Spausdinti

Septintajame 2018-ųjų metų kalbos žurnalo numeryje – apie Pasaulio futbolo čempionato komentarus per LRT televiziją, apie angl. tab termino atitikmenį kompiuterijos terminijoje, apie Simono Daukanto darbus ir apie terminų žodynų rengimą šiais laikais, apie pasiūlymus šių metų žodžio ir posakio rinkimams ir Kalbos žaidynes Zyplių dvare... 


TURINYS


Roma Bončkutė. Simono Daukanto asmenybės ir darbų labirintai ..... 3

Simono Daukanto (1793–1864) asmenybė ir darbai ne vienai kartai buvo veiklumo, doros ir įkvėpimo šaltinis. Prie jų, nors ir vertintų prieštaringai, buvo grįžtama epochų kaitos periodais. Laikydamasis etnocentriškų pažiūrų, o lietuviškumui teikdamas normatyvinio pozityvumo,  Daukantas, nepaisydamas menko galimų skaitytojų pasirengimo, viršydamas jų išsilavinimo ir žinių lygį, užčiuopė ir išreiškė modernesnes idėjas, kurias skelbė pažangūs to meto amžininkai. Jis veikė ir veiks mokslo, literatūros ir meno kūrėjus. 


Palmira Zemlevičiūtė. Iš terminų žodynų rengimo patirties ..... 11

     Parašyti terminologijos ir kalbos atžvilgiu nepriekaištingą terminų žodyną, kuris būtų naudingas dalyko srities specialistams ir kitiems ta sritimi besidomintiems skaitytojams, yra sunkus, daug laiko, jėgų, atidos, kruopštumo reikalaujantis darbas. Per atkurtos Lietuvos valstybės metus išleista labai daug įvairių sričių terminų žodynų, nemažai jų yra aprobuoti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos; ta aprobata yra žodynų kokybės ženklas. Tačiau dienos šviesą išvydusių ir lentynose nugulusių abejotinos kokybės žodynų taip pat apstu.
     Straipsnyje nagrinėjami terminografiniai, terminologiniai, kalbiniai ir redakciniai terminų žodynų rengimo dalykai.


Atgarsiai

Regina Kuzmaitė-Norkevičienė. Ignoravimas – geriausia diskusija ..... 21

     Atsiliepiama į Zitos Astos Alaunienės straipsnį „Valstybinės lietuvių kalbos būklė mokyklose – ką galima taisyti jau dabar?“ (Gimtoji kalba, 2018, nr. 5).


Mums rašo

Gintautas Grigas. Įsisenėjusi angl. tab vertimo klaida interneto naršyklėse ..... 22

     Atkreipiamas dėmesys į žodžio skirtukas vartojimą interneto naršyklėse: Atidaryti skirtuko puslapį; Uždaryti skirtuką; Pašalinti visus skirtukus. Čia skirtuku išverstas žodis tab. Interneto naršyklėse tinka ne skirtukas, bet kortelė.


Rimutė Grušienė. Kalbos žaidynės Zyplių dvare ..... 23

     Birželio 16 d. Zypliuose surengta 46-oji Šakių rajono Kalbos diena. Jos organizatoriai – savivaldybės Kultūros ir turizmo skyrius ir gimtosios kalbos mylėtojų draugija „Žodžio tėviškė“ – pasirinko ne akademinio renginio scenarijų, bet pakvietė šventės dalyvius pasivaržyti kalbos žaidynėse.


Aktualijos

Rita Urnėžiūtė. Metų žodis – metų ženklas. Kaip bus paženklinti 2018-ieji? ..... 24

     Socialiniame tinkle „Facebook“ ir el. paštu jau pasiūlyta apie pora dešimčių kandidatų į 2018-ųjų Metų žodžio titulą: puslapiakarpys juok. „įstatymo vykdytojas – užsienio žurnalų puslapių su draudžiama alkoholio reklama karpytojas“, Naisiada „teisinės ir politinės peripetijos, susijusios su serialu Naisių vasara“ ir kt.
     Jau yra ir maždaug dvi dešimtys posakių, pretenduojančių rungtis dėl 2018-ųjų Metų posakio vardo: taikomoji sąžinė „manipuliavimas sąžinės sąvoka, kai saviškiams ir oponentams taikomi skirtingi sąžiningumo kriterijai“, tulpių paštas „buvusio Liberalų sąjūdžio vadovo ir Prezidentės susirašinėjimas, praskleidžiantis politinių sprendimų užkulisius ir parodantis politikų bendravimo stilių“, po tamsos ateina Aušra – prasidedančios prezidento rinkimų kampanijos kandidatės šūkis ir kt.
     Pagal nuostatus turi būti išrinkti žodis ir posakis, „geriausiai atspindintys tų metų visuomenės nuotaikas ir gyvenimo aktualijas, taikliausiai įvardijantys naujus, konkrečiam metui būdingus reiškinius“. Trumpai tariant, sveika prisiminti komisijos nario Virginijaus Gasiliūno suformuluotą taisyklę: „Metų žodis – metų ženklas.“
     Kaip 2018-ieji atsispindės Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose, pamatysime 2019 m. vasario 21 d., Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, kai bus paskelbti visuomenės ir komisijos balsavimo rezultatai. Visuomenės balsavimas vyks portale lzinios.lt, jis prasidės 2019 m. sausio 10 d.
     Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus rengia Lietuvių kalbos draugija su „Lietuvos žiniomis“ ir Lietuvių kalbos institutu. Siūlymus galima siųsti el. paštu metuzodis[eta]gmail.com arba skelbti Metų žodžio paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.


Teisės aktai

VLKK nutarimas Nr. N-3 (165) ..... 29

     Pakeistas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos patvirtintas Valstybių pavadinimų sąrašas: vietoj pavadinimo „Libija“ įrašyta „Libijos Valstybė“. Atitinkamai pakeisti Valstybių sostinių pavadinimų ir Valstybių gyventojų pavadinimų sąrašai.


Iš klausinių
..... 30

     Pasaulio futbolo čempionato komentarai per LRT televiziją.


Nauji leidiniai 

  • Alfonso Rascon Caballero. Ispanų kalba. Praktinė gramatika. Fonetikos įvadas (Vilnius: MELC, 2018). 
  • Pietų žemaičiai varniškiai. Lietuvių kalbos tarmės mokyklai (sud. G. Judžentytė, V. Marcišauskienė, Vilnius" LKI, 2018). 

Parengė vyr. redaktorė Rita Urnėžiūtė

Žurnalas „Gimtoji kalba“ eina nuo 1933 m.
Nuo 2000 m. jį leidžia Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras.
VLKK remia teminius žurnalo puslapius.