Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-08-03
  K. Garšva. Valstybės tarnybos turi laikytis valstybinės kalbos įstatymo
  Valstybės tarnybos departamentas prie VRM ir Vilniaus rajono savivaldybė iš kandidatų į Dūkštų, Paberžės, Pagirių seniūnus savavališkai reikalauja laikyti lenkų kalbos egzaminą B2 lygiu (4.7 punktas). To reikalaujama net tose seniūnijose, kur lenkų yra mažuma, mokanti lietuvių, rusų kalbas ir kur lenkų kalbos egzamino B2 lygiu jie patys dažnai nėra laikę. Valstybinę lietuvių kalbą jie gali mokėti nepakankamai.
 • 2020-08-03
  Asta Mitkevičienė. Ar terminų sinonimija yra trūkumas?
  Dėl pragmatinių priežasčių terminų sinonimija vengtina, tačiau sinoniminiai terminai gali būti tiek terminų norminimo pasekmė bei priemonė, tiek nevienodo konceptualizavimo bei sąvokų klasifikavimo rezultatas. Griežtai teigti, kad vartotinas tik vienas iš jų, negalima.
 • 2020-08-03
  Paroda „Pirmasis hebrajiškas romanas ir jo kūrėjas“
  Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka vienos knygos parodoje kviečia pamatyti pirmąjį naujosios žydų literatūros romaną hebrajų kalba, kuris buvo išleistas būtent Vilniuje 1853 m. Tai Abraomo Mapu „Meilė Sione“. Šia vienos knygos paroda pradedamas istorinio romano trijų parodų ciklas – lankytojai turės progą susipažinti taip pat su istoriniu romanu lenkų kalba bei pirmuoju istoriniu romanu lietuvių kalba.
 • 2020-08-03
  VDU Pasauliniame lietuvių kalbos ir kultūros vasaros forume – dėmesys užsienio lituanistinių mokyklų mokytojams
  Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko Pasaulinis lietuvių kalbos ir kultūros vasaros forumas, jo dalyviai ir svečiai kalbėjo apie lituanistinio ugdymo svetur patirtis, procesus ir svarbą. Pasak lietuvių kalbos ir kultūros kursų vadovės Vilmos Leonavičienės, kursai nuotoliniu būdu yra ir iššūkis, ir galimybė. Anot jos, kursų poreikis yra didelis ir tai rodo dalyvių skaičius: net 25 užsienio lituanistinių mokyklų mokytojai iš 10 pasaulio šalių nuotoliniu būdu tobulins lietuvių kalbos, pedagoginius ir kitus įgūdžius, dalinsis patirtimi su Lietuvos pedagogais, kultūros, meno atstovais. Į studijas jungiasi 115 studentų iš įvairių pasaulio kampelių. Transliacijos įrašas https://www.youtube.com/watch?v=FVkBZUd9Vt8&feature=emb_logo.
 • 2020-08-03
  Vyriausybė pritarė: nepilnamečiai Lietuvos piliečiai patys galės nuspręsti dėl savo pilietybės
  „Kiekvienais metais Lietuvos Respublikos pilietybės netenka apie 300 asmenų iki 18 metų, kurie įgyja kitos valstybės pilietybę. Šie pakeitimai įgyvendinami atsižvelgiant į piliečių poreikius – nuo šiol vaikams, kurie gimdami įgijo Lietuvos pilietybę, o kitos valstybės pilietybę įgijo iki jiems sukako 18 metų, Lietuvos pilietybė nebus atimta“, – teigė vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius.
 • 2020-08-01
  Filosofas Alvydas Jokubaitis: „Politikos pasaulis net Dievą gali išnaudoti saviems interesams“

  – Jau porą dešimtmečių viešojoje erdvėje eskaluojamas klausimas dėl asmenvardžių rašybos lotyniškais rašmenimis. Kaip manote, ar kada nors šis klausimas bus išspręstas ir kokį verdiktą jūs pats siūlytumėte?


  – Mano galva, šis konfliktas pagyvina mūsų susidomėjimą vieni kitais čia veikia tautinės valstybės unifikacinė politika. Kai tik lenkai gaus teisę rašyti pavardes taip, kaip nori, (o, manau, mes norime, kad pavardės būtų rašomos taip, kaip mums atrodo prasminga), tai žemaičiai iškart galės Gargždus pervadinti į „Gargždā“.


  – Lenkai sakytų, kad mes rašome jūsų pavardes, kaip jūs norite, nors pas mus lenkų kalba irgi valstybinė.


  – Jie leidžia lietuviškoms pavardėms rašybą išlaikyti, tačiau svarbi ne tik rašyba, bet ir politika. Jeigu Lietuva turėtų beveik keturiasdešimt milijonų gyventojų ir susidurtų su Lenkija, turinčia pustrečio milijono, tada susikeistume vietomis. Atrodo, lietuviai stipriai bijo, kad po raidžių ir pavardžių pasirodys kitas prašymas, kuris vadinasi autonomija. Esu matęs Slovakijoje, ką slovakai vengrams leido. Kai važiuoji link Vengrijos sienos, susiduri su pavadinimais, kurie skiriasi ne tik rašyba, bet ir skamba visiškai kitaip. Ten viskas užrašyta abiem kalbomis. Deja, to neužteko. Vengrai prašo autonomijos. Tokia politikos logika. Akivaizdu, kad Lietuvos lenkai visada geriau jaustųsi, jeigu gyventų Lenkijoje.

 • 2020-07-31
  Vidmantas Martikonis. Lietuviško žodžio sunkmetis
  „Žiūrint iš šios dienos aktualijų, lietuviškas žodis išgyvena sunkmetį. Jį ignoruoti ir iškeisti į kokį anglų kalbos žodį tapo šiuolaikiška ir madinga. Kai su Jumis konektinu online, pagaunu gerą vaibą. Cool. Ir čia ne hipsteriai taip daro, bet visas mainstreamas. Love my job. Visiems, kam įdomu, duokit call’ą į PM.“ Tai verslininko, politiko Vidmanto Martikonio mintys apie dabartinę lietuvių kalbos padėtį.
 • 2020-07-31
  Jono Kazlausko 90-ųjų gimimo metinių šventė gimtinėje Matiešionyse

  Rugpjūčio 1-ąją Birštonas kviečia į Matiešionis, kalbininko Jono Kazlausko gimtinę, paminėti jo 90-ųjų gimimo metinių. Kasmet teikiama Jono Kazlausko premija šiemet bus skirta VU Baltistikos katedros docentui dr. M. Villanuevai Svanssonui. Autobusai nuo Prienų kultūros centro išvyks 17.00 val., nuo Birštono kultūros centro 17.20 val. (Dėl išvykos VU užsakytu autobusu kreiptis į katedrą.)

 • 2020-07-30
  Lietuvių kalbos egzamino rezultatai pradžiugino paaugusiu įvertinimų vidurkiu, bet ne neišlaikiusių skaičiumi
  Egzaminą šiemet laikė 16 970 kandidatų. Egzamino neišlaikė 1 828 kandidatai, o šimtukus gavo 214 kandidatų. Statistika rodo, kad rezultatai yra geresni nei praėjusiais keleriais metais, tačiau 1.5 procento daugiau šio egzamino ir neišlaikė.
 • 2020-07-30
  Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Nuo piliečių kontrolės – prie imigrantų įtraukimo

  Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko Audriaus Valotkos įžvalgios mintys po neseniai žiniasklaidoje nuvilnijusios pasipiktinimo bangos. Ją sukėlė Kalbos inspekcijos patikrinimas Vilniaus centrinėje miesto bibliotekoje ir įpareigojimas aštuonioms bibliotekininkėms, neišlaikiusioms valstybinės kalbos egzamino, tą per nurodytą terminą padaryti. Viršininkas pateikia kalbos dalykų reguliavimo principus Jungtinėje Karalystėje ir kitus argumentus.