Spausdinti
, konkursai
Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto duris pravėrė ir savo žinias pasitikrinti nepabūgo televizijos laidų vedėjai Ignas Krupavičius ir Živilė Vaškytė, aktorė Gabija Ryškuvienė, dainininkės Donata Virbilaitė, Vilija Matačiūnaitė, Asta Pilypaitė, Donata Baltrušaitytė-Laisva, dainininkų Livetos ir Petro Kazlauskų dukra Ingrida Kazlauskaitė, dizainerė, žurnalistė Genutė Žalienė ir Tomas Sinickis, iširusios grupės „Gravel“ lyderis...

 

    Nacionalinio moksleivių konkurso „Švari kalba – švari galva“ organizatoriai šiemet savo lietuvių kalbos žinias pasitikrinti pakvietė ne tik moksleivius, bet ir puikiai iš televizijos ekranų ir laikraščių puslapių pažįstamus žmones.
 
    Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto duris pravėrė ir savo žinias pasitikrinti nepabūgo televizijos laidų vedėjai Ignas Krupavičius ir Živilė Vaškytė, aktorė Gabija Ryškuvienė, dainininkės Donata Virbilaitė, Vilija Matačiūnaitė, Asta Pilypaitė, Donata Baltrušaitytė-Laisva, dainininkų Livetos ir Petro Kazlauskų dukra Ingrida Kazlauskaitė, dizainerė, žurnalistė Genutė Žalienė ir Tomas Sinickis, iširusios grupės „Gravel“ lyderis.
 
    Prie kompiuterių palinkusios garsenybės turėjo atlikti 10 klasės lygio lietuvių kalbos užduotis (iš viso 25-ias). Kaip ir moksleiviai, taip ir šie konkursantai galėjo ieškoti atsakymų internetiniuose lietuvių kalbos šaltiniuose.
 
    Išvydęs pirmąsias užduotis ne vienas dalyvis šiek tiek sutriko – terminai lyg ir girdėti, tačiau ką tiksliai reiškia... Teko prisiminti primirštus dalykus.
 
    Pirmoji užduotis atlikusi dainininkė Vilija Matačiūnaitė prisipažino norėjusi sąžiningai pasitikrinti savo lietuvių kalbos žinias, todėl nė karto, net ir abejodama dėl pasirenkamo atsakymo, nežvilgterėjo į internetą.  
 
    Visiems baigus atlikti užduotis, paaiškėjo, kad iš viešai savo lietuvių kalbos žinias sutikusių pasitikrinti žvaigždžių lietuvių kalbą geriausiai moka „Auksinės blykstės“ vedėja Živilė Vaškytė – ji suklydo vos vieną kartą. Dvi klaidas padariusi Donata Virbilaitė liko antra. Trečią vietą užėmė Gabija Ryškuvienė. Nuo jos nedaug atsiliko Asta Pilypaitė. Visos keturios raštingiausios įžymybės buvo apdovanotos lietuvių kalbos palaikymo programine įranga „Tildės Biuras 2009“.     
 
    Živilė Vaškytė suklydo iš leksinių variantų pasirinkusi ne „vaizdo kamera“, o „video kamera“. „Pasirinkdama atsakymą ilgai dvejojau. Sugadino mane darbas televizijoje“, – juokėsi laidų vedėja ir džiaugėsi, kad vis dėlto neužtraukė gėdos savo buvusiems dėstytojams – doc. dr. Irenai Smetonienei ir VU Filologijos fakulteto dekanui doc. dr. Antanui Smetonai, kurie studijuojant Žurnalistikos institute neleido pro pirštus pažiūrėti į gimtąją kalbą.
 
   Konkursą „Švari kalba – švari galva“, kuriuo siekiama įrodyti, jog lietuvių kalba yra patogi kasdieniam darbui informacinėmis technologijomis, organizuoja kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“, LR Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir ryšių su visuomene agentūra „Strateginių komunikacijų centras“.
 
   Prieš dvejus metus vykusiame pirmajame moksleivių konkurse dalyvavo daugiau kaip 2,5 tūkstančio moksleivių (7–8 klasių) iš visos Lietuvos, pernai vykusiame konkurse – per 3 tūkstančius moksleivių (7–9 klasių), šiemet – per 8 tūkstančius moksleivių (6–10 klasių).
 
    Šiemet pirmą kartą pakvietę žinomus šalies žmones išbandyti savo jėgas konkurse „Švari kalba – švari galva“ organizatoriai tikisi, kad garsenybės savo pavyzdžiu paskatins visuomenę elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą kalbą.
 

   Dar žr. Garsenybių lietuviu kalbos „egzaminas“: geriausiai kalbą moka Ž. Vaškytė (Zebra.lt, 2010-03-18).