Spausdinti
, kompiuterija
„Palemono“ darbo grupė, bendradarbiaudama su Medievistinių unikodo šriftų bendruomene, lietuviško šrifto pamatu sukūrė šriftą „Palemonas MUFI“, skirtą seniesiems raštams kaupti ir skelbti.

 

     „Palemono“ darbo grupė, bendradarbiaudama su Medievistinių unikodo šriftų bendruomene (Medieval Unicode Font Initiative, toliau – MUFI), sukūrė seniesiems raštams kaupti ir skelbti skirtą šriftą pavadinimu „Palemonas MUFI“ (žr. http://www.mufi.info/fonts/). Šis medievistinis šriftas sukurtas lietuviško šrifto „Palemonas“ pagrindu, pašalinus nevartojamus ženklus ir įtraukus daugiau kaip 2500 naujus keturių stilių ženklus. MUFI bendruomenė naująjį šriftą sutiko labai palankiai.

      

      Apie MUFI

     MUFI – tai profesionalių kalbininkų, šriftų kūrėjų ir tuo besidominčių mėgėjų bendruomenė, kurios tikslas yra senovės raštų, tokių kaip islandų sagos ir poezija, viduramžių legendos, bažnytiniai dokumentai, parengtų lotyniško pagrindo rašmenimis, skaitmeninis kaupimas, saugojimas ir sklaida.

     Bendruomenę 2001 metais įkūrė Bergeno universiteto profesorius Oddas Einaras Haugenas iš Norvegijos kartu su kolegomis iš Anglijos ir Australijos. Dabar organizacijai vadovauja keturių narių komitetas. Bendruomenės narių yra visame pasaulyje. Prie jos prisijungti gali visi norintys – kalbininkai, studentai, šriftų kūrėjai ir pan. Jiems suteikiama pageidaujama informacija ir galimybė dalytis sava.

     Tie, kam tenka dirbti su senaisiais raštais ar kitokiais ypatingais tekstais, pavyzdžiui, dialektologiniais, žino, kad norint juos kaupti ir skelbti svarbu išspręsti du dalykus: 1) sudaryti raštuose naudojamų ženklų rinkinį, 2) sukurti reikalingus ženklus atitinkantį šriftą. MUFI įtemptai dirbo, kol buvo daugmaž susitarta dėl reikalingo ženklų rinkinio. Dokumente MUFI Character recommendation v. 3.0 šis rinkinys ir pateiktas (žr. http://www.mufi.info/specs/MUFI-CodeChart-3-0.pdf). Čia galima rasti specifinių ženklų aprašus, vaizdus, informaciją apie jų panaudojimą ir kitas savybes.

     Apie medievistinius šriftus

     Buvo vienintelis šriftas „Andron Scriptor Web“ (žr. http://www.mufi.info/fonts/#Andron), kuriame buvo visas MUFI 3.0 ženklų rinkinys. Šis šriftas buvo tik normaliojo stiliaus. Taigi, visaverčio, turinčio visus 4 stilius, MUFI šrifto nebuvo.

      „Palemono“ darbo grupė, jau keletą metų bendradarbiavusi su MUFI, priėmė siūlymą sukurti medievistinių ženklų rinkinio šriftą „Palemono“ pagrindu. Sukurtas šriftas buvo pavadintas „Palemonu MUFI“. Šriftas turi visus 4 stilius (atmainas). Ženklų rinkinys apima visus MUFI ženklus. Savaime suprantama, šriftas yra nemokamas. Parsisiunčiama iš tinklalapio http://www.mufi.info/fonts/#PalemonasMUFI .

     Numatoma šriftą tobulinti toliau – įdiegti vadinamąsias Open Type savybes. Šios savybės leis gražiai pavaizduoti sudėtines raides, išreikštas kompozicinėmis sekomis.

Vladas Tumasonis, doc. dr.
„Palemono“ šrifto darbo grupės vadovas

 

Viduramžių tekstai, žr. http://gandalf.uib.no:8008/corpus/menota.xml