Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2018-12-17
  Prof. I. Smetonienė: nebūtume išlaikę archajiškos kalbos, jeigu nebūtume buvę tokie tinginiai
  Prieš 30 metų, 1988 metų lapkričio 18 dieną, Sąjūdžio ir visuomenės spaudimu LSSR Aukščiausioji Taryba pripažino lietuvių kalbą valstybine – tuometinė sovietinė Konstitucija papildyta straipsniu, įteisinančiu lietuvių kalbos vartojimą viešojo gyvenimo srityse. Šia iškilia proga – pokalbis su dr. IRENA SMETONIENE, Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros profesore, Valstybinei lietuvių kalbos komisijai pirmininkavusia 2002–2012 metais.

  „Negi iš tikrųjų esame tokia mulkių tauta, kad nesugebėtume suvokti, kas yra kalbos kokybė? Taip, dabar kalbos inspekcija jau nebebaudžia, tik surašo nurodymus. Bet viskas turi prasidėti nuo šeimos, nuo mokyklos, aiškinant, kad gėda padaryti, tarkime, dvejybinio linksnio klaidą, nes tai yra mūsų sistemos pagrindas, – pokalbyje portalui Bernardinai.lt teigė prof. I. Smetonienė. – Nuo mažens turi būti įkalta: prasižioji kalbėti – turi būti kokybė. Toks turėtų būti sąmoningumas. Atsakomybė už tai, kaip kalbi.“
 • 2018-12-16
  Kodėl Berlyne yra Tauragės gatvė
  Netoli Tauragės stovi gal ir ne pat išvaizdžiausias, ne pačioje patogiausioje vietoje, bet be galo įdomios ir reikšmingos istorijos paminklas. Tai Napoleono katastrofos Rusijoje, neįtikėtinos prūsų generolo drąsos ir sovietų įvykdyto paminklo sprogdinimo istorija. Ir paaiškinimas, iš kur Vokietijos sostinėje yra Tauragės garbei pavadinta gatvė.
 • 2018-12-15
  Japonijoje paskelbtas 2018 metų hieroglifas
  Hieroglifas „wazawai“, kuris reiškia „nelaimė“, „bėda“, „neganda“, trečiadienį Japonijoje buvo paskelbtas 2018 metų simboliu. Už tokį sprendimą balsavo daugiausia šalies gyventojų, dalyvavusių tradicinėje nacionalinėje apklausoje.
 • 2018-12-12
  Jolita Kochanskė. Slaptas ginklas prieš konkurentus – taisyklinga rašyba?
  Koki yspudi apie shio teksto autorių galite susidariti skaitidami pirmają teksto eilutia? Galbūt galvojate, kad jis kiek primiršo rašybos taisykles? O gal rašė skubėdamas? O galbūt kilo klausimas, kaip apskritai toks tekstas galėjo būti publikuotas?
 • 2018-12-11
  Virtuvė – ne pati palankiausia vieta taisyklingai kalbai
  Kalbos inspekcija tikrino kulinarines televizijos laidas. Žiūrėta LRT televizijos „Beatos virtuvė“, naujas kulinarinis šou „Mano mama gamina geriau“ ir TV3 „Kulinarinis detektyvas“.
 • 2018-12-10
  #Metų žodis: mokytojai – įtakdariai
  Iki šio rudens mokytojai nebuvo ĮTAKDARIAI. Iki šiol nuomonių formuotojai, įtakos darytojai buvo kitų sričių žmonės. Dabar padėtis keičiasi. Nėra ko stebėtis, kad Metų žodžio paskyroje daugiausia patiktukų ir pasidalijimų sulaukia žodis MOKYTOJAI. Nes jie visi mums labai svarbūs. Nes jų rūpesčiai gali sugriauti mokslo metų kalendorių ir gruodžio mėnesį paskelbti PASKUTINĮ SKAMBUTĮ. Nes mokytojai nebenori klausytis biurokratinių burtažodžių ir keiktis. Metų žodžio paskyros stebėtojams MOKYTOJAI svarbesni ir už nespartųjį SPARTANĄ – tą, kuris nenuskrido į Rygą, ir už kandidato į Vilniaus merus AMBICIJAS.
 • 2018-12-07
  Teisės aktai gina piliečių teisę suprasti pavadinimus
  Valstybinė lietuvių kalbos komisijos konsultantai praėjusį mėnesį Registrų centrui suteikė daugiau nei 2000 konsultacijų dėl įmonių pavadinimų. Atlikus apžvalgą, paaiškėjo, kad daugiau nei 40 proc. įmonių pavadinimų neatitiko bendrinės lietuvių kalbos normų.
 • 2018-12-05
  Balsavimas: išrinkite, kuri „ė“ raidės skulptūra papuoš Lietuvą
  Visą mėnesį šalies menininkai, skulptoriai, kūrybininkai ir kiti idėjų kupini žmonės teikė savo pasiūlymus „ė“ raidės skulptūros iniciatoriams. Šiandien startuoja projekto „ė, sugrįžk“ antrasis etapas – skelbiama visuotinio balsavimo pradžia, per kurį iš visų pasiūlymų bus išrinkta geriausia „ė“ raidės skulptūros idėja. Visuomenė taip pat kviečiama atiduoti balsą renkant labiausiai patikusios idėjos autorių.
 • 2018-12-04
  Parengtas pirmasis ryšių su visuomene terminų žodynas
  Lietuvos komunikacijos asociacijos (LTKA) suburta darbo grupė parengė pirmąjį Lietuvoje aiškinamąjį ryšių su visuomene terminų žodyną. Atsižvelgiant į augantį komunikacijos kanalų skaičių ir vartojamų terminų gausą, žodynu siekta susisteminti ir suvienodinti šios srities terminiją bei vartosenoje įtvirtinti taisyklingus naujus žodžius. Žodyne pateikti 655 terminai, apimantys ryšių su visuomene struktūrą ir raidą, etiką ir teisę, ryšių su visuomene auditorijas, taip pat rinkodaros, žurnalistikos, komunikacijos mokslų, sociologijos, vadybos pagrindines sąvokas. Žodyne apibrėžti šiandien plačiai vartojami tokie terminai kaip „brendas“, „nuomonės formuotojas“, „melaginga naujiena“, „socialinė medija“, „tinklalaidė“ ir kt.
 • 2018-12-04
  Rašymas balsu – ne už kalnų
  R. Špukienės teigimu, šiuo metu lietuvių šnekos atpažinimo programėlė diktuojamą ar įrašytą kalbą transkribuoti į tekstą gali iki 90 proc. tikslumu.