Spausdinti
Kovo 3 d. Lietuvos televizijos laidoje „Kultūra“ svarstyta tautos raštingumo tema. Žr. laidos įrašą lrt. archyve.

Kovo 3 d. Lietuvos televizijos laidoje „Kultūra“ svarstyta tautos raštingumo tema.

Šiemet Nacionalinio diktanto konkurso organizatoriai suskaičiavo beveik tris tūkstančius dalyvių, jį kartu su visais rašė ir klausos, regos negalią turintys žmonės, o konkurso geografiniame žemėlapyje – daugiau kaip dvidešimt pasaulio taškų.

Laidos vedėjas Žilvinas Pekarskas teigė, kad diktantą neoficialiai rašė nemažai Lietuvos radijo ir televizijos darbuotojų, Švietimo ir mokslo ministerijos vyr. specialistė Audronė Razmantienė iš klausimų patyrė, kad diktantu domėjosi ir ministerijos tarnautojai. Savaitraščio „Atgimimas“ – vieno iš pagrindinių konkurso organizatorių – žurnalisto Stanislovo Kairio teigimu, kitose šalyse diktantas toks populiarus, kad jį viešai rašo net parlamento nariai, vyriausybės pareigūnai, miestų merai ir pan.

Anot Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkės Irenos Smetonienės, kai kuriose šalyse vyksta ne tik diktanto, bet ir kitokie kalbiniai konkursai. Pavyzdžiui, siekiant gaivinti žodyną, išrenkami keli senoviniai žodžiai, tada su jais ar jiems kuriamos eilės, dainos, pasakos, rašiniai. Lietuviško konkurso organizatoriai taip pat šiemet pasirūpino atkreipti dėmesį į keletą rečiau vartojamų žodžių (pvz., dvesti, dęsta..., kežti, kęžta..., gąslus, -i, įmygis). Domėjimasis jų reikšme, rašyba, balsių kaitos dėsniais neslūgo kelias savaites.

Viena iš laidos organizatorių laidos žiūrovams atskleidė, kaip parenkamas diktanto tekstas. Pirmasis diktantas buvo gražus, graudus, bet per lengvas, teko taikyti ne itin mokslinius dalyvių atrankos kriterijus. Todėl antrajam konkursui nebeieškota kūrinio ištraukos, o rašytojų prašyta sukurti specialų diktanto tekstą. Savanorių imtis šios nelengvos užduoties neatsirado, bet organizatorių įkalbinta įdomų pirmąjį diktantą sukūrė Alma Karosaitė, antrąjį – Ramutė Skučaitė. Pirmajame prašyta įterpti kuo daugiau rašybos sunkumų, antrajame – įvelti daugiau skyrybos keblumų. Diktanto konkurso nugalėtoja Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU) studentė Rūta Rudinskaitė džiaugiasi, kad jos laimėjimas pagarsino gimtojo Švenčionių miesto vardą. Ji sulaukė sveikinimų ir iš savo gimnazijos, ir iš Švenčionių miesto mero, ir iš instituto direktoriaus prof. R. Lopatos.

Imdamiesi diktanto idėjos organizatoriai tikėjosi dviejų trijų šimtų konkurso dalyvių, o per dvejus metus sulaukta dešimt kartų daugiau, todėl viliamasi, kad kitais metais šiuo nepriverstiniu būdu pavyks kalba sudominti tiek jaunesnius, tiek vyresnius.

 

Laidos įrašą žr. lrt.lt archyve, žr. 2007-03-03, LTV 13:04 Kultūra (laidos vedėjas Žilvinas Pekarskas, dalyvauja: Irena Smetonienė, Audronė Razmantienė, Rūta Rudinskaitė, Stanislovas Kairys).