Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-08-07
  Kas yra „atšaukimo kultūra“ („cancelled“)?
  „Atšaukti“ funkcionavo kaip interneto juokas, o ne rimtas judėjimas, tačiau keletą pastarųjų metų terminas „atšaukti“ įsiliejo į kultūrinių ir ideologinių karų apyvartą ir sėkmingai joje cirkuliuoja.„The New York Times“ apžvalgininkas Rossas Douthatas mano, kad „atšaukimas“ yra toks veiksmas, kai visuomenės grupė kėsinasi į kokio nors žmogaus darbo vietą ar reputaciją tada, kai šis išreiškia nuomonę, kuriai jie nepritaria. Apžvalgininkas rašo, kad tiesiog būti iškoneveiktam interneto erdvėje nėra „atšaukimo kultūros“ dalis. Galime judėjimą pavadinti „atšaukimo kultūros“ dalimi tik tokiu atveju, jeigu kėsinamasi į žmogaus darbo vietą ar reputaciją.
 • 2020-08-07
  Terminų pinklės: ar žinote, kuo skiriasi koronavirusas ir COVID-19?
  Virusai ir jų sukeliamos ligos dažniausiai vadinami skirtingai. Pavyzdžiui, ŽIV virusas sukelia AIDS ligą. Ligoms pavadinimai priskiriami tam, kad būtų galima diskutuoti apie jų prevenciją, plitimą, pernešamumą, sunkumą ir gydymą. Virusams pavadinimai priskiriami pagal jų genetinę struktūrą norint palengvinti diagnostinių testų, vakcinų ir kitų vaistų kūrimą. Už virusų pavadinimus atsakinga virusologų ir kitų mokslininkų bendruomenė, susibūrusi į Tarptautinį virusų taksonomijos komitetą.
  Kaip paaiškino Vilniaus universiteto imunologijos profesorė Aurelija Žvirblienė, skirtumas yra labai aiškus – koronavirusas SARS-CoV-2 yra virusas, o COVID-19 yra viruso sukeliama liga. Visgi, ji atkreipė dėmesį, kad užsikrėtęs koronavirusu, tačiau nejaučiantis jokių simptomų, žmogus neserga COVID-19.
 • 2020-08-06
  Iš eksperto lūpų – kritika ne tik matematikos egzamino pusėn: reikia sunkinti anglų kalbos užduotis
  Gerą anglų kalbos egzamino išlaikymą lemia kelios svarbios priežastys, sako G. Sarafinas. „Visų pirma moksleiviai, o ir jų tėvai, supranta, kad šiais laikais be anglų kalbos nė iš vietos, tad jaunimas tikrai noriai mokosi šios kalbos. Antras svarbus dalykas yra tas, kad egzaminas yra lengvas, kitaip tariant, jis atitinka B1 lygį. Kitose valstybėse anglų kalbos egzaminas yra sunkesnis: net ir kaimyninėje Latvijoje anglų kalbos brandos egzaminas siekia B2 lygį. Mūsų moksleiviams, norintiems studijuoti užsienyje, reikia papildomai išsilaikyti anglų kalbos egzaminą B2 lygiu...
 • 2020-08-05
  Vilija Sakalauskienė. Neįvertintas Jono Jablonskio kalbinis palikimas
  J. Jablonskis visada buvo įsitikinęs, kad yra reikalingas lietuvių literatūrinės kalbos žodynas. 1918 m. Voroneže, jau po Gardino laikotarpio (1912–1914 m.), išleido mažos apimties „Mūsų žodynėlį“, į kurį buvo įtraukta tik nedidelė žodžių dalis iš jo surinktos kartotekos. Žodynėlyje buvo pateikta daugiau kaip 1500 bendrinės (tada – literatūrinės) kalbos žodžių su lietuviškais reikšmių aiškinimais ir vertimais į rusų kalbą. Visi žodžiai buvo sukirčiuoti. Žodynėlio tikslas buvo grynai praktinis – padėti mokiniams skaityti ir suprasti lietuviškus vadovėlius. Todėl į žodynėlį daugiausia pateko tarmių žodžiai ir naujadarai, kuriuos kalbininkas teikė vartoti bendrinėje kalboje...
 • 2020-08-04
  Kalbininkė: kiekvienas lietuvis turi saugoti po keturis žodžius?
  LRT Dviračio žinios (2020-08-04).
 • 2020-08-04
  Ar žinai, kad paukščiuką (diakritinį ženklą) išrado čekų teologas?

  LRT radijo laida „Ar žinai, kad...“

 • 2020-08-04
  Spalvinga į 105-uosius metus įžengusio žurnalo „Vytis“ istorija
  lgus metus dauguma straipsnių „Vytyje“ buvo lietuvių kalba. Šiandien visi straipsniai ir žinios yra anglų kalba. Retkarčiais paskelbiami sveikinimai vyčiams ar eilėraščiai lietuvių kalba. Suskaitmenintus „Vyties“ numerius nuo 1915 m. iki 1948 m. imtinai galima rasti svetainėje epaveldas.lt.
 • 2020-08-03
  Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademija kitakalbiams Klaipėdos universitete
  Rugpjūčio 1 d. Klaipėdos universitete prasideda Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademija kitakalbiams. Šie intensyvūs kursai rengiami jau 19-tą kartą ir pirmą kartą – nuotoliniu tiesioginio vaizdo būdu.
 • 2020-08-03
  K. Garšva. Valstybės tarnybos turi laikytis valstybinės kalbos įstatymo
  Valstybės tarnybos departamentas prie VRM ir Vilniaus rajono savivaldybė iš kandidatų į Dūkštų, Paberžės, Pagirių seniūnus savavališkai reikalauja laikyti lenkų kalbos egzaminą B2 lygiu (4.7 punktas). To reikalaujama net tose seniūnijose, kur lenkų yra mažuma, mokanti lietuvių, rusų kalbas ir kur lenkų kalbos egzamino B2 lygiu jie patys dažnai nėra laikę. Valstybinę lietuvių kalbą jie gali mokėti nepakankamai.
 • 2020-08-03
  Asta Mitkevičienė. Ar terminų sinonimija yra trūkumas?
  Dėl pragmatinių priežasčių terminų sinonimija vengtina, tačiau sinoniminiai terminai gali būti tiek terminų norminimo pasekmė bei priemonė, tiek nevienodo konceptualizavimo bei sąvokų klasifikavimo rezultatas. Griežtai teigti, kad vartotinas tik vienas iš jų, negalima.