Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-02-23
  Ar valstybė turi teisę kištis į vardų suteikimo tvarką bei neišsipildęs Biliūno fenomenas

  LRT laidoje „Lietuva mūsų lūpose“ apie vardų parinkimą ir rašybą klausiama VU prof. Antano Smetonos, Vilniaus CMS vedėjos Jolantos Kuzmienės ir prodiuserio, režisieriaus Aleksandro Broko... (Ved. M. Sėjūnas)

 • 2020-02-23
  Sunkaus gyvenimo užgrūdintas emigrantų sūnus: jaunoji karta čia vengia kalbėti lietuviškai
  LRT RADIJO žurnalistai Giedrė Čiužaitė ir Mindaugas Laukagalis su Allanu Poutney kalbasi apie lietuviškas jo šaknis, šeimos istoriją bei jo apsilankymus Lietuvoje. Nors vardas ir pavardė jau skamba nelietuviškai, tačiau vyro kilmė neabejotinai lietuviška – abu tėvai lietuviai. Allano tėtis Juozas Pautienius laimės emigracijoje nusprendė ieškoti 1926 metais, kuomet iš Rokiškio krašto išvyko į ūkanotąją Škotiją. Pašnekovo mama kilusi iš Marijampolės. Abu susipažino jau Škotijoje.
 • 2020-02-22
  Žinios: Apdovanoti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimo konkurso nugalėtojai

  Gimtosios kalbos dieną apdovanoti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimo konkurso nugalėtojai. Tarp jų buvo „Svajojantis medis“, „Šaukšto kelionė“, „Kvepia pasakom“, „Basa žemė“.

 • 2020-02-22
  Nacionalinis diktanto tekstas dalyviams pasiūlys intrigą
  Jau tryliktą kartą organizuojamas Nacionalinis diktantas šiemet vyks vasario 28 dieną, penktadienį, 11 valandą. Diktantas bus transliuojamas per LRT radiją ir internetu.Kaip ir kasmet Nacionalinis diktantas pakvietė autorių parašyti tekstą specialiai konkursui. „Šių metų tekstas jungia lietuvių kalbos grožį ir sudėtingą, daugiasluoksnę sostinės Vilniaus, o kartu ir Lietuvos istoriją. Tekstas ne tik grakštus ir žavintis lietuvių kalbos gyliu, bet ir intriguojantis – tikimės, kad autoriaus meistriškai supintas pasakojimas paskatins mus stabtelti ties mūsų istorijos vingiais, gal net nauju žvilgsniu pažvelgti į simbolines Vilniaus vietas“, – sakė Nacionalinio diktanto organizatorė Vytautė Šmaižytė. Tekstas rengiamas bendradarbiaujant su Valstybine lietuvių kalbos komisija – nuolatine projekto partnere.
 • 2020-02-21
  Išrinko 2019-ųjų Metų žodį ir Metų posakį
  Vasario 21 d. baigėsi trečią kartą Lietuvoje surengti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai. Tradiciškai vyko du balsavimai: visuomenės ir komisijos. Visuomenės balsavime portale Alfa.lt 2019-ųjų Metų žodžiu išrinktas GAISRAS, Metų posakiu – MES DZŪKAI – NE PASPIRTUKAI. Pirmoji vieta šiam posakiui atiteko ir nubalsavus komisijai. 2019-ųjų Metų žodžiu komisija išrinko TRINKELIZACIJĄ.
 • 2020-02-20
  Dėl tautinių mažumų švietimo susitiko Lietuvos ir Lenkijos atstovai
  Per ketvirtadienio susitikimą sutarta, kad bus atlikta lietuvių tautinės mažumos Lenkijoje ir lenkų tautinės mažumos Lietuvoje mokyklinių dalykų vadovėlių analizė ir pateikti siūlymai dėl jų atnaujinimo, adaptavimo ar naujos laidos parengimo, leidybos. Aptartas bendradarbiavimas tobulinant mokytojų kvalifikaciją, taip pat lietuvių ir lenkų kalbos mokymas ir vertinimas, pagalbos stiprinimas specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams ir kt.
  Planuojamas dar vienas darbinis susitikimas Lenkijoje. Galutinai parengtą ir tarp ministerijų suderintą deklaracijos įgyvendinimo veiksmų planą ministrai planuoja pasirašyti kovo mėnesį Vilniuje.
 • 2020-02-20
  Bevardis skveras sostinės Naujamiestyje pagaliau turi savo pavadinimą
  Naujamiestyje skverui šalia Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos suteiktas šv.Florijono – ugniagesių globėjo – vardas.
 • 2020-02-20
  Kristina Sabaliauskaitė apie žodžių ir vaizdų kalbą
  Vasario 19 d. iškilmingame Vilniaus dailės akademijos Senato posėdyje dailės istorikei, rašytojai dr. Kristinai Sabaliauskaitei suteiktas VDA garbės daktaro vardas. LRT skelbiamas viešos paskaitos „Žodžių kalba, vaizdų kalba: dailės ir literatūros svarba šiandienos pasaulio kisme“ įrašas.
  Kristina Sabaliauskaitė vertino žodžių ir vaizdų kalbas besikeičiančio pasaulio akivaizdoje, dabarties pokyčių įtaką žmogiškajai intymumo ir asmens privatumo sampratai, istoriškumo suvokimui ir atminties kultūrinėms steigtims, aptarė nacionalumo ir universalumo santykį mene.
 • 2020-02-19
  Kam kelia grėsmę angliški įmonių pavadinimai?

  VLKK pirmininkas A. Antanaitis apie įmonių pavadinimus „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ (nuo 2 iki 13 min.).

 • 2020-02-19
  Vertėjo krėslo premijos laureatė L. Laurušaitė: „Jaučiuosi lyg nuo taburetės persėdusi į krėslą“

  Lietuvių PEN centro ir Kultūros ministerijos įsteigta Vertėjo krėslo premija šiemet apdovanota vertėja Laura Laurušaitė. Jai apdovanojimas įteiktas už meistriškai įveiktus įvairiapusius originalo teksto iššūkius verčiant Noros Ikstenos knygą „Motinos pienas“, kurią išleido leidykla „Tyto alba“. 15min kalbasi su Lietuvių literatūros ir tautosakos institute dirbančia ir kalbas tyrinėjančia L.Laurušaite – apie premiją atnešusį N.Ikstenos romaną, latvių literatūros išskirtinumą ir literatūrinius kelius, kuriuos atvėrė šios Latvijos rašytojos populiarumas mūsų šalyje.