Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2009-05-07
  Vitalija Kurlianskienė | 2009.05.06 18:00 | balsas.lt

  Pastaruoju metu pasigirsta siūlymų panaikinti dar 2003 metais priimtą Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) nutarimą, leidžiantį moterims pasirinkti trumpesnę, šeiminės priklausomybės nenurodančią pavardės formą, nes tai esą ne tik kelia pavojų lietuvių kalbos savitumui, bet ir moralei.

  Trečiadienį ši problema buvo aptarta ir naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje. Diskusijoje „Kam moterims vyriškos pavardės?“ dalyvavo Lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė, atlikėja Natalija Zvonkė, Lietuvių kalbos instituto vardyno skyriaus kalbininkas Kazimieras Garšva, aktorius ir dainininkas Kostas Smoriginas, diskusijos moderatoriumi buvo dienraščio „Respublikos“ įkūrėjas, leidėjas ir vyriausiasis redaktorius Vitas Tomkus.

  toliau - http://www.balsas.lt/print/251149
 • 2009-05-06
  2009 gegužės mėn. 06 d. 15:03:01 Respublika.lt

  Ar tikrai ištekėjusios moterys, pasirinkusios pavardę be galūnės -ienė, niokoja ir išduoda lietuvių kalbą? Ar moterims vis dažniau renkantis pavardes su galūne -ė neiškyla grėsmė mūsų tautiškumui ir lietuvybei? Galiausiai, ar moters pavardė su -iene yra laisvė pasirinkti, ar tautos laisvė išlikti? Tokioms aistras keliančioms temoms trečiadienį Eltoje Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo iniciatyva surengtoje diskusijoje "Kam moterims vyriškos pavardės?" abejingi neliko jos dalyviai.


  toliau - http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/krasto_zinios/kam_moterims_vyriskos_pavardes_atnaujinta_1619/
 • 2009-05-06
  Edita Janulevičiūtė | 2009-02-25

  Ech, tautiečiai, tautiečiai, ar susimąstėte jūs apie tai, kiek daug netautiškų žodžių nūnai vartojame? Kalbu ne tik apie tarptautinių žodžių žodynuose surašytus mokslingus darinius. Pirmiausia kalbu apie tuos žodžius, kurių knibždėte knibžda mūsų kasdienėje šnekoje ir su kuriais esame taip apsipratę, kad nė nepagalvojame, kad jie – užsienietiškos kilmės. Ne, tai anaiptol nėra blogai. Šis reiškinys pažįstamas visoms šio pasaulio kalboms. Žmonijoje nuo seno vyksta atradimų, išradimų bei sąvokų mainai, ir šitaip tautos praturtina viena kitą. Bet vis dėlto...

  Vis dėlto yra gera susimąstyti ir paieškoti galimybių toms naujovėms įvardinti savos kalbos priemonėmis. Mano galva yra du būdai, kaip tai įmanoma padaryti. Pirmiausia galima išsiversti sąvoką pažodžiui. Ir dažniausiai tai pasiteisina. Tačiau ne visada.

  Finansai

  Štai, pavyzdžiui, žodis finansai...

  Žr. http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles%2F91867
 • 2009-05-06
  Eglė Digrytė, www.DELFI.lt
  2009 gegužės mėn. 6 d. 14:15

  Neutralios moterų pavardžių formos yra toks pats lietuvių kalbos taisyklių pažeidimas, kaip ėjimas per gatvę degant raudonam šviesoforo signalui. Taip trečiadienį surengtoje diskusijoje pareiškė kalbininkas Kazimieras Garšva, ginantis lietuviškas moterų pavardes su priesagomis. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkė Irena Smetonienė savo ruožtu priminė, kad diskusija dėl neutralių moterų pavardžių kilo dar 1918 m., o ją pradėjo pats bendrinės kalbos tėvas Jonas Jablonskis.

  Pavardės su priesagomis – naujas reiškinys

  toliau - http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=21990522
 • 2009-05-06
  LRT.lt, 2009 05 06


  Šių metų Kalbos („Felicijos“) premijos laureatu paskelbtas kunigas, visuomenės veikėjas Vaclovas Aliulis.

  Laureatui premija skiriama už aktyvią labdaringą visuomeninę veiklą Atgimimo priešaušriu ir jo laikotarpiu – katalikiškos periodikos organizavimą, už kūrybingą, moksliškai grįstą publicistiką, už liturginės lietuvių kalbos kūrimą ir diegimą, socialinio ir humanitarinio lietuvių kalbos žodyno brandinimą, jos sintaksės tobulinimą.

  Jis bus pagerbtas ketvirtadienį Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. <...> Premijos simbolis – „Vyturio“ skulptūrėlė (autorė skulptorė Dalia Matulaitė), kaip įprasta, laureatui turėtų būti įteikta Kalbos vakaro metu gruodį...

  Žr. http://www.lrt.lt/news.php?strid=5044&id=5196932
 • 2009-05-06
  2009-05-06 14:18
  Audrius Bareišis | Alfa.lt

  Kalbos puoselėtojai ir mylėtojai susirinko prie diskusijų stalo aptarti, kiek yra žalingos lietuvių kalbai yra tokios pavardės, kaip Budrė ar Zvonkė. Kas tai – pasityčiojimas iš kalbos, ar žingsnis modernumo link?

  Lietuvių kalbos komisijos (LKK) pirmininkės Irenos Smetonienės teigimu, vyriškas pavardes pasirinkusių moterų negalima vadinti amoraliomis ar badyti pirštais: „Dalis kalbos atstovų tokias moteris viešai pavadino atmatomis. Toks elgesys nedovanotinas. Pats Jonas Jablonskis buvo už tai, kad mūsų moterys vadintųsi su priesagos galūne „–ė“, o ne „–ienė“. Ši asmenybė yra mūsų gimtosios lietuvių kalbos tėvas. Ar išdrįsime jam prieštarauti?“

  Toliau - http://www.alfa.lt/print/10271645/
 • 2009-05-05
  Šių metų balandžio mėnesį prezidentas Valdas Adamkus susitiko su Lenkijos prezidentu Lechu Kačinskiu ir aptarė Lenkijoje gyvenančių lietuvių ir Lietuvoje gyvenančių lenkų pavardžių rašybą. L.Kačinskis pažadėjo, kad Lenkijoje gyvenančių lietuvių pavardės bus rašomos lietuviškai, taip pat reikalavo, kad Lietuvoje gyvenančių lenkų pavardės būtų rašomos kaip Lenkijoje. V.Adamkus net nedvejodamas tam pritarė ir net įsakmiai pareiškė reikalausiąs Lietuvos Seimo neatidėliotinai priimti tokį įstatymą.

  Toliau - http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/nuomones/ar_ilgai_tyciosimes_is_lietuviu_kalbos/,print.1
 • 2009-05-05
  Nida Vasiliauskaitė

  ...Tikri gudragalviai! Užčiuopė pačią esmę – jei moterų nesutramdysi pavardėmis ir ministerijos potvarkiais, jei nepagrįsi tų potvarkių ir normų kumščiu bei dieviška valia, jei “neišaiškinsi” joms jų “tikrosios vietos” ir “paskirties”, tai ir nebenorės jos ilgainiui toje žavingoje “vietoje” užsibūti, ir nebesileis, kad joms kažkas kažką apie jas pačias aiškintų, o jau baisiau tai nieko nebegali būti! Galėjo jie dar pasiūlyti uždrausti kelnes ir įsakyti privalomai ryšėti skareles – jos irgi rodė “šventą priklausomybę šeimai”, ištikimybę tradicijai, moralinį tyrumą bei (o tai, tų laikų kalba kalbant, yra tas pats) subordinaciją vyrui. Arba (dar geriau) atgaivinti praėjusio amžiaus realiją įrašyti moterį į vyro pasą, užuot išdavus jai atskirą – gražesnio “šventos priklausomybės šeimai” ir “sutuoktinių vienovės” simbolio juk būti negali, ar ne?...

  Plačiau: delfi.lt
  http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/article.php?id=21966329
 • 2009-05-05
  ...Tad kas apmaudžiausia – kad kitados buvę tautos šviesuomene profesoriai, kalbininkai nusivažiuoja iki tokio lygio, kad šiandieninėms Lietuvos moterims nori uždėti kažkokius lingvistinius skaistybės diržus.
  Priežasčių tam gali būti daug – senatviniai mąstymo pokyčiai, dėmesio stoka ir jo poreikis, noras pasijusti reikšmingu ir įtakingu – tačiau jų iš paprasčiausios pagarbos senyvam amžiui geriau nenagrinėti. Tik norisi pasakyti štai ką – tradicija rodo, kad įstatymais doros neapsaugosi. Nei vyrų, nei moterų. Be to, tradicija nėra kažkoks stabas ar kultas – minimalaus istorijos išmanymo pakanka, kad matytum, kokia ji gyva, kaip kinta prisitaikydama prie kintančio pasaulio. Na ir kai jau vyrai pradeda reguliuoti kaip vadintis moteriai, kokia pavarde save žymėti, tai liudija tik viena – jų nevisavertiškumo kompleksus, o gal ir menamą impotenciją...

  Plačiau: Lrytas.lt
  http://www.lrytas.lt/-12414965261240240703-lingvistinis-skaistyb%C4%97s-dir%C5%BEas.htm
 • 2009-05-04
  Pristatyta lietuviška "Internet Explorer 8" versija

  Microsoft , 2009 04 28


  Bendrovė "Microsoft" pristatė lietuvišką interneto naršyklės "Internet Explorer 8" versiją. Visa programos vartotojo sąsaja išverta į lietuvių kalbą, be to, naujoji naršyklės versija pasižymi didesne darbo sparta, pagerinta asmeninės informacijos apsauga. Naujas "Internet Explorer 8" savybes – naršymo spartintuvus (angl. accelerators) ir skiltis (angl. web slices) – savo lankytojų patogumui jau pritaikė ir populiarūs lietuviški tinklalapiai.

  "Internet Explorer 8" vartotojai gali įsidiegti naršymo spartintuvus, suderinamus su informacinių paslaugų svetaine 118.lt ir tinklalapiu klase.lt. Pasinaudoję skiltimis jie taip pat gali patogiai sekti fotografijos entuziastų tinklalapio www.fotokudra.lt atnaujinimus. "Internet Explorer 8" priedai įdiegiami bandant pirmąsyk jais pasinaudoti suderinamame tinklalapyje.

  "Ieškantiems verslo informacijos ar kontaktų internete naujos naršyklės įrankis "118" leidžia bet kuriame internetiniame puslapyje labai greitai gauti informacijos apie įmonę ar jos veiklą. Pažymėjus įmonės pavadinimą arba veiklos rūšį, užtenka pasirinkti 118.lt spartinimo funkciją ir paieška paslaugos 118 sukauptoje duomenų bazėje atliekama akimirksniu, o rezultatai pateikiami neperkraunant puslapio", – naršymo spartintuvo veikimą aiškina Aidas Simokaitis, UAB "Lintel" paslaugų plėtros departamento vadovas.

  Kita "Internet Explorer 8" naujovė, skiltys, leidžia pažymėti norimą suderinamo tinklalapio dalį ir sekti jos atnaujinimus neužsukant į pačią interneto svetainę. Tokiu būdu sutaupoma laiko, kuris būtų gaištamas tikrinant, ar neatnaujinta dominanti tinklalapio dalis. Fotografijos mėgėjų svetainė www.fotokudra.lt savo lankytojams jau siūlo pasitelkus skiltis patogiai sekti geriausios dienos nuotraukos skyrelio atnaujinimus.

  "Naujų "Internet Explorer 8" savybių panaudojimas leis lietuviškoms interneto svetainėms geriau prisitaikyti prie vartotojų poreikių, o naršyklės naudotojams pagelbės lengviau ir greičiau rasti ieškomą informaciją. Suderinamumo su naujomis "Internet Explorer 8" funkcijomis diegimui reikia labai mažai laiko ir išlaidų, taigi ateityje naršymo spartintuvus ir skiltis naudojančių tinklalapių skaičius turėtų augti", - prognozuoja bendrovės "Microsoft Lietuva" verslo plėtros ir rinkodaros vadovas Martynas Bieliūnas. <...>

  Žr. http://www.lrytas.lt/-12409065291238942912-pristatyta-lietuvi%C5%A1ka-internet-explorer-8-versija.htm