Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2021-01-22
  Dobrovolska: translyčių, partnerystės, asmenvardžių problemas reikia spręsti įstatymais

  ... Jeigu kalbėtume kitomis svarbiomis temomis, kaip minėti asmenvardžiai, iki šiol vienintelis būdas, kaip asmenys gali tai susitvarkyti, yra teisminiu keliu. Tai – liūdinantis faktas, nes vienas teismo sprendimas gali paliesti tik vieną žmogų arba šeimą ir, nepaisant to, kiek būtų laimėta bylų, nesprendžia klausimo sistemiškai. Vien man asmeniškai prieš einant į politiką teko laimėti virš šimto asmenvardžių bylų. Tvarių sisteminių sprendimų neturime, kol neturime įstatymo. Koalicijos sutartyje yra aiškiai nurodyta, kad koalicija sutaria, jog ši problema turėtų būti išspręsta, ir mes kalbame apie asmenvardžius pagrindiniame lape ir lotynų pagrindo abėcėlėje. Belieka nuspręsti, kad tai apimtų ir tautinių mažumų klausimą, nes reikia suprasti, kad tautinės mažumos, gyvenančios Lietuvoje, negali įrašyti ir dvigubų raidžių, tai yra vardą „Anna“ galima įsirašyti tik teisminiu keliu.


  Man pavyko su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininku rasti sprendimo būdus, kurie atliepia tiek valstybinės kalbos apsaugos poreikius, tiek tautinių mažumų poreikius, ir tikrai artimiausiu metu, tikiu, kad dar pavasario sesijoje, grįšime prie šio klausimo. Norėčiau tikėti, kad per šią kadenciją, o galbūt ir greičiau, pirmaisiais metais, mums pavyktų pagaliau išspręsti ir priimti įstatymą.


  ... pagal tai, ką aš mačiau iš savo patirties atstovavimo teismuose, virš 90 proc. asmenų, kurie pasinaudos šia teise, vis dėlto bus mišrios šeimos, kurios turi sutuoktinius užsieniečius arba vaikai dvigubą pilietybę. Tai yra aktualiausia tiems žmonėms, nes jeigu turima dviguba pilietybė, tai reiškia, kad vaikas turi du pasus ir tuose pasuose vardas arba pavardė užrašyta skirtingai. Ir atitinkamai, jeigu lietuvė išteka už užsieniečio, turi visiškai kitokią pavardę negu vyras. Būtent tie žmonės, kurie yra labai mobilūs, turi skirtingų įsipareigojimų tarp skirtingų valstybių, aktyviausiai tuo naudosis, nes daugiau kaip 95 proc. mano turėtų bylų yra mišrios šeimos, o ne tautinės mažumos.

 • 2021-01-22
  Lietuvių muzikos populiarintojas Čekijoje: kai kirtome Lietuvos sieną, aplankė namų jausmas

  Mes su draugu prieš kokius 23 metus nusprendėme pirmą kartą važiuoti į Sankt Peterburgą. Važiavome autostopu ir apie Baltijos šalis beveik nieko nežinojome. Prisimenu tą akimirką, kai pravažiavome Lietuvos sieną – jausmas buvo kaip namie. Prisimenu, kad miegojome po atviru dangumi Alytuje, kažkokiame parke. Niekaip negaliu paaiškinti, kodėl toks jausmas aplankė, nes Lenkijoje jo tikrai nebuvo, tik Lietuvoje. Beje, į Sankt Peterburgą dėl nuolatinio lietaus nenuvažiavome. Todėl liko daug laiko susipažinti su Lietuva (truputį ir su Latvija) bei įsimylėti į ją.. Atgal į Čekiją parsivežėme daug gerų atsiminimų ir kitais metais aš vėl norėjau grįžti į Lietuvą. Tai tapo tradicija. Paskui supratau, kad nenoriu su lietuviais kalbėtis rusiškai arba angliškai, todėl Prahos universitete pradėjau studijuoti lietuvių kalbą. Tuomet turėjau galimybę kasmet tris-keturis mėnesius praleisti Lietuvoje ir studijuoti Vilniaus universitete. Galėjau skaityti knygas ir suprasti svarbius tekstus. Tai labai padėjo man darbui (V. Mikešas parašė daktaro disertaciją apie Broniaus Kutavičiaus kūrinius pagal Sigito Gedos tekstus – red. past.).

 • 2021-01-21
  Balys Narbutas. Kaip pasiruošti viešajam kalbėjimui

  Į sceną einantis kalbėtojas turi būti apgalvojęs pranešimo turinį, suformavęs pagrindinę žinutę, susidėliojęs mintis, ne kartą savo kalbą repetavęs garsiai. Reikalinga ne tik gera pradžia, tačiau ir stipri pabaiga, kuri, deja, neretai ir nepelnytai kalbėtojų pamirštama. Dėstymo dalyje klausytojo dėmesys beveik visuomet sumažėja, todėl pabaiga turi vėl pagauti jo dėmesį ir padėti suvokti pagrindinę pranešimo žinutę. Tad geras pranešimas yra tas, kurio esmę galima nusakyti vienu aiškiu sakiniu. Viešojo kalbėjimo įgūdžiams susiformuoti reikia laiko, todėl išeiti iš komforto zonos ir juos tobulinti geriausia pradėti dar mokykloje.

 • 2021-01-20
  Jonas Palionis: kalbą reikia tobulinti palaipsniui, ne šuoliais
  Pokalbis su kalbininku, profesoriumi, habilituotu mokslų daktaru Jonu Palioniu apie kalbos dalykus – lūkesčius ir tikrovę, kalbininko vaikystę ir studijų metus, darbą Valstybinėje lietuvių kalbos komisijoje. Ir apie tai, ar Vytautas Didysis mokėjo lietuviškai.
 • 2021-01-20
  Vyksta Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai
  Ketvirtą kartą Lietuvoje vyksta Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai. Jų organizatoriai – Lietuvių kalbos draugija, Lietuvių kalbos institutas ir portalas Alfa.lt – kviečia susipažinti su kandidatais ir balsuoti.
  Balsavimas portale Alfa.lt vyks iki vasario 20 dienos. Rezultatai, kaip jau įprasta, bus paskelbti vasario 21 dieną – Tarptautinę gimtosios kalbos dieną.
  Laukiame Jūsų balsų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose: https://zodis.alfa.lt ir https://zodis.alfa.lt/posakis.
 • 2021-01-20
  Skirmantas Valentas: valstybinė kalba yra valstybės jungtis, galbūt netgi stipriausia jungtis iš visų kitų
  Apie poezijos kalbą, jos ypatumus, reikšmę, santykius su valstybine kalba mintimis dalijasi kalbininkas humanitarinių mokslų daktaras profesorius Skirmantas Valentas.
 • 2021-01-20
  Kartvelė Sophio Tabatadzė: lietuvių kalba apvertė mano pasaulį
  Vyrauja stiprus įsitikinimas, jog lietuvių kalba tokia sudėtinga, kad užsieniečiui ją išmokti beveik neįmanoma. Šį mitą sulaužo kartvelė Sophio Tabatadzė. Prieš daugiau nei penkerius metus anglų filologijos studentė Sakartvele atsitiktinai susidomėjo lietuvių kalba. Sakartvelė pradėjo mokytis lietuvių kalbos, keletą vasarų Vilniuje, dabartinėje Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijoje, lankė intensyvius kalbos kursus. Sophio atvirai prisipažįsta: „Lietuvių kalba apvertė mano gyvenimą. Baigusi bakalauro studijas, kelis kartus apsilankiusi Vilniuje, išmokau gerai kalbėti lietuviškai, nusprendžiau magistrantūros studijas tęsti tik Lietuvoje“.
 • 2021-01-20
  Užsimojo keisti Baltarusijos pavadinimą, bet ragina neskubėti: istorikų nuomonės skiriasi
  Baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja Lietuvai turi netradicinį prašymą – jos šalį vadinti nebe „Baltarusija“, o „Baltarusia“. Pastarasis pavadinimas, kilęs nuo vietovardžio „Baltoji Rusia“, istoriškai esą teisingesnis, nes „Baltarusija“ skamba panašiai kaip priešiška kaimynė Rusija.
 • 2021-01-20
  Pastatytas pirmas senųjų vietovardžių išsaugojimui skirtas kelio ženklas
  2021 m. išvakarėse Rokiškio rajono Kriaunų kaimo bendruomenė Kriaunų seniūnijoje, Baršėnų kaimo pietinėje dalyje pastatė kelio ženklą – Ažubrastis. Ši Baršėnų kaimo dalis istoriškai vadinama ir gyventojų žinoma Ažubrasčio vardu. Kelio ženklas padės keliautojams susigaudyti vietovėje, nes šiuo keliu veda turistiniai keliai plaukti Sartų ežeru, netoliese stovi paminklas Lokio rinktinės, Vyties kuopos, Mykolo Kazano būrio žuvusiems partizanams atminti.Kriaunų kaimo bendruomenė siekdama išsaugoti senuosius vietovardžius ir ėmėsi šios veiklos. Bendruomenės žmonės padarė dar daugiau, ženkle įrašė simbolius, kuriais kalbėjosi mūsų protėviai – sėliai. Tai bene pirmasis toks kelio ženklas Lietuvoje. Ženklą sukūrė dailininkas Vytautas Puzeras| Alkas.lt
 • 2021-01-19
  Išeiviai iškėlė lituanistinių mokyklų svetur klausimą: kas turėtų mokėti už vaikų pamokas?
  Globalios Lietuvos apdovanojimuose už jaunųjų talentų ugdymą Lietuvai pasaulyje laureatėmis tapo virtualią lituanistinę mokyklą Italijoje per pandemiją įkūrusios Elzė Di-Meglio ir Aurelija Orlova. Virtualios „Global Lithuanian Leaders“ diskusijos metu pasaulio lietuviai ir pedagogai iškėlė svarbių lituanistinių mokyklų ateities klausimų.
  „Tai nėra papildomas laisvalaikio leidimo būdas. Tai yra ikimokyklinis ir mokyklinis švietimas, kuris idealiu atveju turėtų būti nemokamas kaip ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, aš mokiausi lietuvių kalbos nemokamai, tai kodėl mano vaikas turėtų mokėti? Bet tai nereiškia, kad mokytojų darbas neturėtų būti apmokamas. Mūsų manymu, tai turėtų rūpėti Lietuvai ir ji turėtų suteikti finansavimą mokytojų darbui bei socialinėms garantijoms. Tačiau, kol teisinė bazė nėra sutvarkyta, tol mokyklos verčiasi taip, kaip gali, savanoriauja arba ima mokesčius (iš tėvų)“...