Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2021-05-14
  Grožinių tekstų vertėjų ir redaktorių trūkumą spręs papildomomis studijomis ir apdovanojimais
  Knygų leidyklos skundžiasi, kad Lietuvoje trūksta gerų vertėjų, todėl didelė dalis populiariosios literatūros skaitytojus pasiekia prastos kokybės. Verčiantys lietuvių literatūrą į užsienio kalbas teigia, kad pasigenda galimybės tobulinti žinias, geriau perprasti kultūros istoriją. Pasak leidėjų, situacija pasiekė kritinę ribą, sprendimų ieškoma su Vilniaus universitetu.

  Literatūros vertėjų sąjunga sako, kad kokybiškai išverčiama tik trečdalis knygų. Šiemet iš tūkstančio išverstų knygų komisija atrinko kiek per šimtą, vėliau bus paskelbtos geriausios.

  „Blogiausia, kai matome, kad knyga labai gera, pagarsėjusi pasaulyje, turinys puikus, bet ir vertimo, ir redagavimo kokybė neatitinka kriterijų ir vien dėl to negalima tos knygos įtraukti į savo geriausiųjų sąrašus“, – nurodo Literatūros vertėjų sąjungos pirmininkė Daiva Daugirdienė.
 • 2021-05-14
  Lietuvių kalbos saugojimo nacionaliniai ypatumai
  Teko sutikti žmonių, manančių, jog nepriklausomoje Lietuvoje kalba pati apsigins. Pagarbą lietuvių kalbai keičia stingdantis ledinis abejingumas ir egoistinis požiūris: vieni žmonės kalba, aiškina, rašo, kiti jų neišgirsta, neskaito arba bent jau taip nuduoda.
 • 2021-05-14
  Miesto prakalbinimas ir įkalbinimas
  „Mūsų erdvinės kultūrinės kalbos lygis lemia, kad per trisdešimt Nepriklausomybės metų nesukūrėme gero paminklo“, – sako Kastytis Rudokas . Ar natūrali kalba čia galėjo turėti įtakos?
 • 2021-05-13
  Lietuvos vardų įvairovė. Jonavos krašto vardai

  Jonavos viešoji bibliotekoje 2021 m. gegužės 6 d. paskaitą skaitė Vilniaus universiteto Baltistikos katedros profesorė dr. Daiva Sinkevičiūtė. (Paskaitos įrašas bibliotekos feisbuko paskyroje.)

 • 2021-05-13
  Šiaulių autobusų stotyje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga padėkota trijų įmonių darbuotojoms

  Kad Šiaulių autobusų stotyje ir miesto autobusuose skelbiama informacija, „Busturo“ parengti lankstinukai būtų ne tik patrauklūs savo išvaizda, bet ir parengti taisyklinga kalba, daug pastangų įdėjo ir laiko tam skyrė UAB „Busturas“ dizainerė-maketuotoja Asta Lunskytė.

 • 2021-05-11
  Diskoteką užkūrusi gestų kalbos vertėja sureagavo į lietuvių dėmesį
  Laisvai samdoma gestų kalbos vertėja iš Nyderlandų, kur šiemet ir vyks dainų konkursas, pavergė lietuvių širdis.
  M. Stolk tikrai nėra eilinė gestų kalbos vertėja. Moteris taip stipriai įsijautė į lietuvišką dainos tekstą, kad pulsuojančią energiją galima pamatyti ne tik jos šokyje, bet ir veido mimikose.
  Mirjam, į gestų kalbą versdama dainas, šoka! Ir tai daro su tokia energija, tarsi pati būtų scenoje.
 • 2021-05-10
  Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai pažymėti – gegužinis išpardavimas MELC

  Gegužės 7–21 dienomis Mokslo ir enciklopedijų leidybos centre Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai pažymėti vyksta gegužinis išpardavimas. Nežymiai brokuotos ir prekinę išvaizdą praradusios knygos bus parduodamos nuo 0,20 Eur.  (Išpardavimas leidybos centro Realizacijos skyriuje  Vilniuje, Pylimo g. 60, prie HALĖS turgaus.) 

 • 2021-05-10
  Kur suteka upės ir kalbos
  Dėl savo geografinės padėties atsidūręs nuolatinių tautų ir valstybių kontaktų zonoje Šalčininkų rajonas margas daugeliu požiūrių. Nors etnografiškai vertinant jis visas priklauso Dzūkijos etnografiniam regionui, tačiau dialektologai kiek šiauriau Šalčininkų brėžia pietų aukštaičių patarmės ribą – į pietryčius nuo Vilniaus driekiasi rytų aukštaičių patarmės plotas.
 • 2021-05-10
  Minint Spaudos atgavimo, knygos ir kalbos dieną apdovanoti lietuvių kalbos puoselėtojai
  Jau septintą kartą labiausiai nusipelniusius lietuvių kalbos puoselėtojus apdovanojo Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Tik dėl pandemijos šiemet Lietuvos mokslų akademijos ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos organizuojamas Lietuvių kalbos renginys vyko nuotoliniu būdu. Apie šių metų apdovanotuosius ir jų nuopelnus skaitykite šioje publikacijoje.
 • 2021-05-10
  Pagėgių kraštas lietuvių kalbos ir lietuvybės puoselėtojai

  Išskirtinis Pagėgių savivaldybės indėlis į lietuvybės puoselėjimą. Šiame krašte Martyno Jankaus spaustuvėje buvo spausdinamos lietuviškos knygos, kurios keliavo į didžiąją Lietuvą. Jis ir jo šeimos nariai ilsisi Mažosios Lietuvos panteone – Bitėnų kapinėse, priglaudusios ne vieną lietuviško žodžio saugotoją ir puoselėtoją. Šiose kapinėse yra palaidotas filosofas, rašytojas, publicistas, kultūros veikėjas Vilhelmas Storostas-Vydūnas, Martynas Jankus ir jo šeimos nariai, laikraštininkas ir lietuvybės skleidėjas Jonas Vanagaitis, vargonininkas, publicistas, kompozitorius Valteris Kristupas Banaitis, lietuvininkų savimonės, etninės kultūros ir tradicijų puoselėtoja Elena Grigolaitytė-Kondratavičienė ir daugelis kitų. Šiame straipsnyje pristatomi mažiau žinomi prie lietuvių kalbos puoselėjimo prisidėję kūrėjai. (Inf. parengė Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka)