkti geresnį atviros Lietuvos ateities scenarijų. Deja, neįmanoma sutikti nei su vienu iš šių penkių teiginių...
 • 2017-06-05
  A. Nikžentaitis. Trys raidės ir penkių problemų sprendimas
  ... trys raidės turi sąsajas bent su penkiomis problemomis, šiuo metu kankinančiomis Lietuvą:1) Jos iš tikro tiesiogiai paliečia šimtmečius Lietuvoje gyvenančią tautinę grupę – Lietuvos lenkus; 2) Trijų raidžių sprendimas gali pasitarnauti tarpvalstybinių Lietuvos ir Lenkijos santykių atšildymui. Tačiau šis klausimas svarbus; 3) Lietuviams ir lietuvėms, dėl vedybų pakeitus pavardes, kuriose yra tos trys raidės ir:4) Šis klausimas yra iš dalies susijęs su migracijos iš Lietuvos problema.5) Ir svarbiausia – šis klausimas tiesiogiai siejasi su ateities Lietuvos scenarijaus pasirinkimu.Pabandykime šias problemas aptarti kiek išsamiau...
 • 2017-06-05
  Seime bus aptarti išnykusių kaimų vardų išsaugojimo klausimai (tiesioginė transliacija)

  Birželio 5 d., pirmadienį, 10 val., Vilniuje, Seimo Konstitucijos salėje (Seimo I r.) vyks Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) ir Seimo Kultūros komiteto organizuojama konferencija „Vietovardžių (išnykusių kaimų vardų) išsaugojimo, įpaminklinimo sprendimai, pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį“.

 • 2017-06-01
  Laiško kelias: nuo hieroglifų iki raidžių
  Patį seniausią ir sunkiausią meilės laišką archeologai aptiko Irane. Specialistų nuomone, laiško data – 2200 metai pr. m. e. Jaunuolis rašė savo mylimajai ant akmens plytos, sveriančio 16 kilogramų. Tas akmuo ir laikomas pirmuoju meilės laišku Seniausias Lietuvoje žinomas laiškas – rašytas aisčiams apie 523–526 m. ostgotų karaliaus Teodoriko, valdžiusio 493–526 m...
 • 2017-06-01
  Suskaičiavo populiariausius naujagimių vardus
  2016 m. mergaitėms dažniausiai buvo suteikiami Emilijos, Viltės, Gabijos, Liepos ir Austėjos vardai, berniukams – Dominyko, Luko, Mato ir Jokūbo.
 • 2017-05-31
  Per Kalbos komisijos rinkimus susiremta dėl „trijų raidžių“
  Seimo Švietimo ir mokslo komitete trečiadienį turėję įvykti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) narių rinkimai atidėti, posėdį palikus opozicijos atstovams.
 • 2017-05-25
  „Laikykitės ten“ epizode – žvilgsnis į originalių pavardžių rašymą
  Priešpaskutiniame „Laikykitės ten“ pirmojo sezono epizode – žvilgsnis į originalių pavardžių rašymą dokumentuose. Kuriame puslapyje turi atsidurti Q, W ir X?
 • 2017-05-23
  Nuo kokio amžiaus reikia pradėti vaikams skaityti knygeles
  Naujausias mokslininkų tyrimas atskleidė, kad tėvams verta pradėti ugdyti savo atžalos raštingumą ir vystyti atmintį jau nuo šešių mėnesių amžiaus . Tam reikia paprasčiausiai skaityti vaikui knygeles, praneša babycenter.com.