Spausdinti
Šeštajame 2013-ųjų metų kalbos žurnalo numeryje V. Rudaitienė siūlo, kaip išvengti verstinių, dažniausiai iš anglų kalbos skolintomis reikšmėmis vartojamų žodžių „sėkmingas“, „turtingas“, „pakankamai“ ir kt.; I. Mataitytė recenzuoja Eugenijaus Ališankos knygą „Gatvė tarp dviejų bažnyčių“; A. Dvylytė atsako į klausimus dėl juridinių asmenų pavadinimų, aiškina, kodėl kai kurie pavadinimai atmetami kaip neatitinkantys bendrinės kalbos normų; R. Hamada rašo apie veiksmažodį „mariotis“, plačiai vartojamą Punioje ir jos apylinkėse; „Kronikoje“ pasakojama apie Tarmių metų renginius...

 

TURINYS

Vida Rudaitienė. Kas tinka vienai kalbai, nebūtinai turi tikti kitai ..... 3

Perimant svetimų kalbų žodžių reikšmes, neišvengiama painiavų ir dviprasmybių, temdoma mintis. Straipsnyje rašoma apie verstinėmis, dažniausiai iš anglų kalbos pasiskolintomis reikšmėmis vartojamus žodžius sėkmingas, pasisekęs, turtingas, pakankamai ir kt., pateikiama siūlymų, kaip pasakyti gyviau ir sklandžiau.

Recenzijos

Eugenijus Ališanka. Gatvė tarp dviejų bažnyčių (rec. Inga Mataitytė) ..... 8

Recenzuojama savito žanro knyga, pernai išleista leidyklos „Tyto alba“. Siekiama parodyti, kaip autoriaus kalba atspindi vaizduojamo laiko dvasią, kada ir kodėl rašytojas pasitelkia metakalbinius komentarus.

Aktualijos

Pirmosios konsultacijos dėl juridinių asmenų pavadinimų (pokalbis su Aurelija Dvylyte) ..... 12

Nuo gegužės 1 d. VLKK konsultuoja VĮ Registrų centrą dėl juridinių asmenų pavadinimų. VLKK Bendrojo skyriaus vedėja Aurelija Dvylytė pasakoja apie naująją tvarką ir pavadinimų kūrimo polinkius, aiškina, kodėl kai kurie pavadinimai atmetami kaip neatitinkantys bendrinės kalbos normų.

Mums rašo

Mano mielas svetimžodis (Rugilė Hamada) ..... 16

Laiško autorė rašo apie veiksmažodį mariotis, neįtrauktą į didįjį „Lietuvių kalbos žodyną“, bet plačiai vartojamą Punioje ir jos apylinkėse.

Kronika ..... 19

Šio numerio „Kronikoje“ pasakojama apie Tarmių metų renginius. Išsamiau apžvelgiami trys dialektologų renginiai: konferencija „Kalbiniai Antano Baranausko skaitymai: stereotipai ir XXI amžiaus įžvalgos“ (Asta Leskauskaitė, Rita Urnėžiūtė), diskusija „Lietuvių tarmių raida, jų vertė ir savivertė“ (Rita Urnėžiūtė), paroda „Lietuvių tarmėtyros dokumentika“ (Jurgita Jaroslavienė).

Terminų žodynų vertinimo taisyklės ..... 29

VLKK nutarimai Nr. N-4 (140), Nr. N-5 (141), Nr. N-6 (142), protokoliniai nutarimai Nr. PN-4, Nr. PN-5 30.

Parengė vyr. redaktorė Rita UrnėžiūtėŽurnalas „Gimtoji kalba“ eina nuo 1933 m.
Nuo 2000 m. jį leidžia Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras.
VLKK remia teminius žurnalo puslapius.