Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2017-02-24
  Kauno teismas įpareigojo lietuvės vaikų pasuose pavardę rašyti su „w“
  Kauno apygardos administracinis teismas pasekė sostinės teismų pavyzdžiu bei pripažino, jog už brito ištekėjusi lietuvė pagrįstai reikalavo vaikų lietuviškuose pasuose įrašyti pavardes su raide „w“.
 • 2017-02-23
  Rytoj – Nacionalinis diktantas

  Nacionalinio diktanto organizatoriai ir projekto partneriai lietuvių kalbos mylėtojus kviečia rašyti jau dešimtą kartą organizuojamą Nacionalinį diktantą.

 • 2017-02-23
  Latvijos parlamentas vadintinas ne Seimu, o Saeima
  Latviškas žodis saeima reiškia „suėjimas, susirinkimas“, ir būtent šiuo žodžiu turėtų būti vadinamas mūsų kaimyninės valstybės parlamentas, teigia LRT kalbininkai.
 • 2017-02-22
  Nemenkinkime savo kalbos

  Šiandien - vasario 21-ąją - minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena, ar pakankamai gerbiame ją, ar įvertiname grėsmes kalbai, kalbamės su VDU Letonikos centro vadovu profesoriumi habilituotu humanitarinių mokslų daktaru Alvydu BUTKUMI.

 • 2017-02-22
  Lietuvių kalbos kultūros metus pradėjus

  Vasario 21-osios kalendoriaus lapelyje įrašyta: „Tarptautinė gimtosios kalbos diena“. Tuo raginama rūpintis, globoti, puoselėti ir tas mažesniųjų tautų kalbas, kurios nėra naudojamos bendravimui tarp valstybių, neįrašomos kaip tarptautinių konferencijų ar renginių kalbos. Ši diena paskirta priminti, kad globalėjančiame pasaulyje kalbų skaičius nuolat mažėja. Tai skaudūs praradimai – juk kiekviena kalba yra visos žmonijos dvasinis turtas.

 • 2017-02-22
  Paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojai

  Akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Kęstučio Navako romanas „Vyno kopija“ (leidykla „Tyto alba“), poezijos kategorijoje – Dainiaus Gintalo eilėraščių knyga „Adatos“ (leidykla „Tyto alba“), ir knygų vaikams kategorijoje – Selemono Paltanavičiaus knyga „Maži ežiuko sapnai“ (leidykla „Nieko rimto“), teigiama organizatorių pranešime spaudai.

 • 2017-02-22
  Lietuvių kalbos dienų proga – paskaita „S. Daukantas – lietuvių abėcėlės kūrėjas“

  Ar žinojote, koks istorikas yra sukūręs nemažai naujadarų, prigijusių lietuvių kalbos vartosenoje? Tarp jų – ir šiandien tokius mūsų ausiai įprastus, plačiai vartojamus žodžius kaip „laikrodis“, „auka“, „prekyba“, „vytis“, „karvedys“, „vaistininkas“ ir kt. Ar įdomu? Visus suklususius, neabejingus mūsų šalies kalbai ir jos istorijai kviečiame į Lietuvių kalbos dienų minėjimo renginį – Ilinojaus universiteto Čikagoje (University of Illinois at Chicago) profesoriaus habil. dr. Giedriaus Subačiaus paskaitą „Simonas Daukantas – lietuvių abėcėlės kūrėjas“.

 • 2017-02-21
  Apdovanotos gražiausius lietuviškus pavadinimus turinčios įmonės
  Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga Valstybinė kalbos inspekcija devintą kartą surengė Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursą.
 • 2017-02-21
  E. Joteikaitė. Tarmė – tapatybės kortelė

  Etnologė Gražina Kadžytė sako, jog tarmės yra tarsi prieskonis, padedantis pajusti, savosios kalbos skonį. Nors manoma, kad gyvoji tarmių tradicija Lietuvoje sparčiai nyksta, visuomet yra jos sergėtojų. Jei neturėtume tarmių, anot G. Kadžytės, nebūtume išleidę 20 tomų Lietuvių kalbos žodyno, vieno didžiausių leksikografinių darbų. Į jį iš lietuviškų raštų ir gyvosios kalbos sudėta apie pusė milijono žodžių. Tai dar ne viskas. „Per gyvąją kalbą ateina ir įsikuria naujadarai, dažniausiai nelaukdami, kol naujam daiktui arba reiškiniui įvardijimą sugalvos kalbininkai. Naujovei apibūdinti neretai pasitelkiami kartu atėję svetimžodžiai, pritaikant jiems lietuviškas priesagas, galūnes... Jei žodis „neiškrinta“ iš mūsų kalbinės aplinkos – imame tokį, koks galbūt juokais atsiradęs ėmė ir prilipo. Tarmės, išlaikančios senąjį paveldą ir surenkančios naujoves, kaip tik ir sukrauna visą gausų žodyno kraitį“, – kalbėjo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) mokslininkė.

 • 2017-02-20
  Vasario 20-osios kultūros renginiai

  LRT KLASIKA apžvelgia šį pirmadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.