Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-03-13
  Rimantė Kulvinskytė. Koks jūsų balietiškas vardas?
  Balyje pirmasis vaikas visada gauna Wayan, Putu arba Gede vardą, antrasis – Made arba Kadek, trečiasis – Nyoman arba Komang, o ketvirtasis – Ketut. Ir nesvarbu, mergaitė ar berniukas – vardai tie patys. Prieš vyriškus vardus mes rašome raidę „I“, o prieš moteriškus – „Ni“. Tad mano vardas I Made, o mano sesers – Ni Gede.
  Baliečiai, ne taip kaip kitos kultūros, neturi pavardžių, o savo vaikams vardus suteikia pagal tai, kuriuo numeriu jie atkeliauja į pasaulį. Tam, kad būtų lengviau atskirti žmones, dažniausiai suteikiamas ir antras vardas. Tarkim, Ketut Santi – ramusis Ketut’as arba Made Gemuk – storasis Wayanas. Christma, nes gimė per Kalėdas.
  Tačiau aukštesnėms kastoms, tarkim, Wesya – aristokratų, egzsituoja kiti vardai, tokie kaip Gusti, Dewa ar Sesak, Ksaria – karalių ir karių palikuonys, vadinami Ngurah, Anak arba Tjokorda, šventikų kastai priklausantys vyrai visada nešios Ida Bagus, o moterys – Ida Ayu vardą.
 • 2019-03-13
  Kodėl didelė dalis lietuvių internete vis dar „švepluoja“?
  Pokalbis apie tai, kaip buvo lietuvinami pirmieji kompiuteriai ir kodėl lietuviai vengia internete lietuvybės, su Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto mokslininku, Lietuvos kompiuterininkų sąjungos tarybos nariu dr. Gintautu Grigu.
 • 2019-03-13
  Dizaineriui Robertui Kalinkinui už lietuvių kalbos pamokėlę gali tekti skaudžiai susimokėti
  Žinomas šalies dizaineris Robertas Kalinkinas atsidūrė nemalonėje. Savo socialiniame tinkle „Instagram“ paviešinęs jaunos moters nuotrauką, kurią lydėjo lietuvių kalbos pamokėlė, kūrėjas gali susidurti su skaudžiomis pasekmėmis – už neteisėtą atvaizdo naudojimą jam gresia kelis tūkstančius eurų siekianti bauda.
 • 2019-03-12
  Specialistai atskleidė, ką apie jus pasako noras nuolat taisyti kitų gramatines klaidas
  Žmonių, kurie nuolat taiso kitų gramatines klaidas tikrai daug, o neseniai atliktas tyrimas parodė, kad polinkis pykti už kitų gramatines klaidas yra susijęs su asmenybės tipu ir uždarumu, jautrumu įvairovėms, portale psychologytoday.com teigia rašytoja ir asmenybių tipų ekspertė Jenn Granneman.
 • 2019-03-11
  Jurgita Mikelionienė: Turime gimtąja kalba pasitikėti – netrukdykime jai keistis
  1952 m. vasario 21 dieną Dakoje, Bangladeše, įvyko Bengalų kalbos judėjimo pavadinimą gavęs studentų pasipriešinimas prieš vyriausybės siūlymą bengalų kalbai vartoti arabiškus rašmenis. Dėl to būtent vasario 21-ąją nuo 2000-ųjų minima Tarptautinė Gimtosios kalbos diena, kurios idėją tuometiniam Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui Kofiui Ananui pasiūlė Kanadoje gyvenantis bengalas, norėdamas atkreipti dėmesį į gimtųjų kalbų saugojimo būtinybę.
 • 2019-03-09
  Naujajame laidos „Lietuva mūsų lūpose“ segmente Smetona.lt
  Naujajame laidos „Lietuva mūsų lūpose“ segmente Smetona.lt kalbininkas Antanas Smetona pasakos apie kiek daugiau nei šimtmetį menančią mūsų abėcėlę. Ar žinojote, kad tik raidės ė ir ū yra autentiškai lietuviškos? Ar žinojote, jog Vincas Kudirka primygtinai reikalavo, kad lietuviškoje abėcėlėje atsirastų raidė X? Kviečiame šį sekmadienį, dvyliktą valandą įsijungti LRT plius ir atsinaujinusioje laidoje „Lietuva mūsų lūpose“ sužinosite dar daugiau įdomių faktų apie mūsų kalbą.
 • 2019-03-08
  1863–1864 metų sukilimo dalyvių pagerbimą stabdo ginčas dėl jų pavardžių rašybos
  Naujoje Vilnioje, planuojama, turėtų atsirasti didelis kvartalas su 19 gatvių. Jos būtų pavadintos sukilimo dalyvių vardais. Tačiau tarybos nariai, istorikai ir kalbininkai kelia audras, kaip rašyti sukilimo dalyvių vardus. Savivaldybė tikisi sprendimą dėl gatvių pavadinimų priimti kovo 20 d., tačiau istorikai ragina neskubėti. Būtina įvertinti, ar visi sukilime dalyvavę asmenys tikrai verti būti pagerbti ir sulaukti savo vardo gatvių.
  „Yra sukilėlių vadai, kiti buvo ryšininkai. Yra atsitiktinių žmonių. Bet jų nuopelnai tikrai, jeigu tai galima vadinti nuopelnais kabutėse, jų prisidėjimas prie sukilimo yra labai nevienareikšmis“, – pasakojo Istorijos instituto ekspertė A. Prašmantaitė.
 • 2019-03-08
  Ramanauskas VS Jonušys ILaisvesTV Karštos kėdės
  Apie knygas, laisvę, pasirinkimą diskutuoja Algis Ramanauskas ir Laimantas Jonušys.
 • 2019-03-08
  Išrinkite gražiausią lietuvišką interneto vardą

  Kaip ir kasmet, vėl renkame gražiausią lietuvišką interneto vardą (domeną), turintį savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių: ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž. Šiais metais konkurso organizatoriai atrinko vienuolika domenų su savitosiomis lietuviškomis raidėmis: Būrai.lt, Lietuvybė.lt, Ližė.lt, Mažųjų-valdos.lt, NebūkBeRyšio.lt, Šamas.lt, Šratuok.lt, Užventis.lt, ViskasDarželiams.lt, Žūklė.lt, Žvaigždžinys.lt. Balsuokite už labiausiai patikusį portale DELFI iki kovo 28 d.

 • 2019-03-08
  Nacionalinį diktantą rašiusieji: tekstas buvo gražus, kartais keistas, o sunkiausia buvo skyryba

  „Lietuvių kalba naudojama socialiniuose tinkluose. Dovilę Filmanavičiūtę nesuklysčiau pavadinusi socialinių tinklų fėja – ji daug rašo, jos tekstai visiems puikiai žinomi. Todėl paprašiau Dovilės parašyti tekstą su ta mintimi, kad žmonėms būtų galima parodyti, jog lietuvių kalba ir mūsų kasdienėje kalboje, ir socialiniuose tinkluose gali būti graži, tvarkinga, taisyklinga“, – LRT televizijai sako Nacionalinio diktanto organizatorė Vytautė Šmaižytė.