Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2021-06-15
  Kazimieras Romualdas Župerka – Petro Būtėno ir Aleksandros Kazickienės atminimo premijos laureatas
  Gegužės 28 d. surengtame kalbininko Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premijos komisijos posėdyje šių metų laureatu išrinktas prof. habil. dr. Kazimieras Romualdas Župerka – žymus stilistikos specialistas, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos profesorius emeritas, Lietuvių kalbos draugijos garbės narys, ilgametis asociacijos „Baltų centras“ narys. Premiją profesoriui nutarta skirti už viso gyvenimo indėlį į lituanistikos tyrimus, mokyklinės lituanistikos plėtojimą, mokytojų ir viešosios kalbos specialistų rengimą, visuomenės švietimą. Pokalbis su laureatu apie lituanistiką.
 • 2021-06-14
  Šie vaikų vardai yra uždrausti: tėvų fantazijai ribų nėra
  Kas yra vardas? „Jei rožę pavadintume kitu vardu, ji nekvepės prasčiau“. Nesiginčysime su Šekspyru, tačiau išties yra daug vardų, iš kurių mes galim pasirinkti. Sąlyga viena – reikės paisyti taisyklių, kurios, beje, labai skirtingos visame pasaulyje. Paskaitykite, kokiose šalyse kokie vardai nepageidautini ir netgi draudžiami.
 • 2021-06-09
  I.Šimonytė: svarbu sudaryti galimybes užsieniečiams išmokti lietuvių kalbos
  Lietuvoje augant kai kurių tautų diasporoms, svarbu sudaryti galimybę šiems žmonėms išmokti lietuviškai, sako premjerė Ingrida Šimonytė.
  „Kalbant su žmonėmis iš tų diasporų, kurios Lietuvoje didėja, ir čia, aišku, daugiausia ukrainiečių, galbūt kažkiek ir baltarusių taip pat diaspora – labai dažnai dabar pradedamas kelti klausimas dėl lietuvių kalbos mokymo“, – per Vyriausybės pasitarimą trečiadienį sakė premjerė.
 • 2021-06-09
  G.Nausėda metinę kalbą pritaikė turintiems intelekto negalią: yra kur tobulėti, bet iniciatyva gera
  Prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas susilaukė įvairių reakcijų, tačiau iniciatyva pateikti pranešimą ne tik įprastu formatu, bet ir intelekto bei kitą pažinimo arba suvokimo negalią turintiems asmenims skirta lengvai suprantama kalba, prezidentui pridėjo gerųjų taškų. Tiesa, tobulinti yra ką, sako ekspertai, bet pabrėžia, kad bendrai prezidentūros dėmesys žmonėms su negalia yra svarbus.
 • 2021-06-08
  Lingvistikos eruditas – Valerijus Čekmonas
  Lietuvos kalbininkas, slavistas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras Valerijus Čekmonas buvo tarp pirmųjų mokslininkų, įsitraukusių į judėjimą už Lietuvos nepriklausomybę. Šiemet Valerijui Čekmonui būtų sukakę 84-eri. Deja, prieš 17 metų jo gyvenimo kelias nutrūko. Straipsnyje pateikiamos prof. dr. Laimos Kalėdienės mintys Iš jos sudarytos knygos „Valerijus Čekmonas: kalbų kontaktai ir sociolingvistika“.
 • 2021-06-08
  Laima Kalėdienė: kalbos atmainos ir laisvė
  Gegužės 19 d. vyko kalbos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos surengtas forumas „Kokią kalbą renkamės?“ (https://www.youtube.com/watch?v=1a6Oh-VxAbQ). Forume apie lietuvių kalbos atmainas pranešimą skaitė kalbininkė, humanitarinių mokslų daktarė, profesorė Laima Kalėdienė. Pateikiamos jos mintys, išdėstytos minėtame forume.
 • 2021-06-08
  Testas: ar žinote šių 15-os lietuviškų žodžių iš S raidės reikšmes?
  Kas yra sietuva? Ką reiškia žodis „sekmas“? O kas yra spalis? Portalas 15min tęsia kelionę per lietuvių kalbos abėcėlę ir šiandien kasdieniniame teste kviečia pasitikrinti, kaip gerai žinote 15-os rečiau sutinkamų lietuviškų žodžių, kurie visi prasideda raide S, reikšmes. Kai kurie iš teste sutinkamų žodžių dabar kasdienėje kalboje sutinkami retai. Kiti – specifiniai terminai ar tarptautiniai žodžiai. Tačiau visi šie žodžiai išties egzistuoja. Ar žinote, ką jie reiškia?
 • 2021-06-07
  Lietuvių kalbos sklaida – pociūnėliečių prioritetas
  Radviliškio rajono Pociūnėlių pagrindinės mokyklos bendruomenė keturis mėnesius (vasarį-gegužę) ypatingą dėmesį skyrė lietuvių kalbos sklaidai. Valstybinei lietuvių kalbos komisijai pakvietus dalyvauti Lietuvių kalbos dienose (LKD), pociūnėliečiai numatė nemažai įdomių veiklų. Aktyviausiai veiklose dalyvavo meninės raiškos ir jaunųjų kūrėjų būrelių vaikai bei kiti 5-10 klasių mokiniai, konsultuojami lietuvių kalbos mokytojų. Su LKD skirtomis mokinių veiklomis supažindina Pociūnėlių pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Roma Buivydienė ir Aušrelė Slabokienė.
 • 2021-06-05
  Skandinaviškas požiūris į daugiakalbystę – misija (ne)įmanoma Lietuvoje?

  Nemažą Skandinavijos šalių visuomenių dalį sudaro imigrantai ir pabėgėliai, kuriems atvykus stengiamasi sukurti kuo palankesnę ir saugesnę aplinką sparčiai integracijai. Migrantų vaikams sudaromos sąlygos kurį laiką mokytis savo gimtąja kalba ir kartu intensyviai ugdyti šalies kalbos įgūdžius, kad per kuo trumpesnį laikotarpį jie galėtų pradėti mokytis kartu su gimtakalbiais. Tai nereiškia, kad Skandinavijoje nėra problemų, tačiau apie jas daug kalbama ir stengiamasi spręsti.

 • 2021-06-03
  Lina Murinienė. Kaip kalba Akmenė?
  Žinių radij laidoje „Šneku tarmiškai“ pasakoja Vilniaus universiteto docentė, VLKK narė dr. Lina Murinienė.