Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2017-02-20
  Bus pristayta nauj A. Pupkio knyga „Lietuvių kalbos sąjūdis 1968–1988 m.“

  Vasario 24 d., penktadienį, 12 val. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO Vilniuje (Laisvės pr. 5, 5.5 salėje) Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centras pristatys naują dr. Aldono Pupkio knygą „Lietuvių kalbos sąjūdis 1968–1988 m.“ sutiktuves.

 • 2017-02-20
  Mažosios Lietuvos žemės vardų byla

  Kaip žmones, taip ir vandenis, konkrečias vietoves skiriame, surandame ir atpažįstame, jei jie pažymėti tikriniais vardais. Svarbu, kad tie vardai visada būtų gyvi. Mažoji Lietuva (tai Karaliaučiaus ir Klaipėdos kraštai) išbuvę net 650 metų vokiečių valstybių valdžioje (Kryžiuočių ordino Prūsijos valstybė, Prūsijos kunigaikštystė, Prūsijos karalystė, Vokietijos imperija, Veimaro respublika) išsaugojo savo senuosius baltiškus (lietuvių ir prūsų) žemių ir vandenų vardus – iki pat Trečiojo Reicho laikmečio. Klaipėdos krašto vardai yra gyvi iki šiol, deja, to negalima teigti apie senuosius Karaliaučiaus krašto vardus.

 • 2017-02-19
  Vertėja Rūta Jonynaitė: „Nepasakęs žodžiais nesuvoksi, o nesuvokęs nepasakysi žodžiais“
  Pokalbis su Lietuvių PEN centro Vertėjo krėslu apdovanota, į Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Garbės sąrašą įtraukta Rūta Jonynaite apie tekstuose skambančią muziką ir dėliojamų mozaikų žaismę, dar neišverstus klasikus ir daug laiko reikalaujantį darbą greitų produktų laikais.
 • 2017-02-19
  Ką apie žmogaus charakterį pasako jo vartojama kalba

  Polinkis vartoti mažybinius žodžius gali rodyti, kad žmogus užstrigęs vaikystėje arba jo santykis su tikrove – neadekvatus, paveiktas gyvenimo šeimoje, kurioje trūko dėmesio ir tarpusavio ryšio. Taip LRT RADIJUI sako vertimų paslaugas teikiančios bendrovės direktorė Giedrė Liutkevičiūtė. Anot jos, žmogaus charakterį gali atskleisti ir gyvenimo aprašymas – jei itin tvarkingas, jį rengęs žmogus atsakingas, bet baikštus ir pavaldus, stokojantis kūrybiškumo.

 • 2017-02-17
  Lietuvoje knygų leidyba dabar vos ne perpus mažesnė negu buvo prieš krizę
  Šalyje kasmet išleidžiamų naujų pavadinimų knygų skaičius iki šiol nepasiekė 2008 metų rezultatų, kai buvo išleista per 4,5 tūkst. naujų pavadinimų knygų, rašo „Verslo žinios“.
 • 2017-02-17
  Kalba kaip mūsų visų namai

  2017-ieji paskelbti Lietuvių kalbos kultūros metais. Gausiausiai jiems skirtų renginių vyks Lietuvių kalbos dienomis, valstybingumo datomis pažymėtu laikotarpiu nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios.

 • 2017-02-17
  Anglakalbiai nesupranta, kas yra „valstiečiai“

  Ilgametę patirtį tarptautinėse parlamentinėse struktūrose turintys Seimo nariai užsimena apie nepatogumus, kuriuos sukelia valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pavadinimas bendraujant su užsienio šalių politikais. Kadangi anglų kalba žodis „valstietis“ turi kitokį atspalvį nei Lietuvoje, neretai kyla klausimų apie mūsų šalies valdžios vairą laikančią partiją. Kaip paveikti LVŽS, kad ši dėl šalies įvaizdžio tarptautinėje arenoje pakoreguotų savo pavadinimą?


  Toks klausimas neretai kyla Seimo nariams, mėginantiems užsienio kolegoms išaiškinti, kas iš tiesų yra LVŽS. Bėda ta, kad lietuvių kalbos žodis „valstietis“ anglakalbių suprantamas kaip neturtingose agrarinėse pasaulio šalyse egzistuojantis bežemis ūkininkas ar žemės ūkio darbininkas. Kitaip nei gimtojoje kalboje, šio žodžio reikšmė svetur turi neigiamą krūvį – esą toks asmuo yra neišsilavinęs, nekultūringas, žodžiu, tamsus.

 • 2017-02-15
  Vilniaus savivaldybė švenčia pergalę gatvių lentelių byloje
  Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Vyriausybės atstovės prašymą pripažinti gatvių pavadinimų lenteles užsienio kalbomis Vilniaus mieste neteisėtomis.
 • 2017-02-15
  Lietuvių kūryba – ir egzotiškomis kalbomis
  Vasario pabaigoje vyksianti Vilniaus knygų mugė, šiemet savo prioritetu paskelbusi lietuviškų ženklų paieškas, inspiravo ir Lietuvos kultūros institutą atlikti savotišką grožinės literatūros vertimų reviziją. Rezultatai – įspūdingi.
 • 2017-02-14
  Nors vaikai skaito daugiau nei anksčiau, ilgesnio teksto įveikti nepajėgia
  Vaikai šiais laikais skaito daugiau nei bet kada anksčiau, tačiau ilgesniam tekstui sutelkti dėmesio jie nesugeba. Taip LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ sako Latvijos nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centro vadovė Silvija Tretjakova.