Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2017-09-06
  VLKK rinkimai: ar nauji kalbos prievaizdai taps „valstiečių“ žaislu?
  Trečiadienį Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje slaptu balsavimu turėtų būti išrinkta nauja Valstybinė lietuvių kalbos komisijos (VLKK) sudėtis. Seimo opozicija nuogąstauja, kad „valstiečio“ Eugenijaus Jovaišos vadovaujamas komitetas išrinks kandidatus, kurie pasisakys prieš nelietuviškų raidžių rašymą dokumentuose, ir įves dar daugiau sumaišties šioje ilgai neišsprendžiamoje problemoje. Tai gali prikaišioti pagalių į ratus premjero Sauliaus Skvernelio norams atšildyti Lietuvos ir Lenkijos santykius.
 • 2017-09-04
  Publikavimo kultūra humanitariniuose moksluose: kaip (ar) matuoti tekstus ir jų sklaidą?
  ... Nacionalinės ir užsienio kalbų santykio klausimu svarbu konstatuoti kelis dalykus. Viena vertus, kiekviena tauta turi puoselėti savo akademinę kalbą. Tai yra tam tikras pažangos standartas, bet kartu ir platesnis vyksmas – akademinės kalbos plėtotė ilgainiui įvairiais kanalais veikia, turtina, keičia kasdienę kalbą... Aktyviai lituanistikos plačiąja prasme srityje dirbantis humanitaras savo tekstus publikuoja kompleksiškai: 1) vietos (ir iš dalies) tarptautinei auditorijai lietuvių kalba; 2) tarptautinei auditorijai užsienio kalba; 3) platesnei publikai lietuvių kalba. Todėl humanistikoje iš principo ydingu laikytinas publikacijų supriešinimas kalbiniu požiūriu – lietuvių ar užsienio kalba...
 • 2017-09-04
  Kelia įtarimų Valstybinės lietuvių kalbos komisijos kandidatų atranka
  Seimo Švietimo ir mokslo komitetas šią savaitę rengia pakartotinius Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) narių rinkimus. Jų baigtis gali turėti didelę įtaką sprendimams dėl nelietuviškų pavardžių rašybos dokumentuose.
 • 2017-09-04
  Vaiko dvikalbystė – žala ar privalumas?
  Gyvenantys užsienyje ar sukūrę mišrią santuoką lietuviai dažnai išgyvena, kad jų mažyliai moka per mažai lietuviškų žodžių, painioja linksnius, gimines ir kt. Ar dvikalbystė kelia pavojų vaiko raidai?Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedros lektorė, Tarpkultūrinės komunikacijos ir daugiakalbystės tyrimo centro mokslo darbuotoja dr. Eglė Krivickaitė-Leišienė.
 • 2017-09-04
  Naujovės VLKK gali lemti pokyčius dėl nelietuviškų raidžių rašymo pasuose
  Seimo Švietimo ir mokslo komitetas šią savaitę rengia pakartotinius Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) narių rinkimus. Jų baigtis gali turėti didelę įtaką sprendimams dėl nelietuviškų pavardžių rašybos dokumentuose.
 • 2017-09-04
  R. Valatka. Ties šešėlio riba

  Ašara Dievo aky – Lietuva, kur tu eini? Vedama milžinų šešėlyje likusio Seimo valstiečio Jovaišos Lietuva eina formuoti naujos, iki kaulo smegenų tautininkiškos Lietuvių kalbos komisijos.

 • 2017-08-28
  Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
  Drąsutis, Jaunutis – jų skambesys nuteikia teigiamai, juk drąsa ir jaunystė yra pozityvūs dalykai, bet ar tokie vardai ne per daug įpareigoja? Tarsi privalai būti drąsus, jaunas. O jei nebūsi? Kita vertus, ir reikšmių vienas vardas gali turėti ne vieną. Vienuose šaltiniuose jų gali būti nurodyta tik viena, kituose – dvi, o dar – kitur – net kelios.
 • 2017-08-28
  Eglė Kačkutė: jei neišmokysiu sūnaus lietuviškai, būsiu bloga mama
  Neseniai vykusiame tarptautiniame šiuolaikinės literatūros forume „Šiaurės vasara“ pristatytas JAV gyvenančio fotomenininko Rolando Andrijausko dokumentinis filmas „Saloje“. Juostoje nuskamba ir vienos pagrindinių filmo veikėjų – literatūrologės Eglės Kačkutės atviras prisipažinimas.
  „Kaip moteris, Lietuvoje nemačiau jokių perspektyvų. Atvažiavau būti lietuve Šveicarijoje“, – vienoje filmo scenų kalbėjo Eglė. Dokumentinės juostos heroje ji tapo pakviesta rašytojos, humanitarinių mokslų daktarės Dalios Staponkutės. „Mus su Dalia daug kas sieja – abi esame lietuvių kilmės mokslininkės, humanitarės, abi skleidžiamės anglakalbėje erdvėje. Mus išugdė tam tikros metodologinės teorinės nuostatos. Taip pat esame sukūrusios šeimas su užsieniečiais, ne lietuviais vyrais, ir kaip sako Dalia, auginame „diogenus“ („diogenas“ – žmogus iš dviejų kultūrų) vaikus“, – pasakojo E. Kačkutė.
 • 2017-08-22
  Gaivinama idėja leisti naudoti nelietuviškas raides įmonių pavadinimuose
  Vyriausybėje vėl gaivinama idėją leisti registruoti įmonių ir organizacijų pavadinimus visomis lotyniškomis - ne tik lietuviškomis - raidėmis. Tikimasi, kad tokiu būdu bus sudarytos vienodos sąlygos vietos ir užsienio kapitalo įmonėms.
 • 2017-08-22
  Lentelė su lenkišku užrašu net ir sudaužyta kelia aistras
  Paprasta lenta su užrašu, prikalta prie akmens, gali sukelti nemažą konfliktą. Tokią išvadą galima daryti po praėjusios savaitės įvykių, susijusių su Vilniaus rajone, Didžiojoje Riešėje, pakabinta lenta.