Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-05-03
  Marijus Gailius. Jolanta Zabarskaitė: „Kalbą reikia ne saugoti, o suvaldyti“
  Jeigu norime bendrauti lietuviškai, mokyklose būtina nuo vertybinio kalbos mokymo pagrindo pereiti prie tinklinių pavidalų, antraip patirsime Gutenbergo eros situaciją, kai kalbos, neįšokusios į spausdinimo procesus, tiesiog išnyko. Kalbos technologijų ir semantikos tyrinėtoja, profesorė Jolanta Zabarskaitė mano, kad pats laikas pažinti ir suvaldyti kalbos procesus, reikalingus dabartiniam virtualiuose tinkluose ir languose veikiančiam žmogui.
 • 2019-05-02
  VLKK patvirtino oficialų lietuvišką Kazachstano sostinės pavadinimą
  Kazachstano sostinė lietuvių kalboje nuo šiol bus vadinama Nur Sultanu. Tokį nutarimą patvirtino Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), praėjus daugiau nei mėnesiui nuo to, kai Kazachstanas atsistatydinusio ilgamečio šalies lyderio Nursultano Nazarbajevo garbei pervadino savo sostinę pats. Iki šiol šios Vidurio Azijos valstybės sostinė buvo vadinama Astana.
 • 2019-05-02
  Vilniaus rajono gyventojai jaučiasi diskriminuojami dėl ugdymo lietuvių kalba
  Vilniaus rajono gyventojai jaučiasi diskriminuojami dėl ugdymo lietuvių kalba: priversti vežti vaikus į kitas gyvenvietes, nors ugdymo įstaiga – po langais.
 • 2019-04-30
  Lietuvių gestų kalbos vertėjų asociacijos 10-metis: dėmesys kurčiųjų poreikiams
  Lietuvių gestų kalbos vertėjų asociacijos (LGKVA) 10-mečio sukakčiai surengtoje tarptautinėje konferencijoje Seime renginio globėja parlamentarė Raminta Popovienė akcentavo: „Informacija gestų kalba reikalinga pirmiausia mums, girdintiesiems, kitaip kurtieji būtų izoliuoti.“
 • 2019-04-29
  Kodėl kai kurie lietuviai latvius vadina „žirgo galvomis“?
  „Žirgo galva“ ar „zirga galva“ – šį pašaipų latvių apibūdinimą yra girdėjęs daugelis. Tačiau iš kur jis atsirado? Kodėl būtent žirgo galva tapo objektu, didelės dalies lietuvių žodyne siejamu su latvių tauta?
  Ieškoti atsakymo į šį klausimą 15min padėjo du žmonės – Vilniaus universiteto lietuvių filologijos studentė Aistė Brusokaitė, besidominti latvių kalba ir kultūra, bei istorijos mokslų daktarė, Lietuvos ir Latvijos santykių istorijos ekspertė Vilma Akmenytė-Ruzgienė. Rasti galutinio ir vienareikšmiško atsakymo nepavyko, bet labiausiai tikėtinas variantas atsirado. O ir mažiau tikėtini skamba įdomiai.
 • 2019-04-27
  Sugrąžinta kalbos dovana: mokslininkai kuria prietaisą, kuris perskaitys mintis ir vers jas kalba
  Mokslininkai kuria unikalų minčių skaitytuvą, kuris leis Parkinsono ir kitomis sunkiomis ligomis sergantiems žmonėms vėl prabilti. Teigiama, kad technologija, atpažįstanti tam tikrus nervinius signalus smegenyse, grąžins kalbos dovaną net labiausiai negaluojantiems pacientams, skelbia „The Guardian“.
 • 2019-04-26
  Paslaugos valstybine kalba (ne)privalomos visiems

  ... Valstybinė kalbos inspekcija (VKI), susitelkusi į kalbos „švarinimą“, neatkreipia dėmesio į Valstybinės kalbos įstatymo 7-ąjį straipsnį, garantuojantį Lietuvoje paslaugų teikimą valstybine kalba. Inspekcijos tikrinimai apsiriboja televizijos laidomis, gimnazijų lankymu ir lietuvių kalbos egzaminų monitoringu, nors įstatymo vykdymo kontrole rūpinasi vien ši institucija, daugiau jo niekas neprižiūri.


  Klientas, pagal „Uber“ programėlę užsisakęs ir atšaukęs taksi paslaugą, turi sumokėti dviejų eurų baudą, o pasirinkti aptarnavimo nei lietuvių, nei anglų kalba ši programėlė nenumato.


  Pasak lietuviškai kalbančių „Uber“ vairuotojų, įdarbinimo procedūra trunka apie penkias minutes: e. paštu atsiunti dokumentus, kad nesi teistas, negavęs policijos nuobaudų ir turi vairuotojo pažymėjimą bei individualios veiklos pažymą, tada asmeniškai susitinki su įmonės darbuotoja ir... gali važiuoti. Jokių kalbos mokėjimo įrodymų ar dokumentų neprašoma, tolesnis bendravimas vyksta per programėlę. <...> 2018-aisiais VKI gavo 32 tokius rašytinius skundus (po 2,6 per mėnesį), visi jie išnagrinėti ir pasitvirtino.

 • 2019-04-23
  Aldona Paulauskienė. Kodėl prastėja lietuvių kalbos mokslas, mokymasis ir kultūra
  ... Smetona po Kazimiero Būgos mirties patikėjo Juozui Balčikoniui rašyti „Lietuvių kalbos žodyną“, būtent jis padėjo abejojantiems kalbininkams apsispręsti dėl jablonskinės rašybos.
  Jei ne lietuvių kalbos vertė mokslui, galėjo nelikti ir mūsų. Dar baisiau, kad galime jos netekti nepriklausomoje Lietuvoje, nes kalbą stumia į mirtį ne vien karai, tremtys, fizinis ja kalbančios bendruomenės sunaikinimas.
  Atkuriant Lietuvos nepriklausomybę, pirmiausia reikėjo gerai apgalvoti lietuvių kalbotyros ir kalbos kultūros ugdymo programą, užuot vertus lituanistus (kaip ir kitų sričių specialistus), kad jie vykdytų tarptautinius projektus, o prestižinius mokslo darbus skelbtų užsienyje. Lituanistika pirmiausia turėjo būti prestižinė Lietuvoje. Tuomet ji būtų laikoma prestižine ir pasaulyje.
 • 2019-04-22
  Vaiva Rykštaitė: jei moki keiktis ir supranti humorą, supranti ir kalbą

  Komentare LRT.lt portalui rašėte apie dukrų ryšį su lietuvių kalba, norą perduoti savo vaikams lietuviškus žodžius.


  – Man tai labai svarbu. Galbūt tai šiek tiek kontraversiška, tačiau mano vaikai moka keiktis, o aš jiems nedraudžiu to daryti. Manau, kad tai yra kultūros dalis – jei moki keiktis ir supranti humorą, supranti ir kalbą, o jei moki tik literatūrinę kalbą, tada kai ką prarandi. Žinoma, keiksmažodžių neskatinu, specialiai to nemokau, tačiau dukros juos žino ir kartais vartoja. Mokyti vaikus lietuvių kalbos nėra lengva, tai yra sistemingas darbas. Dukroms specialiai ieškojau lietuvės auklės, dukros kol kas neina ir į darželį – šeimoje turime priimti didelių kompromisų. Vakarais skaitau lietuviškas pasakas, dainuoju daug dainų, klausome tik lietuviškų kompaktinių plokštelių. Būna nesmagu, kai viešoje vietoje su dukromis kalbant lietuviškai kiti pasijunta nejaukiai. Dėl to šiek tiek pyksta ir mano vyras, jis prašo viešumoje su vaikais kalbėti angliškai, tačiau man svarbu, kad mano dukros mokės kalbėti lietuviškai.

 • 2019-04-19
  Skaitytojų klubai: ką jie skaito ir kur juos rasti
  Jei perskaičius knygą norisi ją aptarti su bendraminčiais – metas ieškoti skaitytojų klubo.