Spausdinti
2011 m. balandžio 6 d. Terminologijos pakomisės posėdyje svarstyti Žemės ūkio ir Finansų ministerijų, taip pat Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Lietuvos Respublikos terminų bankui pateikti terminų straipsnių rinkiniai. Neprieštarauta terminams „ekologinės gamybos plotas“, „ekologinės gamybos kontrolė“, „elektroninių pinigų įstaigos tarpininkas“ ir kt.

2011 m. balandžio 6 d. Terminologijos pakomisės posėdyje kartu su Žemės ūkio ir Finansų ministerijų atstovais apsvarstyti Lietuvos Respublikos terminų bankui pateikti terminai iš šių dokumentų:

1.      Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimo projekto;

2.      Lietuvos Respublikos elektroninių pinigų ir elektroninių pinigų įstaigų įstatymo projekto.

Neprieštarauta visiems svarstyti pateiktiems šių dokumentų terminams, pvz.: ekologinės gamybos plotas, ekologinės gamybos kontrolė, elektroninių pinigų įstaigos tarpininkas.

Posėdyje taip pat apsvarstyti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pateikti neaiškios raiškos farmacijos terminai su kableliu, pvz., nosies ir burnos gleivinės purškalas, tirpalas. Aptarta, kad terminologiškai tokia raiška netinkama, be to, ji kelia keblumų tekste (tirpalą tektų išskirti kableliais iš abiejų pusių, bet teksto skaitytojams žodžio funkcija vis tiek gali būti neaiški). Siūlyti keli galimi įvardijimo modeliai:

1) termino pagrindas yra nosies ir burnos gleivinės purškalas, papildomą informaciją galima pateikti skliaustuose, t. y. nosies ir burnos gleivinės purškalas (tirpalas);

2) kadangi puršiamas tirpalas (kitu atveju gali būti suspensija, emulsija), tiktų nosies ir burnos gleivinės tirpalo purškalas; toks parašymas reikštų, kad purškalą sudaro tirpalas (plg. vandens purškalas);

3) galima konkrečiai sakyti veiksmą nurodantį požymį, t. y. nosies ir burnos gleivinės purškiamasis tirpalas (plg. purškiamasis vanduo).

Aptartas ir variantas nosies ir burnos gleivinės purškalo tirpalas, bet jis klaidingai orientuotų, nes šiuo atveju dalykas būtų suprantamas kaip purškalui skirtas tirpalas, bet ne pats purškalas (plg. purškalo vanduo) (galima suprasti ir taip, kad iš purškalo padarytas tirpalas).

Sutarta, kad atitinkamai derintini visi pateikti farmacijos terminai (pvz., odos purškalas, suspensija; akių lašai, tirpalas; geriamieji lašai, emulsija).

Pataisyti terminų straipsniai bus teikiami aprobuoti Kalbos komisijai.

Parengė Alvydas Umbrasas