Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2016-11-10
  Vienas geriausių Europos vertėjų: „Priversti žmogų pakeisti kalbą – baisiau nei tremtis“
  „Turi mokėti kalbėti kitomis kalbomis, nes jos padeda suprasti kitus žmones, kitas visuomenes. Deja, Europa šiandien eina priešingu keliu, ir mes matome to pasekmes – uždaromos durys, statomos sienos“, – teigia Turku universiteto profesorius emeritas Yvesas Gambieras.
 • 2016-11-09
  Į Vilnių susirinko lituanistinių mokyklų vadovai ir mokytojai

  Lietuvių kalba tinkama apibūdinti kosmoso ir fizikos terminus, o ne tik kalbėti apie šiaudines skrybėles… Lietuvių kalba svetur gyvenantiems jauniems tautiečiams gali tapti paaugliško maišto išraiška – esu išskirtinis, nes galiu susikalbėti tokia kalba, kurios aplinkiniai nesupranta. Kaip motyvuoti kitose šalyse gyvenančius vaikus ir suaugusiuosius mokytis kalbos ir kalbėti lietuviškai, kaip juos patraukliai ir šiuolaikinėmis priemonėmis mokyti, – apie tai diskutuojama Vilniuje vyksiančiame seminare užsienio šalių lituanistinių mokyklų mokytojams. Seminare „Puoselėjame lietuvybę: pilietiškumas, kūrybiškumas, tautinės savimonės išsaugojimas“ dalyvauja lituanistinių mokyklų mokytojai, vadovai iš Jelgavos, Daugpilio, Gardino, Apso, Lydos, Barnaulo, Irkutsko, Krasnojarsko, Buriatijos, Maskvos, Kaliningrado, Kijevo ir kt.

 • 2016-11-09
  Išleistas „Aiškinamasis kompiuterijos terminų žodynas“
  Aiškinamajame kompiuterijos terminų žodyne teikiami ir aprašomi ne tik pagrindiniai, šiuo metu plačiai vartojami ir jau nusistovėję kompiuterijos ir informatikos terminai, bet ir nauji lietuviški terminai, pavyzdžiui, žodyne yra nemažai naujų debesijos srities terminų („mažafunkcis klientas“, „debesijos laikmena“, „mišrioji debesija“, „mobilioji debesija“ ir kt.). AKTŽ teikiami kompiuterijos įvairių sričių terminai: aparatinės įrangos, kompiuterių tinklų, interneto svetainių, elektroninio pašto, saityno, debesijos, operacinių sistemų, žmogaus ir kompiuterio sąveikos, programavimo, failų ir dokumentų apdorojimo, kompiuterinės grafikos, programų lokalizavimo ir internacionalizavimo, kompiuteriuose vartojamų ženklų ir kt.
  Į žodyną įtraukta apie 30 vartosenoje dar vis pasitaikančių neteiktinų terminų, pvz.: draiveris (= tvarkyklė), desktopas (= darbalaukis), printeris (= spausdintuvas), sausainiukas (= slapukas), selfis (= asmenukė) ir kt. Žr. https://www.raštija.lt/lokalizavimas/žodynai/336?did=41.
 • 2016-11-08
  Teismas: skirtingas pavardžių rašymas sukelia nepatogumų
  Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį priėmė sprendimą „Wardyn“ byloje. Teismas įpareigojo Civilinės metrikacijos skyrių išduoti naują santuokos liudijimą su raide „w“ lenkų kilmės lietuvės, ištekėjusios už Lenkijos piliečio, pavardėje, rašoma Všį „Europos Žmogaus Teisių Fondas“ pranešime spaudai.
 • 2016-11-08
  Paroda pirmajam lietuvių literatūros istoriografui paminėti
  Seimo rūmuose pristatyta grafikos kūrinių paroda „Lietuviškosios istorijos takais“, skirta pirmojo lietuvių literatūros istoriografo bei filologo Gotfrydo Ostermejerio 300-osioms gimimo metinėms paminėti.
 • 2016-11-07
  Pasaulyje uždrausti naujagimių vardai
  Šiais metais Apeliacinis teismas (angl. Court of Appeal) vienai moteriai uždraudė savo kūdikį pavadinti Cyanide (liet. cianidas) vardu, nes šis neįprastas pasirinkimas ateityje vaikui gali pridaryti žalos. Ir šis atvejis - ne vienintelis.
 • 2016-11-03
  Kaip vadinti nelegalų alkoholį: kalbininkai ir visuomenininkai siūlo terminą, kuris mažintų šešėlį

  Naminukė, samanė, naminė degtinė – tai beveik kasdien girdimi, tačiau visiškai nepagrįstai nelegalų alkoholį romantizuojantys pavadinimai. Su nelegalia prekyba kovojanti iniciatyva „Lietuva be šešėlio“ kviečia Jus į spaudos konferenciją, kurios metu bus pristatytas terminas, tiksliausiai galintis apibūdinti nelegaliai gaminamą ir pardavinėjamą alkoholį.

 • 2016-11-03
  Karai, persekiojimai ir egoizmas: kaip miestams suteikiami pavadinimai?

  Norint pastatyti miestą, pirmiausiai reikia pavadinimo. Prigyti gali bet koks pavadinimas, nors kai kurie iš jų akivaizdžiai pranašauja sėkmingesnę ateitį nei kiti, dienraštyje „The Guardian“ rašo Deyanas Sudjicius. Pavyzdžiui, Čečėnijos sostinė Groznas rusiškai reiškia „rūstusis“. Miesto pavadinimas yra kolonijinės kilmės – taip vadintas fortas, kurį tuometinis Rusijos caras įkūrė Čečėnijoje XIX amžiaus pradžioje ir aplink kurį išaugo miestas. Miesto pavadinimas akivaizdžiai atspindi kančių kupiną Grozno istoriją: nuo Stalino masinių deportacijų iki niokojančio Vladimiro Putino karo, kuriuo siekta susigrąžinti respubliką į Rusijos jurisdikciją, ir dar vėlesnio nuopolio į šiuolaikinį feodalizmą.

 • 2016-11-02
  Panevėžio muziejuje vyks virtualios parodos apie Petrą Būtėną pristatymas

  Spalio 31 d. 15 val. Panevėžio kraštotyros muziejuje (Vasario 16-Osios g. 23, I a. salė) bus pristatyta virtuali paroda, skirta kalbininko ir visuomenės veikėjo Petro Būtėno 120 gimimo metinėms.

 • 2016-11-02
  Pasirodžius Arnoldo Piročkino knygai Lietuvių kalbos savitumas

  Arnoldas Piročkinas – ne vienos kurios nors kalbos srities tyrinėtojas, o filologas pačia plačiausia prasme. Kai 2007 m. buvo rengiama jo darbų bibliografijos rodyklė, Piročkinas nepatikėjo jų vertinimo kitiems, o pats nusprendė tarti Žodelį maloniajam skaitytojui. Tai buvo teisingiausias sprendimas, nes niekas kitas nebūtų sugebėjęs geriau už autorių paaiškinti bibliografijoje surašytų darbų esmės ir jų ryšio su gyvenimo pasiūlytomis aplinkybėmis.