Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-01-30
  Dalia Asanavičiūtė. Ar ateinančios kartos kalbės lietuviškai?

  Nepriklausomybės laikotarpiu, išgyvenus nemažą emigracijos bangą, galime pagaliau džiaugtis stiprėjančiu Lietuvos ir išeivijos dialogu. Užsienio lietuvių įtraukimas į Lietuvos pilietinį, politinį, kultūrinį ir ekonominį gyvenimą yra galimybė ir būtinybė iškelti pagrindines problemas ir aptarti jų sprendimo būdus. Viena iš aktualiausių ir skaudžiausių šio laikmečio problemų – spartėjantis jaunimo nutautėjimas išeivijoje. Vis dažniau pastebima, kad lietuvių vaikai išeivijoje nebekalba lietuviškai, o jų seneliai, norėdami susikalbėti su anūkais, priversti mokytis anglų ar kitų kalbų. Ką daryti Apie tai - Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

 • 2020-01-29
  Pirmą kartą lietuviškai: Vilniaus vardas Mikalojaus Daukšos Katekizme
  Parodos Vilniaus paveikslų galerijoje atidarymo įrašas. Kultūrologų pokalbis: dalyvavo prof. Viktorija Daujotytė, habil. dr. Ingė Lukšaitė, prof. Eugenija Ulčinaitė, dr. Darius Kuolys, vedė – dr. Aurimas Švedas. Paroda veiks iki sausio 31 dienos.
 • 2020-01-27
  Audrys Antanaitis: mūsų visų rūpestis – kuo ilgiau išlaikyti gyvą ir švarią tėvų bei senelių kalbą
  Apie lietuvių kalbos puoselėjimą ir tradicija tapusių Lietuvių kalbos dienų ypatumus kalbamasi su VLKK pirmininku Audriu Antanaičiu.
 • 2020-01-23
  Apie lietuvių kalbos mokymą užsienyje ir priežastis

  LRT radijo laidoje „Ryto allegro“ rubrikoje „Kalbos rytas“ – užsienio baltistikos centrų dėstytojų kvalifikacijos kėlimo kursų dalyviai pasakoja apie lietuvių kalbos mokymą užsienyje ir priežastis, kodėl užsieniečiai nori išmokti šią archajišką kalbą. Lina Smolskienė kalbina Aureliją Meškerevičiūtę iš Budapešto universiteto, Edmundą Trumpą iš Latvijos universiteto ir Agnieszką Rembiałkowską iš Varšuvos universiteto. (Įrašo 40–50 min.)

 • 2020-01-23
  Zigmo Zinkevičiaus auditorijos atidarymas
  Vasario 7 d., penktadienį, 14.00 val. 92 aud. Fakulteto bendruomenė kviečiama į Fakultete atidaromą baltistikos profesoriaus Zigmo Zinkevičiaus (1925–2018) auditoriją. Renginį ves prof. Bonifacas Stundžia.
 • 2020-01-21
  Teisėja apie apylinkės teismų praktiką įteisinant originalią pavardžių rašybą
  LRT laidoje „Radijo byla“ – pokalbis apie Lietuvos teismų praktiką įteisinant originalią pavardžių rašybą. Komentuoja Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Rūta Poniškaitytė-Liatukė. (Ved. Artūras Matusas.)
 • 2020-01-21
  Gerovė? Riestanagystė? Tėvynės labui?
  Trečią kartą Lietuvoje renkamas Metų žodis ir Metų posakis. 2019-ųjų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus organizuoja Lietuvių kalbos draugija (LKD), Lietuvių kalbos institutas (LKI) ir portalas Alfa.lt.
 • 2020-01-18
  Lietuvos interneto krikštatėvis: jei būsi dundukas, tavimi manipuliuos

  Lietuvos interneto gimtadieniu galima laikyti 1991 m. spalio 10-ąją. Ant Seimo pastato buvo sumontuota palydovinio ryšio įranga, kuri suteikė ne per Maskvą einantį ryšį su pasaulio kompiuterių tinklais. Profesorius Adolfas Laimutis Telksnys juokauja, kad būtent jo vardo ir pavardės pirmosiomis raidėmis pavadinti lietuviški domenai – „.lt“. LRT.lt interneto krikštatėvis ir robotų humanoidų gerbėjas pasakoja apie politikų trumparegiškumą, humanoidus, mokančius mūsų vaikus, kodėl Maironio eilės aktualios ir šiandien, bei siūlo nekliedėti apie dirbtinį intelektą, nes „tie, kas neturi intelekto, daug kalba apie dirbtinį“.


  Kai į mokyklas atėjo kompiuteriai, daugelis kliedėjo apie kompiuterinį raštingumą. Dabar reikia robotinio raštingumo. Turime pasirūpinti, kad moksleiviai neturėtų įsiminti informacijos, jie turi būti kūrybingi. Robotinis raštingumas yra ateitis.

 • 2020-01-18
  Akylas žvilgsnis į VLKK darbą – dokumentiniame filme „Komisija“

  Vilniaus tarptautiniame trumpametražių filmų festivalio Nacionalinėje konkursinėje programoje pristatomas jaunosios kartos režisieriaus Vytauto Oškinio dokumentinis darbas „Komisija“. Filme režisierius stebi vieną iš Valstybinės lietuvių kalbos komisijos susirinkimų. Apie pasirinktą temą, trumpametražių filmų kūrimo virtuvę bei kūrybą – pokalbis su V. Oškiniu. (LRT radijo laidoje „Ryto allegro“, 2020 m. sausio 14 d.)

 • 2020-01-18
  Akylas žvilgsnis į VLKK darbą – dokumentiniame filme „Komisija“
  Vilniaus tarptautiniame trumpametražių filmų festivalio Nacionalinėje konkursinėje programoje pristatomas jaunosios kartos režisieriaus Vytauto Oškinio dokumentinis darbas „Komisija“. Filme režisierius stebi vieną iš Valstybinės lietuvių kalbos komisijos susirinkimų. Apie pasirinktą temą, trumpametražių filmų kūrimo virtuvę bei kūrybą – pokalbis su V. Oškiniu. (LRT KLASIKA Ryto allegro)