Spausdinti

Nuo 2019-01-03 iki 2019-01-31 Kalbos komisijos konsultantai VĮ Registrų centrui suteikė 2257 konsultacijas dėl įmonių pavadinimų.

1311 pavadinimų, arba 58 proc., įvertinti kaip atitinkantys bendrinės kalbos normas.

Iš bendrinių lietuviškų žodžių sudarytus pavadinimus dažniausiai sudaro vienas daiktavardis arba daiktavardis su pažyminiu: MB „Garas“, UAB „Stogai“, VšĮ „Motociklininkė“, asociacija „Reversas“, MB „Šilkinės letenos“, MB „Sveika nuodėmė“, MB „Mieganti letenėlė“, UAB „Gintarinis perlas“, UAB „Žaibo blyksnis“, MB „Skonių uostas“, MB „Elnio galia“, UAB „Katino namai“, MB „Pinigų medis“, UAB „Gamtos bučinys“, MB „Miltų rūkas“.

Kita nemaža taisyklingų pavadinimų dalis – su įvairiomis veiksmažodžių formomis: sporto klubas „Judu kartu“, MB „Išdrįsk svajoti“, MB „Būk mano klientas“, MB „Ko tu lauki“, MB „Kaimynas pavydi“, MB „Bruzda“, visuomeninė organizacija „Esam šalia“, MB „Nesisuksi – negyvensi“, MB „Gauti greitai“, MB „Susitikime veikti“, MB „Nepaleisk svajonės“.

Patys populiariausi simboliniai pavadinimai – trumpi dirbtiniai žodžiai. Juos sudarantiems įmonių savininkams reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dirbtiniai žodžiai turi turėti galūnę, pvz., ne UAB „Viran“, o „Virana“, „Viranė“, „Viranas“ ar „Viranus“; ne MB „Autoeko“, o „Autoekas“, „Autoekus“, „Autoeka“ ir pan.

946 pavadinimai, arba 42 proc., sausio mėn. įvertinti kaip neatitinkantys lietuvių kalbos normų.

Nelietuviški pavadinimai sudarė 13 proc. visų vertintų (pirmą metų mėnesį pateikti registruoti 284).

368 įmonių pavadinimai, arba 16 proc., neigiamai įvertinti dėl formalių rašybos taisyklių nesilaikymo. Dažniausios tokio vertinimo priežastys – simbolinis pavadinimas neišskirtas kabutėmis, ne pirmas pavadinimo žodis (bendrinis) parašytas didžiąja raide ar visas pavadinimas užrašytas didžiosiomis raidėmis. Formalieji trūkumai lengvai ištaisomi, naujų pavadinimų įmonių steigėjams galvoti nereikia, tik privaloma pavadinimus užrašyti pagal taisykles.

294 pavadinimai, arba 13 proc., atmesti dėl įvairių kitų priežasčių (pavadinimą sudarantys žodžiai gramatiškai nesusieti tarpusavyje, pavartotos ne lietuvių abėcėlės raidės ar nelietuviški ženklai, nebūdingi lietuvių kalbai raidžių deriniai (pvz., dvigubos priebalsės, netipiniai dvigarsiai), nenorminiai žodžiai, santrumpos, yra rašybos klaidų ar pan.).

 

Kalbos konsultacijų grupės inf.