Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-04-27
  Sugrąžinta kalbos dovana: mokslininkai kuria prietaisą, kuris perskaitys mintis ir vers jas kalba
  Mokslininkai kuria unikalų minčių skaitytuvą, kuris leis Parkinsono ir kitomis sunkiomis ligomis sergantiems žmonėms vėl prabilti. Teigiama, kad technologija, atpažįstanti tam tikrus nervinius signalus smegenyse, grąžins kalbos dovaną net labiausiai negaluojantiems pacientams, skelbia „The Guardian“.
 • 2019-04-26
  Paslaugos valstybine kalba (ne)privalomos visiems

  ... Valstybinė kalbos inspekcija (VKI), susitelkusi į kalbos „švarinimą“, neatkreipia dėmesio į Valstybinės kalbos įstatymo 7-ąjį straipsnį, garantuojantį Lietuvoje paslaugų teikimą valstybine kalba. Inspekcijos tikrinimai apsiriboja televizijos laidomis, gimnazijų lankymu ir lietuvių kalbos egzaminų monitoringu, nors įstatymo vykdymo kontrole rūpinasi vien ši institucija, daugiau jo niekas neprižiūri.


  Klientas, pagal „Uber“ programėlę užsisakęs ir atšaukęs taksi paslaugą, turi sumokėti dviejų eurų baudą, o pasirinkti aptarnavimo nei lietuvių, nei anglų kalba ši programėlė nenumato.


  Pasak lietuviškai kalbančių „Uber“ vairuotojų, įdarbinimo procedūra trunka apie penkias minutes: e. paštu atsiunti dokumentus, kad nesi teistas, negavęs policijos nuobaudų ir turi vairuotojo pažymėjimą bei individualios veiklos pažymą, tada asmeniškai susitinki su įmonės darbuotoja ir... gali važiuoti. Jokių kalbos mokėjimo įrodymų ar dokumentų neprašoma, tolesnis bendravimas vyksta per programėlę. <...> 2018-aisiais VKI gavo 32 tokius rašytinius skundus (po 2,6 per mėnesį), visi jie išnagrinėti ir pasitvirtino.

 • 2019-04-23
  Aldona Paulauskienė. Kodėl prastėja lietuvių kalbos mokslas, mokymasis ir kultūra
  ... Smetona po Kazimiero Būgos mirties patikėjo Juozui Balčikoniui rašyti „Lietuvių kalbos žodyną“, būtent jis padėjo abejojantiems kalbininkams apsispręsti dėl jablonskinės rašybos.
  Jei ne lietuvių kalbos vertė mokslui, galėjo nelikti ir mūsų. Dar baisiau, kad galime jos netekti nepriklausomoje Lietuvoje, nes kalbą stumia į mirtį ne vien karai, tremtys, fizinis ja kalbančios bendruomenės sunaikinimas.
  Atkuriant Lietuvos nepriklausomybę, pirmiausia reikėjo gerai apgalvoti lietuvių kalbotyros ir kalbos kultūros ugdymo programą, užuot vertus lituanistus (kaip ir kitų sričių specialistus), kad jie vykdytų tarptautinius projektus, o prestižinius mokslo darbus skelbtų užsienyje. Lituanistika pirmiausia turėjo būti prestižinė Lietuvoje. Tuomet ji būtų laikoma prestižine ir pasaulyje.
 • 2019-04-22
  Vaiva Rykštaitė: jei moki keiktis ir supranti humorą, supranti ir kalbą

  Komentare LRT.lt portalui rašėte apie dukrų ryšį su lietuvių kalba, norą perduoti savo vaikams lietuviškus žodžius.


  – Man tai labai svarbu. Galbūt tai šiek tiek kontraversiška, tačiau mano vaikai moka keiktis, o aš jiems nedraudžiu to daryti. Manau, kad tai yra kultūros dalis – jei moki keiktis ir supranti humorą, supranti ir kalbą, o jei moki tik literatūrinę kalbą, tada kai ką prarandi. Žinoma, keiksmažodžių neskatinu, specialiai to nemokau, tačiau dukros juos žino ir kartais vartoja. Mokyti vaikus lietuvių kalbos nėra lengva, tai yra sistemingas darbas. Dukroms specialiai ieškojau lietuvės auklės, dukros kol kas neina ir į darželį – šeimoje turime priimti didelių kompromisų. Vakarais skaitau lietuviškas pasakas, dainuoju daug dainų, klausome tik lietuviškų kompaktinių plokštelių. Būna nesmagu, kai viešoje vietoje su dukromis kalbant lietuviškai kiti pasijunta nejaukiai. Dėl to šiek tiek pyksta ir mano vyras, jis prašo viešumoje su vaikais kalbėti angliškai, tačiau man svarbu, kad mano dukros mokės kalbėti lietuviškai.

 • 2019-04-19
  Skaitytojų klubai: ką jie skaito ir kur juos rasti
  Jei perskaičius knygą norisi ją aptarti su bendraminčiais – metas ieškoti skaitytojų klubo.
 • 2019-04-17
  Vaidas Matulaitis. H – esminė raidė šalyje Lithuania
  Lietuva gali išsiveržti formuodama šalies įvaizdį. Tam reikia pereiti nuo formos paieškų, lozunginių kampanijų prie tvaraus turinio, produkto kūrimo. Didžiąją dalį paskirų mūsų šalies stiprybių bei ypatumų galima konsoliduoti į vieną ašį – Lietuva kaip sveikatingumo industrijos lyderė Europoje... neliktų dar vieno ginčų objekto: pašalinti ar ne iš angliško mūsų šalies „Lithuania“ pavadinimo raidę H, kad užsieniečiams būtų patogiau tarti. Ir šūkių nereikėtų kasmet kurti: „LitHuania. With Healthcare in a center“.
 • 2019-04-16
  Nacionalinio diktanto finale – Vaižganto „Pragiedrulių“ tekstas
  Šeštadienį daugiau kaip šimtas geriausiai nacionalinį diktantą pirmame etape parašiusių žmonių dalyvavo Nacionalinio diktanto konkurso finale. Jie rašė Vaižganto tekstą – romano „Pragiedruliai“ ištrauką.
 • 2019-04-16
  Vienoje Rusijos gyvenvietėje – 25 Stalino gatvės
  Pagal interneto žemėlapius skaičiuojama, kad Rusijoje iš viso yra 25 kilometrai gatvių ir gatvelių, pavadintų Stalino vardu. Apie 10 kilometrų tenka vienai sodų gyvenvietei netoli Novosibirsko. Čia yra viena gatvė ir 25 gatvelės. Visos jos vadinasi Stalino...
 • 2019-04-16
  100 metų Laisvės alėjai: pavadinimų gausa, nuolat besikeitęs gatvės veidas ir soboras, kurstęs aistras
  ... Istorijos tėkmėje centrinis Kauno bulvaras gaudavo tokius pavadinimus, kokius parinkdavo tuometė valdžia. Carinės Rusijos laikotarpiu gatvė vadinta Nikolajaus prospektu, 1918 m. ji gavo Kaizerio Vilhelmo vardą (Kaiserwilhelmstrasse). Nuo 1919 m. vasario tapo Laisvės alėja ir tokį pavadinimą išlaikė iki 1946 m., kai sovietinė valdžia pervadino Stalino prospektu. Miestiečių džiaugsmui gatvei grąžintas senasis pavadinimas 1961 metais...
 • 2019-04-14
  Pavardžių keitimo taisyklės numatys daugiau variantų

  siūloma nustatyti teisę pareiškėjui pasikeisti pavardę, jeigu jis pageidauja, kad jo pavardė lietuviškame pase būtų užrašyta lietuviškais rašmenimis pagal Sarimą. Pavyzdžiui, užsienio valstybių piliečiams, gavusiems Lietuvos pilietybę, lietuviškuose pasuose pavardės rašomos remiantis kitos šalies paso įrašu: Kulieshys, Zhvinakite, Pabarzhyenye, Schastny. Įsigaliojus naujajai tvarkai, šios pavardės būtų rašomos lietuviškais rašmenimis pagal tarimą: Kuliešis, Žvinalytė, Pabarčienė, Ščastny (arba Ščastnas).


  Taip pat atsiranda galimybė pageidauti daugiau toks pačios pavardės variantų. Pavyzdžiui, pagal dabartines taisykles priesagą turinti pavardė Paukštelis gali būti pakeista į nepriesaginė – Paukštė ar kitokią priesaginę – Paukštaitis. Tačiau jei priesaga nepriesaginė, kaip Paukštė, nebuvo galima pakeisti jos galūnės (Paukšta, Paukštys) ar pridėti priesagą (Pauktelis, Paukštaitis). Sąlyga, kad pageidaujamas variantas būtų fiksuotas tradicinėje vartosenoje, išlieka.