Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-03-13
  Įdomiausi 2020 m. pradžios Lietuvos kūdikių vardai: originalumu sublizgėjo ir garsi pora
  Originalumo ieškančių tėvų fantazija kaskart priverčia nustebti – ne išimtis ir šįkart, peržvelgus Registrų centro portalui lrytas.lt pateiktus per du pirmuosius šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruotus kūdikių vardus.
 • 2020-03-13
  Lietuva mūsų lūpose. Italijos baltistai apie lietuvių kalbos unikalumą
  Italijos baltistai apie lietuvių kalbos unikalumą bei Romos imperatoriaus draugai – Gediminaičiai.
 • 2020-03-13
  Greiti pietūs. Ar keičiasi VLKK?
  Žinių radijo laidoje (kovo 5 d.) „Greiti pietūs“ dalyvauja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vadovas Audrys Antanaitis. Laidą veda Algis Ramanauskas.
 • 2020-03-09
  Vaiva Rykštaitė. Kodėl sakyti „triusikai“ yra visai ne „awkward“
  – Dėkis triusikus! – mano penkiametei taria viena giminės moteris, o vaikas tik klapsi akimis, nes nežino, apie ką čia ta teta kalba. Mat mano dvikalbės dukros apatinius vadina kelnaitėmis, taip pat sako ne „maikė“, o „marškinėliai“, ne „kaldra“, o „antklodė“ ir t. t.
 • 2020-03-08
  Portale 15min nebelieka vietos lyčių etiketėms
  Naujienų portalas 15min žengia dar vieną drąsų žingsnį į priekį – portale nebelieka vietos tokioms stereotipinėms lyčių etiketėms, kaip „dailioji“, „silpnoji“ ar „stiprioji“ lytys, taip pat „moteriška“ ir „vyriška“ profesijos, pareigos ar darbai, dar didesnį dėmesį portalas sutelks į lyčių lygybės svarbą, informacijos sklaidą šia tema.
 • 2020-03-05
  Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje vyks renginys „Lietuviai laike ir erdvėje“

  2020 m. kovo 7 d., šeštadienį, 16 val. muziejuje įvyks renginys „Lietuviai laike ir erdvėje“, skirtas penktosioms Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Renginio viešnia – baltistikos ir prūsistikos žinovė profesorė Grasilda Blažienė – dalinsis su lankytojais savo įžvalgomis ir atradimais tyrinėjant baltų kalbas.

 • 2020-03-04
  Lietuvos globėjo vardas jaunų tėvų nežavi: tarp ryškiausių madų – netikėtas mergaitės vardas
  „Asmenų, turinčių vardą Kazimieras, šiuo metu visoje Lietuvoje yra 3,9 tūkst., Kazys – 3,5 tūkst., Kazimiera – 1,1 tūkst., Kazė – 340. Pastaraisiais metais šis vardas nėra tarp populiariausiųjų: per pastarąjį dešimtmetį (t.y. nuo 2010 metų) Kazimiero vardas suteiktas 26 gimusiems berniukams, Kazio – 8-iems. Moteriški Kazimieros ar Kazės vardai mergaitėms suteikiami nebuvo“, – portalui lrytas.lt sakė Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus.
 • 2020-03-04
  Kovo 13 d. Vilniaus rotušėje vyks nematerialaus kultūros paveldo vertybių įrašymo į nacionalinį sąvadą iškilmės
  Nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė dar dešimt iš kartos į kartą perduodamų ir išsaugotų šalies tradicijų. Vilniaus rotušėje kovo 13 d. 17 val. naujai į sąvadą sugulusias dešimt vertybių pristatys šių tradicijų saugotojai – asmenys, šeimos, bendruomenės, institucijos; vertybių teikėjams ir saugotojams bus įteikti sertifikatai.
  Į vertybių sąvadą naujai įrašyta: vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija, pirčių lankymo tradicija, drevinė bitininkystė Varėnos krašte, Kuršių marių burvalčių vėtrungių gamyba, Mažosios Lietuvos delmonai, Rasos šventė Kernavėje, Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija, Velykų būgno mušimo tradicija Aukštaitijoje, Lietuvos karaimų vestuvių tradicija, totorių vestuvių pyrago čiakčiako tradicija.
 • 2020-03-02
  Žodynų dieną institutas atveria saugyklas
  Kovo 6 d. 15 val. Lietuvių kalbos instituto muziejuje „Lituanistikos židinys“ vyks Žodynų diena. Svečiai galės apsilankyti Lietuvių kalbos instituto saugyklose, susipažinti su XX a. pirmosios pusės žodynininkų darbo aplinka, sužinoti, kaip vyksta žodžių rinkimo ekspedicijos, taip pat pamatyti seniausią ir didžiausią Lietuvių kalbos žodyno kartoteką, kuri kaupiama nuo 1902 m. ir kurioje saugoma daugiau kaip 5 mln. lietuvių kalbos leksikos kortelių. Lankytojams bus pristatyti naujausi elektroniniai ištekliai – „Bendrinės lietuvių kalbos žodynas“, „Lietuvių kalbos naujažodžių duomenynas“, Lietuvių kalbos išteklių informacinė sistema. Išskirtinis dėmesys bus skiriamas Vilniaus universiteto kraštotyrininkų ramuvos ekspedicijoms, bus parodytos ramuviškių užrašytos žodyno kortelės, jų kelias iki Lietuvių kalbos žodyno teksto...
 • 2020-03-01
  Apie neapykantos naujakalbę
  Mąstome ir esame kalboje. Kalba, kaip kultūrinis ir socialinis faktas, brėžia ir drauge niveliuoja pasaulio ribas, kuria ir naikina tikrovę. Tuo buvo įsitikinęs vokiečių filologas Viktoras Klempereris (1881–1960), Antrojo pasaulinio karo metais rašęs unikalų dienoraštį, vėliau virtusį knyga apie Trečiojo Reicho viešąją kalbą ir mitologiją (LTI – Lingua Tertii Imperii, 1947).