Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2020-11-22
  „Anglo ligonio“ ir „Šimto metų vienatvės“ vertėjas Petrauskas: Lietuvos leidyklos mieliau renkasi vienadienį šlamštą
  „Mano akimis žiūrint, 80 proc. dabartinės literatūros – tušti skaitalai ar net paistalai. Iš didžiulės pasaulio autorių gausos atrenkami tiktai pramoginiai arba „politiškai korektiški“, kurie atitinka privalomus šiuolaikiškumo standartus. Vienas kitas geresnis autorius netyčia prasprūsta nebent atsitiktinai“, – teigia Kanadoje gyvenantis vertėjas Valdas V. Petrauskas.
 • 2020-11-19
  1988 m. lapkričio 18 m. lietuvių kalbai grąžintas valstybinės kalbos statusas
  1988 m. lapkričio 18 dieną lietuvių kalba paskelbta valstybine – tuometinė Aukščiausioji Taryba paskelbė įstatymą, kuriuo Konstitucija papildyta atitinkamu straipsniu. Šis teisės aktas nurodė užtikrinti lietuvių kalbos vartojimą valstybės ir visuomenės institucijų veikloje, švietimo, kultūros, mokslo, gamybos ir kitose įstaigose, įmonėse ir...
 • 2020-11-19
  Teismas panaikino Vilniaus savivaldybės sprendimą pavadinti gatvę Kaczynskio vardu
  Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) dėl procedūrinių pažeidimų ketvirtadienį panaikino Vilniaus miesto tarybos sprendimą suteikti žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio vardą gatvei šalia savivaldybės pastato.
 • 2020-11-18
  Vilma Leonavičienė: gyvenimas nesustoja, net jeigu karantinas
  VDU Tarptautinių ryšių departamento Švietimo akademijos Tarptautinių ryšių grupės vadovė Vilma Leonavičienė, jau 20 metų organizuojanti lietuvių kalbos ir kultūros kursus. Šiemet rengti nuotolinius vasaros ir žiemos lietuvių kalbos ir kultūros kursus užsieniečiams vienas didžiausių iššūkių gyvenime.
 • 2020-11-18
  Juozas Pabrėža: žemaičių tarmė ar kalba yra atskira kalbinė sistema

  Žemaičių tarmė ar kalbą? Tai kartkartėmis į diskusijas sugrįžtantis klausimas. „Abu terminai yra geri ir vartotini. Jei lyginamos kelios kalbinės sistemos, puikiai tinka terminas „tarmė“, pavyzdžiui, šiaurės žemaičių, pietų žemaičių, pietų aukštaičių (dzūkų) tarmės, o kalbant ir rašant apie vieną kalbinę sistemą drąsiai galima vartoti terminą „žemaičių kalba“, – teigia humanitarinių mokslų daktaras Juozas Pabrėža.

 • 2020-11-18
  100 metų nuo Širvintų–Giedraičių mūšio
  ... Lygiai prieš šimtą metų, 1920 m. lapkričio 17–21 d., Musninkų–Širvintų–Giedraičių–Dubingių fronto ruože įvyko atkaklios paskutiniosios Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių kovos. Tik suprantant tuomet vykusius įvykius, galima rasti atsakymus, kaip taip atsitiko, kad pačiame Lietuvos viduryje žmonės kartais kalba skirtingomis kalbomis.
 • 2020-11-17
  Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Škotų monai makaronai

     „Robertas Burnsas (1759 m. Sausio 25 d. Allowa, Ayrshire - 1796 m. Liepos 21 d. Dumfries), apiplėšęs Robbie arba Rabbie Burns, yra naivus poetas Škotijoje. Jis šypsosi škotų kalba, kurdamas Inglis įtaką. Jis yra plačiai žinomas kaip Naitional Makar o Scotland, o jo rykštė švenčiama po karo. Atraskite karą, jis yra geriausias monų makaronų, kuriuos škotai leido, mokėjimai, o jis atsisakė monų eilėraščių anglų kalba ir škotų škotų, kuriuos eithly gali perskaityti fowk nae sae susipažinti woti škotai Škotijoje.“


     Toks tatai yra mielas vertimukas iš škotiškos Vikipedijos. Gal pamanėte, kad čia susimovė programa, suprask, vertimo pora geilų kalba – lietuvių kalba yra labai reta, todėl programai stinga išteklių? Manykite iš naujo, nes tikrovė daug juokingesnė.

 • 2020-11-13
  Kalbos nemokančių emigrantų Švedijoje laukia pokyčiai
  Neseniai Švedijos Vyriausybėje pradėtas svarstyti įstatymo projektas, numatantis, kad švedų kalbos mokymasis būtų privaloma valstybinių piniginių pašalpų skyrimo migrantams sąlyga.
 • 2020-11-12
  Bonifacas Stundžia. Pirmajam spausdintam lietuvių kalbos žodynui – 400 metų
  Konstantino Sirvydo žodynas – tai ir pirmasis baltų žodynas, ir pirmoji pasaulietinio turinio knyga beveik vien religinėje XVI–XVII a. lietuvių literatūroje. Pirmojo žodyno autoriaus būta ypatingo žmogaus. Tai, kad Sirvydas paskirtas pamokslininku vietoj vyresnio kunigo, rodo jo retorinius gebėjimus. Amžininkai ir darbai liudija jį buvus begalinio darbštumo eruditą, be gimtosios lietuvių kalbos, mokėjus lenkų, lotynų, graikų ir galbūt hebrajų kalbas. Sirvydas parengė ne tik pirmąjį ir antrąjį spausdintus lietuvių kalbos žodynus, bet, spėjama, ir gramatiką, deja, neišlikusią. Jo Punktai sakymų yra pirmas originalių lietuviškų pamokslų santraukų rinkinys...
 • 2020-11-11
  Beda pirštu į lituanistinių mokyklų užsienyje problemas: trūksta ir pinigų, ir patarimų iš Lietuvos
  Lituanistinėms mokykloms užsienyje vadovaujantys pedagogai naują Seimo kadenciją pasitinka su viltimi, kad pavyks išspręsti įsisenėjusias lietuvių, gyvenančių svetur, švietimo problemas. Pedagogai tikisi, kad sulauks tikslesnio užsienio lietuvių kalbos žinių įvertinimo, tikslingesnio finansavimo, geresnių kalbos mokymo programų...