Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2021-04-03
  Gražiausiu lietuvišku interneto vardu išrinktas domenas Jūrė.lt
  Gražiausio lietuviško interneto vardo konkursą šiais metais laimėjo domenas jūrė.lt, surinkęs daugiausiai internautų balsų. Antroje vietoje liko domenas burtažodžiai.lt, o trečioje – šatrijosugnis.lt. Konkurso organizatoriai iš viso atrinko dvylika domenų, turinčių varduose lietuvių kalbos abėcėlės raidžių: ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž.

  „Nors šveplavimas internete keičiant lietuviškas raides į lotyniškas yra paplitęs, vis tik galima stebėti teigiamų pokyčių rašyti taisyklingai. Manyčiau, daugiausia tam įtakos turi sudarytos patogesnės galimybės naudoti lietuviškas raides kompiuteriuose ir išmaniuosiuose įrenginiuose. Dėl šios priežasties dauguma el. pašto laiškų jau rašomi nebešvepluojant, kai prieš dvidešimtmetį buvo atvirkščiai – dauguma siųsdavo šveplus el. laiškus“, – prisimena G. Grigas.
 • 2021-04-02
  Urtė Neniškytė: kodėl kalbėdami gimtąja kalba mes vis tiek vartojame svetimybes

  Kodėl kalbų mokymasis smegenims yra svarbus ir kodėl kalbėdami gimtąja kalba mes vis tiek vartojame svetimybes? Ar smegenyse galime surasti „sąžinę“? Į kurią pusę reiktų kreipti švietimo sistemą, žinant apie žmogaus smegenis tai, ką žino šiandieniniai mokslininkai? Pokalbis su biochemike ir neuromokslininke, dirbančia Vilniuje VU „Gyvybės mokslų centre“ dr. Urte Neniškyte. (Savo galva, LRT.lt)

 • 2021-04-02
  LRT Ryto allegro. Pokalbiai su dėstytoja dr. Inga Hilbig ir vertėju Audriumi Musteikiu
  Rubrikoje „Kalbos rytas“ – pokalbis su Vilniaus universiteto dėstytoja dr. Inga Hilbig: apie dvikalbystę mišriose emigrantų šeimose, būdus, kuriais vaikai ignoruoja kalbą, ir emocinės atmosferos įtaką kalbų mokymuisi.

  Metų vertėjo krėslo premija už kalbos erdvumo pojūtį ir meistriškai išskleistas lietuvių kalbos galimybes išverčiant literatūriškai ir filosofiškai sudėtingą Fernando Pessoa „Nerimo knygą“ („Odilė“, 2020 m.) įvertintas Audrius Musteikis. Pokalbis su vertėju.
 • 2021-04-01
  Švilpiamoji kalba
  La Gomero salos (Kanaruose) švilpiamoji kalba įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Jos pagrindas – ispanų kalba. Visa, ką galima pasakyti, galima pasakyti ir švilpimu. (Euromaxx, LRT.lt)
 • 2021-04-01
  Kalbos klubas. Velykų ir kitų šios šventės žodžių kilmė
  Velykų proga prof. dr. Jolanta Zabarskaitė su doc. dr. Antanu Smetona kalbėjosi apie žodžių Velykos, gavėnia, verbos slaviškos kilmės priežastis. Nebuvo pamiršti ir lietuviški žodžiai kiaušinis, margutis, pautas...
 • 2021-04-01
  Teismas neleido užsienyje susituokusiai lietuvei vadintis vyro pavarde su galūne -as
  Užsienyje susituokusios lietuvės santuokos liudijime jos pavardė negali būti rašoma su vyriška galūne -as, trečiadienį nusprendė Klaipėdos apygardos teismas.
 • 2021-04-01
  „Eglė – žalčių karalienė“ – pirmasis neapykantos nusikaltimas mūsų istorijoje?
  5 Lietuvoje gyvenančios socialinės grupės – romai, žydai, musulmonai, LGBT ir matomus rasės bei kilmės bruožus turintys asmenys – išsipasakojo tyrimą atlikusiam sociololgui Liutaurui Labanauskui, Lietuvos socialinių mokslų centro mokslininkui, apie tai, su kokia nepaykantos kalba ir kurstymu jie susiduria.
 • 2021-03-31
  Dirbtinis intelektas įvertino Lietuvos TV žinių vedėjų kalbą

  Šneką tekstu paverčiantis dirbtinis intelektas parodė, kurie šalies TV žinių vedėjai kalba aiškiausiai.

 • 2021-03-31
  Knyga „Pamokslai vairingose materijose, sakyti Ambroziejaus Pabrėžos“

  Ambroziejus Pabrėža gimimo vadinamas lietuvių botanikos tėvu, yra pirmojo lietuviško (žemaitiško) geografijos vadovėlio autorius, medicinos veikalų rašytojas. 2021 metais minimos 250-osios jo gimimo metinės. Ta proga Lietuvių kalbos institutas išleido Pabrėžos pamokslų rinkinį autentiška rašyba. Knygoje, be pamokslų perrašo, yra dr. Remigijaus Oželio straipsnis, Ritos Šepetytės tekstas apie pamokslų rinkinio kalbos ypatybes, faksimilės pavyzdžių, rankraščio aprašas, asmenvardžių ir vietovardžių rodyklės, Šventojo Rašto citatų rodyklė.

 • 2021-03-31
  Domenas .tv jums tikrai matytas, bet ar žinote, ką jis reiškia?
  Domenas .lt reiškia, kad svetainė yra lietuviška, .org žymi organizaciją, o .com – komercinę svetainę. Iš tikrųjų domenas .tv priklauso Tuvalu – mažytei mikrovalstybei Polinezijoje, bet jį naudoja ir įvairios vaizdo įrašų svetainės, nes TV žymi televiziją. Kitos Polinezijos salos Niujės domenas .nu yra populiarus tarp Skandinavijos valstybių, nes nu ne vienoje kalboje reiškia dabar. Ekvadoro domenas .ec Japonijoje naudojamas elektroninės prekybos parduotuvėms žymėti. O Mikronezijos Federacinių Valstijų domenas .fm dažnai naudojamas radijo stočių svetainėms.