Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2019-11-16
  Alvydas Butkus – 2019 m. Baltų premijos laureatas
  Pernai Rygoje pirmąja Baltų premija buvo apdovanota Latvijos ir Helsinkio universitetų profesorė, baltistė dr. Laimutė Baluodė. Šiųmetės Baltų premijos laimėtojas prof. dr. Alvydas Butkus yra vienas žinomiausių Lietuvos latvistų, dėstęs latvių kalbos, baltų filologijos, lietuvių kalbos istorijos, dialektologijos, etnolingvistikos discplinas, tyrinėjęs lietuvių pravardes, lietuvių ir latvių tautinę tapatybę, publikavęs per 100 mokslinių straipsnių baltų onomastikos, etnolingvistikos, Lietuvos ir Latvijos istorijos temomis.
 • 2019-11-15
  Logoterapeutė: garsažodžiai – kūdikių, o ne tėvų kalba
  ... Čiauškėdamas garsais, mažylis žaidžia su kalba. Į tai atsakydami tėvai ima kartoti nugirstus garsus, tarsi suteikdami jiems prasmę. Toks bendravimas, pasak specialistės, yra natūrali ir teigiama vaiko bei tėvų komunikacija. Tačiau grėsmė tyko žengiant į antruosius vaiko gyvenimo metus.„Garsų įvairovė vaiko kalboje turi gausėti. Nuo garsažodžių, amorfiškų žodžių pereinama prie nepilnų žodžių, vėliau – frazinės kalbos fragmentų. Jeigu tėvai per ilgai vartoja garsažodinę kalbą, švepluoja, imituodami vaikišką kalbą, ir nemoko, neskatina tarti lengvos, vėliau sudėtingesnės garsinės struktūros žodžių (pvz., noriu, mano, katė, puodukas), vaiko kalba netobulėja“, – teigia D.Anušauskė-Švederauskienė.
  Specialistė tėvus ragina neiti lengviausiu keliu: vaikui itin svarbus taisyklingos kalbos suvokimas, todėl reikia kantriai pažindinti vaiką su aplinka, vartojant įvairias sąvokas ir terminus.
 • 2019-11-15
  Konferencija „Žemė prašo nepamiršti vardų“
  2019 m. lapkričio 13 d. Lietuvos Respublikos Seimo kultūros komitetas ir Etninės kultūros globos taryba (EKGT) Seime surengė konferenciją „Žemė prašo nepamiršti vardų“. Skelbiamas konferencijos vaizdo įrašas ir pranešimų, kuriuos skaitė Filomena Kavliutė, Laimutis Bilkis, Dalia Urbanavičienė, Aušra Feser, pateiktys...
 • 2019-11-15
  Laura Vagonė: apie V.Woolf kūrybą, A.Škėmos „Baltą drobulę“ ir kitas įsimintinas knygas
  Garsiausia Lietuvoje vestuvių planuotoja Laura Vagonė – didelė knygų mylėtoja. Ji neįsivaizduoja savo gyvenimo be knygų, kurios namuose jau nebetelpa, o kai kurios iškeliauja į laiptinę – taip knygomis dalijamasis su kaimynais. O kokias knygas skaito L.Vagonė? Apie knygas ir kalbamės.
 • 2019-11-14
  Vilniaus kapinių pavadinime – dvi riebios klaidos, bet niekas to nepastebėjo
  „Didžiūjū Pupojų“ kapinės – štai tokia akį rėžianti klaida oficialioje informacinėje lentelėje pastebėta Vilniuje, Rokantiškėse, esančiose kapinėse. Tačiau kapinių atstovai tikina gramatinių klaidų iki šiol nepastebėję ir netrukus žada užsakyti naują lentelę.
 • 2019-11-13
  Užsienio lietuviai, baltistikos centrų ir kiti užsienio studentai kviečiami į lietuvių kalbos ir kultūros žiemos kursus Lietuvos aukštosiose mokyklose
  Aktyvūs užsienio lietuvių bendruomenių nariai, lituanistikos (baltistikos) centrų ir kiti užsienio aukštųjų mokyklų studentai kviečiami sausio mėnesį praleisti Lietuvoje studijuojant lietuvių kalbą ir kultūrą Klaipėdos, Vytauto Didžiojo arba Vilniaus universitetuose.
 • 2019-11-12
  Audrys Antanaitis: globalumas – tai vaikiškos provincialumo ligos apraiškos naujajame pasaulyje
  Apie globalumo įtaką lietuvių kalbai, prastėjančius lietuvių kalbos egzaminų rezultatus, anglų kalbos vartojimą kultūroje kalbamasi su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininku Audriu Antanaičiu.
 • 2019-11-12
  Kėdainiečiai, ar patiktų „Lazdynės“ duona su riešutai, ar užsuktumėte į vaikų kavinę „Skruzdėlynė“ ar „Žiogučiai“?
  Straipsniai, konferencijos, renginiai mokyklose, kultūros įstaigose, įdomiausio Kėdainių krašto vietovardžio rinkimai (išrinkti Devynduoniai), folkloro festivalis, savivaldybės Istorinės atminties įamžinimo komisijos sudarymas – Vietovardžių metams skirta veikla. Apie šiuos ir kitus dalykus kalbėtasi gan netradiciškoje konferencijoje Kėdainių daugiakultūriame centre praėjusį penktadienį.
 • 2019-11-11
  Seime vyks konferencija, skirta Vietovardžių metams
  Lapkričio 13 d., trečiadienį, 13 val. Seimo skaityklos salėje LRS Kultūros komitetas ir Etninės kultūros globos taryba (EKGT) rengia konferenciją „Žemė prašo nepamiršti vardų“, kuri skiriama Vietovardžių metams paminėti. Konferencijoje bus pristatyta Filomenos Kavoliūtės knyga „Žemė prašo nepamiršti vardų. Mūsų mirusių kaimų knyga“, bus pristatytas Lietuvos vietovardžių išsaugojimo gairių projektas.
 • 2019-11-08
  Prof I. Smetonienė: Kalba yra tokia pat konstitucinė vertybė, kaip ir laisvė
  „Jeigu norime įsivesti chaosą – užsirašyti vardus, kaip pageidaujame, nepaisydami lietuvių kalbos taisyklių – tai čia jau bus ne Lietuva. Čia bus kažkas“, – svarsto Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto profesorė IRENA SMETONIENĖ, Valstybinei lietuvių kalbos komisijai pirmininkavusi 2002–2012 metais. Jos manymu, visa bėda šioje situacijoje – laisvė daryti ką nori. Nors, profesorės teigimu, kuo daugiau laisvės turime, tuo daugiau turime ir visuomeninių pareigų. Ką daryti, kai susiduria dvi konstitucinės vertybės – laisvė ir kalba? Ar kuri nors gali būti viršesnė už kitą?