Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-04-14
  Vilniaus rajono gyventojai teigia jaučiantys diskriminaciją dėl ugdymo lietuvių kalba
  Vilniaus rajono gyventojai tvirtina susiduriantys su sunkumais, kai nori leisti vaikus į lietuviškas grupes darželiuose ar lietuviškas mokyklas, skelbia LNK televizija. Gyventojai teigia, jog prašymus įkurti darželį lietuvių kalba savivaldybė ignoruoja.
 • 2019-04-13
  Apie veiksmažodinių formų gausą lietuvių kalboje

  Lithuanian has 13 participles, whereas English has 2. Let’s take a simple verb valgyti (‘to eat’) as an example:
  valgąs — ‘the one who is eating’ (present active participle)
  valgęs — ‘the one who ate; has eaten; was eating’ (past active participle)
  valgydavęs — ‘the one who used to eat’ (frequentative past active participle)
  valgysiąs — ‘the one who will be eating’ (future active participle)
  valgomas — ‘something that is being eaten’ (present passive participle)
  valgytas — ‘something that has been eaten’ (past passive participle)
  valgysimas — ‘something which will be eaten’ (future passive participle)
  valgant — ‘while eating’ (adverbial present active participle)
  valgius — ‘after having eaten’ (adverbial past active participle)
  valgydavus — ‘after having eaten repeatedly’ (adverbial frequentative past active participle)
  valgysiant — ‘having to eat’ (adverbial future active participle)
  valgydamas — ‘eating’ (special adverbial present active participle)
  valgytinas — ‘something to be eaten’ (participle of necessity)


  (Julija Televičiūtė. Ever wanted to travel back in time? Talk to a Lithuanian!)

 • 2019-04-13
  Naujojo teatro spektaklyje Vaižgantas turi asmeninį feisbuko profilį

  Naujasis teatras balandžio mėn. žiūrovus pakvietė į spektaklio „#Vaižgantas“ premjerą. Spektaklis pastatytas pagal žymiausio lietuvių avangardinės dramos kūrėjo Kosto Ostrausko to paties pavadinimo pjesę, tik pridėtas vienas informacinėse technologijose, ypač socialiniuose tinkluose, dažnai naudojamas simbolis #, arba grotažymė. Klasiko FB profilyje galime išvysti autentišką jo mylimo šuns, ištikimiausio visų Kauno šunų „veselijų“ (pasilinksminimų) dalyvio Kauko nuotrauką.

 • 2019-04-13
  Nacionalinio diktanto šiemet be klaidų neparašė niekas
  „Šiemet Nacionalinio diktanto be klaidų neparašė nė vienas dalyvis, rašiusiuosius labiausiai klaidino ne senoviški žodžiai, kurių tekste buvo nemažai, o skyryba“, – BNS pranešė organizatorė Vytautė Šmaižytė. Diktantą vertino 25 lietuvių kalbos ekspertai, dirbantys Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos mokyklose. „Dabar yra išrinkta grupė žmonių iš visos Lietuvos, kurie jau yra pretendentai būti apdovanoti kaip raštingiausi, bet tikrintojai dar dirbs. Dabar baigtas tik pagrindinis tikrinimas“, – tvirtino V. Šmaižytė.
 • 2019-04-13
  Nacionalinio diktanto finale – Vaižganto „Pragiedrulių“ tekstas

  12-us metus rašomo diktanto finalas antrąkart vyko Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje. Varžytis dėl nugalėtojų vardo kviesti 107 geriausiai diktantą pirmame etape parašę konkursantai (anot organizatorės Vytautės Šmaižytės, pirmame etape geriausiai sekėsi dalyviams iš Mažeikių, Akmenės, Marijampolės), tačiau savo dalyvavimą patvirtino 96. Lietuvių kalbos komisijos vadovas Audrys Antanaitis palinkėjo padaryti kuo mažiau klaidų. Tekstą skaitė diktorius ir laidų vedėjas Marijus Žiedas. Vertintojų komisija, sudaryta iš lietuvių kalbos mokytojų, rašto darbus vertins jau šiandien, tačiau nugalėtojai bus apdovanoti gegužės 7 d. prezidentūroje. 
  Diktanto tekstą žr.: autorinį – konkurso svetainėje Diktantas.lt, su skyrybos variantais, rašybos ir skyrybos paaiškinimais – svetainėje VLKK.lt, http://www.vlkk.lt/konsultacijos/6715-nacionalinis-diktantas  

 • 2019-04-12
  Šeštadienį – Nacionalinio diktanto konkurso finalas!
  Visus susidomėjusius kviečiame rašyti kartu. Tiesioginė transliacija balandžio 13 d. 11–12 val. per antrąją nacionalinės televizijos programą LRT PLIUS.
 • 2019-04-11
  Apie audiovizualinį vertimą ir subtitrus kurtiesiems
  LRT radijo laidos „Ryto allegro“ rubrikoje „Kalbos rytas“ – apie audiovizualinį vertimą ir subtitrus kurtiesiems bei neprigirdintiesiems pasakoja Vilniaus universiteto dėstytoja docentė Jurgita Kerevičienė.
 • 2019-04-10
  Laikytis bendrinės kalbos reikalavimų neišeina
  Muzikinių konkursų, kuriuose tiek profesionalai, tiek mėgėjai gali parodyti savo talentą ir varžytis tarpusavyje, televizijoje vis daugėja. Šį pavasarį pradėti transliuoti dar du visiškai nauji projektai – LRT televizijos „Dvi kartos“ ir LNK „Finalo ketvertas“. Į juos atkreipė dėmesį ir Kalbos inspekcija
 • 2019-04-09
  A. Antanaitis: „Valstybinė lietuvių kalba neturėtų turėti jokios konkurencijos“
  Kiek daugiau nei metus Valstybinei lietuvių kalbos komisijai (VLKK) vadovaujantis Audrys Antanaitis įsitikinęs, kad būtina kuo greičiau parengti valstybinės lietuvių kalbos strategiją, kuri ir taptų patikimu skydu mūsų vienintelei valstybinei kalbai
 • 2019-04-05
  Praėjusiais metais populiariausi vaikų vardai Lietuvoje – iš kultinio filmo
  Praėjusiais metais Lietuvą, regis, buvo apnikusi „Žvaigždžių karų“ manija. Tėvystės ir motinystės rūpesčiais pradėjo gyventi lietuviai savo naujagimiams dažniausiai duodavo būtent šios kultinės kino sagos pagrindinių veikėjų – Lėjos ir Luko vardus.