Spausdinti
Prieš baigdama svarstyti išsamų skyrybos taisyklių rinkinį – trečiąjį „Lietuvių kalbos skyrybos“ leidimą, kurį parengė A. Valeckienė, Kalbos komisija nutarė atrinkti būtinuosius skyrybos dalykus.

Kalbos komisijos suburta darbo grupė – vadovas A. Drukteinis, G. Akelaitis, L. Laužikas – parengė ir teikia svarstyti Privalomųjų skyrybos taisyklių projektą (žr. Nutarimai/ Projektai). Pirmą kartą pabandyta atrinkti pačius būtiniausius skyrybos dalykus: į šias taisykles nepatekę atvejai privalomais nelaikomi ir siejami su rašančiojo apsisprendimu.

Šios taisyklės nėra tiesiogiai mokomojo pobūdžio. Tikimasi, kad jos padės mokyklinės mokomosios ir metodinės medžiagos autoriams, egzaminų, testų rengėjams apsispręsti, kokių lietuvių kalbos skyrybos taisyklių išmokyti ir ko reikalauti, sakykime, iš abiturientų.

Taisyklės išdėstytos sintaksiniu principu: pagal sakinio dalis, sakinio sandarą ir kitus sintaksinius požymius, skyrimas grindžiamas taip pat pirmiausia sintaksiniais požymiais. Skyrybos ženklų pasirinkimo galimybės neaiškinamos – svarbiausia taisyklių rengėjams pasakyti, kokiu atveju būtinas atskyrimas ar išskyrimas. Jei galima skirti skirtingais ženklais, tai jie arba vardijami apytikrio dažnumo tvarka, arba retesnis skyrimo ženklas nurodomas skliausteliuose; apie ženklų pasirinkimo galimybę galima spręsti iš pavyzdžių. Individualios ar stilistinės skyrybos atvejai tipiškais skyrimo variantais nelaikomi ir į pavyzdžius neįtraukti.

Kviečiame išsakyti savo nuomonę apie atrinktąsias būtinojo skyrimo taisykles. Netrukus ta pati darbo grupė pateiks ir Pasirenkamojo skyrimo taisyklių projektą.

Parengė Aistė Pangonytė