Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2021-04-01
  „Eglė – žalčių karalienė“ – pirmasis neapykantos nusikaltimas mūsų istorijoje?
  5 Lietuvoje gyvenančios socialinės grupės – romai, žydai, musulmonai, LGBT ir matomus rasės bei kilmės bruožus turintys asmenys – išsipasakojo tyrimą atlikusiam sociololgui Liutaurui Labanauskui, Lietuvos socialinių mokslų centro mokslininkui, apie tai, su kokia nepaykantos kalba ir kurstymu jie susiduria.
 • 2021-03-31
  Dirbtinis intelektas įvertino Lietuvos TV žinių vedėjų kalbą

  Šneką tekstu paverčiantis dirbtinis intelektas parodė, kurie šalies TV žinių vedėjai kalba aiškiausiai.

 • 2021-03-31
  Knyga „Pamokslai vairingose materijose, sakyti Ambroziejaus Pabrėžos“

  Ambroziejus Pabrėža gimimo vadinamas lietuvių botanikos tėvu, yra pirmojo lietuviško (žemaitiško) geografijos vadovėlio autorius, medicinos veikalų rašytojas. 2021 metais minimos 250-osios jo gimimo metinės. Ta proga Lietuvių kalbos institutas išleido Pabrėžos pamokslų rinkinį autentiška rašyba. Knygoje, be pamokslų perrašo, yra dr. Remigijaus Oželio straipsnis, Ritos Šepetytės tekstas apie pamokslų rinkinio kalbos ypatybes, faksimilės pavyzdžių, rankraščio aprašas, asmenvardžių ir vietovardžių rodyklės, Šventojo Rašto citatų rodyklė.

 • 2021-03-31
  Domenas .tv jums tikrai matytas, bet ar žinote, ką jis reiškia?
  Domenas .lt reiškia, kad svetainė yra lietuviška, .org žymi organizaciją, o .com – komercinę svetainę. Iš tikrųjų domenas .tv priklauso Tuvalu – mažytei mikrovalstybei Polinezijoje, bet jį naudoja ir įvairios vaizdo įrašų svetainės, nes TV žymi televiziją. Kitos Polinezijos salos Niujės domenas .nu yra populiarus tarp Skandinavijos valstybių, nes nu ne vienoje kalboje reiškia dabar. Ekvadoro domenas .ec Japonijoje naudojamas elektroninės prekybos parduotuvėms žymėti. O Mikronezijos Federacinių Valstijų domenas .fm dažnai naudojamas radijo stočių svetainėms.
 • 2021-03-31
  Proveržis lietuviškame internete: neuroninis balsas, kuris natūralumu mažai skiriasi nuo žmogaus
  Internete neseniai atsirado naujas balsas – bet kokį lietuvišką tekstą jau dabar galima išgirsti perskaitytą sklandžia, natūraliai skambančia lietuvių kalba. Tačiau šis balsas yra ne žmogaus, o kompiuterio, kuris tekstus perskaito automatiškai.
 • 2021-03-31
  Romualdo Granausko esė „Žodžio paglostymas“ III d.
  Iš knygos „Baltas liūdesio balandis“. Ištraukas skaito aktorius Vytautas Rumšas.
 • 2021-03-30
  Gabrielei Petkevičaitei-Bitei – 160: spaudos draudimo panaikinimą sutiko džiugiau nei laisvę
  „Karo meto dienoraštyje“ Bitė rašė: „Kada iš ruso buvome laimėję spaudos laisvę, kaip buvome susijaudinę, susigraudenę iki sielos gilumos. Kiekvienas tada degte užsidegė nepaprastu sielą gaivinančiu jausmu. Pasijutome visa kuo lygūs su viso pasaulio tautomis, pasijutome lygiai vienos didelės šeimos broliais [...] O į mūsų laisvės ir nepriklausomybės skelbimą įstengiu dabar vien žiūrėti kaip į rimtą ir rūstų priminimą šūksnį, kad visi lig vieno lietuviai ruoštųs kuo uoliausiai stoti savo šalies sargyboje ir ginkluotųs visomis dvasios išgalėmis (ne kardais ir šautuvais! To nesugebėsime ir iš tokių ginklų naudos nelaukime!) morališkai pakelti sunkią kovą už savo senelių kalbą ir žemę. O kada pažiūriu į mūsų žmones, visuomeniniu ir politikos miegu sau ramiai knarkiančius, trokštu pavirsti šimtagalve hydra mokytoja. Bet kur kelias į analfabetų minią? O juk jie sudaro beveik visą mūsų liaudį.“
 • 2021-03-30
  Naujo latvių kalbos vadovėlio autorės įteiks jį ir Lietuvos prezidentui

  Vilniaus universiteto (VU) dėstytojų komanda išleido naują vadovėlį „Skaidrs!“, skirtą lietuviams, kurie nori išmokti latviškai. Tarp vadovėlio personažų – ir Latvijos bei Lietuvos prezidentai, kurių įsivaizduojamus dialogus įgarsino aktoriai.

 • 2021-03-30
  „Volkswagen“ keičia JAV padalinio pavadinimą į „Voltswagen“
  „Pavadinimo pakeitimas signalizuoja, kad „Volkswagen“ pamažu pereina nuo vidaus degimo variklių prie elektromobilumo“, – teigė bendrovės atstovas Williamas Gockas.
 • 2021-03-30
  Justinas Žilinskas. Kurgi reiks tuos lenkus dėt?
  ... svarbesnis klausimas: kaip Vilniaus krašto lenkus patraukti iš Rusijos propagandos įtakos? Ką daryti su tais berniukais, kurie galvoja, kad Sausio 13-ąją siautėjo ne sovietai, o vokiečiai? Štai čia turėtų būti pagrindinis dėmesys, ne pavardžių lietuvinimui, bet – ak, kiek daug vargo ir darbo su tuo, gal palikim savieigai, užaugs nauja karta, atlietuvinsim tą Vilniją... Leiskite tuo suabejoti.