Spausdinti

     Skelbiamas atnaujintas Rekomenduojamų kirčiavimo variantų abėcėlinis sąrašas – Tarties ir kirčiavimo pakomisė šiemet baigė kirčiavimo rekomendacijų peržvalgą. 

     Valstybinė lietuvių kalbos komisija per penkiolika metų yra patvirtinusi 23 kirčiavimo rekomendacijas. Jos pradėtos rengti atsižvelgiant į „Bendrinės lietuvių kalbos žodyno“ (BŽ) redaktorių pageidavimą tikslinti ligtolines „Dabartinės lietuvių kalbos žodyno“ (DŽ) kirčiavimo normas. Svarstant peržiūrėta, kaip tas pats žodis kirčiuotas įvairiuose DŽ leidimuose, „Lietuvių kalbos žodyne“, V. Vitkausko „Lietuvių kalbos tarties žodyne“, V. Vaitkevičiūtės knygoje „Lietuvių kalbos tarties pagrindai ir žodynas“, „Mokomajame lietuvių kalbos rašybos ir kirčiavimo žodyne“, „Tarptautinių žodžių žodyne“, tarmių žodynuose ir kt. 

     Kirčiavimo variantai svarstyti sistemiškai pagal kalbos dalis (pvz.: daiktavardžiai, veiksmažodžiai, jaustukai) ir pagal žodžių darybos tipus (pvz.: priesaginiai, priešdėliniai, sudurtiniai). DŽ variantai, kuriems pritarta, į rekomendacijas nepateko, VLKK rekomendacijose – tik tie žodžiai, kurių kirčiavimas, palyginti kaip buvo „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ (DŽ3–6), skiriasi.

Visiškai nauji norminiais pripažinti variantai pirmiausia teikti antroje, tam tikrais atvejais trečioje vietoje. Atlikus kirčiavimo polinkių tyrimus (2008, 2013–2014, 2016–2018 m.), kai kuriuos variantus ryžtasi sukeisti vietomis, vienas kitas įrašytas ar išbrauktas. 

     Į VLKK rekomendacijas atsižvelgiama „Bendrinės lietuvių kalbos žodyne“, jis dalimis palengva skelbiamas internete, žr. http://bkz.lki.lt, užbaigtas tai bus pagrindinis normų šaltinis.

     Visas kirčiavimo rekomendacijos su nuorodomis į komentarus ir pakeitimus žr. svetainės VLKK.lt skyriuje „Aktualiausios temos. Tartis ir kirčiavimas“, būtent čia skelbiamas ir Rekomenduojamų kirčiavimo variantų abėcėlinis sąrašas, galima rasti ir atskirus daiktavardžių, būdvardžių ir veiksmažodžių kirčiavimo variantų sąrašus, nuorodas į parankinius leidinius (naujausias – VDU parengta Mokomoji tarties ir kirčiavimo programa, žr. http://tartis.vdu.lt).

     Sąraše žodžiai, surinkti iš visų rekomendacijų, rikiuojami abėcėliškai (iš viso ~1640 antraštinių žodžių), nurodomas jų kirčiavimo tipas – kirčiuotė, skliaustuose pateikiamas VLKK rekomendacijos numeris. Tokiu atveju, kai tas pats žodis gali būti vienokios ar kitokio kirčiavimo, nė vieno varianto vartojimas nelaikomas klaida (žr. kirčiavimo rekomendaciją k-20), nepriimtinas tik jų vartojimas pramaišiui. 

Parengė Aistė Pangonytė, 
VLKK vyriausioji specialistė