Spausdinti
, konkursai
2009 m. vasario 28 d., pasibaigus Nacionalinio diktanto konkursui, paskelbtas smagiausias lietuvių kalbos ištiktukas – „keberiokšt“.

2009 m. vasario 28 d., pasibaigus Nacionalinio diktanto konkursui, paskelbtas smagiausias lietuvių kalbos ištiktukas – keberiokšt. Jis dažniausiai minėtas daugiau kaip penkių tūkstančių konkurso I turo dalyvių darbuose.

 
Pagal „Lietuvių kalbos žodyną“ ištiktukas keberiokšt vartojamas kaip ištiktukų kebėkš, kebėkšt sinonimas: Keberiókšt ir apvirto. Ožys davė vilkui ragais į kaktą, vilkas keberiókšt apsivertė – ir negyvas. Žvėris keberiokšt, dar sykį sukriokia, net žemė sudreba, ir nudvesia. Keberiokšt aukštienykas, net kojos užsirietė. Keberiókšt ir nuvirto su krėslu. Puodynėlė keberiokšt parvirto, pienas pasiliejo. Kepurę keberiókšt lazda ir numetė.
 
Smagiausius ištiktukus tarp pirmojo ir antrojo konkurso turų siūlė ir rinko svetainės vlkk.lt lankytojai. Tarp siūlymų pasitaikė ir jaustukų, jie balsavimui nebuvo pateikti, bet ištiktukai, net jeigu ir nefiksuoti „Lietuvių kalbos žodyne“, į apklausą pateko, sąrašuose buvo pažymėti žvaigždute (*). Televizijos peliukų išpopuliarintas jablinkšt* internautams pasirodė toks smagus, kad pelnė antrąją vietą. Iš pasiūlytų daugiau kaip šimto ištiktukų populiariausiųjų dešimtukas toks:
 
  1. pyst (38%)
  2. jablinkšt* (16%)
  3. šmurkšt (8%)
  4. šuldu buldu (8%)
  5. šnai (7%)
  6. triokšt pokšt keberiokšt (7%)
  7. žybt (6%)
  8. šliumpu pumpu (5%)
  9. pirst (3%)
  10. dzin (2%)
 
„Lietuvių kalbos žodyne“ teikiamos dvi ištiktuko pyst reikšmės: 1) pykšt (smūgiui žymėti): Ans mun tik pýst į ausį! Pýst par galvą su pagaliu! 2) netikėtam veiksmui nusakyti: Pýst virvė i nutrūko. Pýst pašalpą gavau. Iš šaltinių sprendžiant, tai daugiau žemaitiškas ištiktukas.
 
Pernai diktanto konkurso dalyviai išrinko gražiausią lietuvišką žodį – ačiū. VLKK.lt svetainės lankytojai kartu išrinko ir bjauriausią piktžodį – juo tapo pertaras ta prasme.
 
 
Žiniasklaidoje

 Dar žr. Jaunimo žodyne „Kriu kriu“, http://zodynas.kriu.lt/zodis/pyst  

Aistė Pangonytė,
Bendrojo sk. vyr. spec.