Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-02-11
  Tėvų fantazija vėl stebina: tokio mergaitės vardo Lietuvoje dar nebuvo
  Portalas tevu-darzelis.lt paskelbė naujų 2019 m. antrojo pusmečio kūdikių vardų sąrašą. Tarp mergaičių – ne tik keistai skambantys užsienietiški ar serialų vardai. Vienai šeimai kilo mintis dukrytę pavadinti Lape, kitai – Elektra, trečiai – Mylėja. Vardas Jetė kelia asociacijas su sniego žmogumi, nors gali būti susijęs ir su Ispanijos vietovardžiu.
 • 2020-02-11
  Pirmadienio viktorina: kaip vadinasi paskutinė kalbininko Zigmo Zinkevičiaus knyga?
  Viktorina apie kalbininką Zigmą Zinkevičių su prof. Bonifacu Stundžia. LRT radijo laida „Ryto allegro“ rubrika „Kalbos rytas“.
 • 2020-02-09
  Mokytojai kritikuoja olimpiadoms parenkamas temas – siūlo keisti vyžas ir koplytstulpius
  Socialiniuose tinkluose užvirė diskusija dėl vykusios lietuvių kalbos olimpiados. Parinktos olimpiados temos kvietė rašyti apie žemdirbius ir baltų dievybes. Olimpiadoje dalyvavo 9–10 ir 11–12 klasių moksleiviai. Vieni turėjo rašyti tema „Kuo man įdomus baltų mitologinis pasaulis“, o kiti – „Kokias vertybes ugdo žemdirbiška kultūra“.
 • 2020-02-09
  Laima Nevinskaitė, Giedrius Tamaševičius. Ar preskriptyvizmas veikia? Taisomi žodžiai Lietuvos radijo ir TV eteryje 1960–2010
  VU Mokslo studijoje aptariama žiniasklaidos kalbos vertinimo ir nestandartinės leksikos vartojimo Lietuvos radijo ir TV eteryje raida. Studijos objektas yra žodžiai ir žodžių junginiai, kurie Kalbos praktikos patarimuose ir kituose norminimo šaltiniuose (įskaitant vlkk.lt) pateikiami kaip „neteiktini“, viešojoje vartosenoje „vengtini“, netinkami bendrinei kalbai, „šalutiniai“ normos variantai. Žiniasklaidos kalba yra svarbus tyrimo objektas, nes viešoji kalba prisideda prie sociolingvistinių pokyčių, darydama įtaką vienų ar kitų kalbos atmainų ar variantų simboliniam vertinimui. Tyrimas leidžia teoretizuoti preskriptyvizmo poveikį kalbai ir bendrinės ar viešosios kalbos sampratai.
 • 2020-02-07
  Didysis kalbos inkvizitorius turi už ką išbarti ir Vilniaus savivaldybę, ir Dalią Grybauskaitę

  Mėnesį Valstybinei kalbos inspekcijai (VKI) vadovaujantis literatas Audrius Valotka pabrėžė, kad mūsų, piliečių, kalbai jis didelių pretenzijų neturi, jaunimo dėl esą sumenkusios kalbos nekeikia, bet turi už ką išbarti Vilniaus savivaldybę ar pakritikuoti Dalią Grybauskaitę. Kai abu tėvai yra lituanistai, o ir pats nerauki nosies palinkęs prie redaguojamo teksto, jau aštuntoje klasėje mokytoja tavo diktante neranda nė vienos klaidos, vargu ar turi kitokį pasirinkimą – tik eiti jau pramintu taku. Naujasis VKI viršininkas A. Valotka kadaise pasirinko lietuvių filologijos studijas, tačiau į šias pareigas ėjo vingiuotais keliais ir nuklysdamas į šalikeles.

 • 2020-02-07
  VLKK pirmininkas Antanaitis: girdėti pasiūlymų Lietuvoje įteisinti antrą valstybinę kalbą
  Lietuvių kalba gali kelti keblumų – kai kurie kritikuoja, jog vis labiau perimame naujausias madas, vartojame daug angliškų žodžių. Nemažai diskusijų kelia klausimai, ar Lietuvoje dirbantys asmenys turi mokėti lietuvių kalbą? Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkas Audrys Antanaitis tikino, kad nėra normalu, jog Lietuvoje paslaugas teikiantys žmonės gali nekalbėti lietuviškai. Taip pat jis sakė jau girdintis pasiūlymų dėl antros valstybinės kalbos įteisinimo.
 • 2020-02-07
  Išrinktos gražiausios 2019 metų knygos
  Knygos meno konkursui, kurį kasmet organizuoja Kultūros ministerija, šiemet pateikta 111 leidinių. Lietuvos leidyklų išleistos knygos vertintos pagal meninio apipavidalinimo ir leidybinio-poligrafinio atlikimo kriterijus, praneša ministerija.

 • 2020-02-03
  Ignalina kviečia į Lietuvių kalbos dienų renginius
  Vasario 12 d. 14 val. Ignalinos viešojoje bibliotekoje vyks Lietuvių kalbos dienų sostinės atidarymo šventinis renginys. Ignalina sulauks garbių svečių, bus skaitomi pranešimai apie kalbos aktualijas, pasirašomas savivaldybės ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos susitarimas. Džiugins meninė programa.
 • 2020-02-03
  25-erių sulaukusios valstybinės kalbos puoselėtojas Antanaitis: mums būdingas baudžiauninko sindromas
  Lygiai prieš 25 metus sausio 31-ąją buvo priimtas Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymas. Vienas jo kūrėjų Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pavaduotojas Donatas Smalinskas sakė, kad įstatymas, nors ir vertas pagyrimų dėl sklandumo, nebeatitinka šiandienos iššūkių, tad jį reikia taisyti. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) viršininkas Audrys Antanaitis įžvelgia pavojų mūsų kalbai: ją susina perdėtas tarptautiškumas, o mūsų noras įmones vadinti nelietuviškai rodo baudžiauninko ir provincialo sindromą.
 • 2020-02-03
  Kalbininkai ragina išmokti gyventi su anglų kalba ir siūlo greičiau keisti įstatymą
  Valstybinės kalbos įstatymą būtina taisyti, pritaikant jį prie šių dienų realijų, teigia kalbininkai. Jų teigimu, valstybei reikia išmokti gyventi su anglų kalba.