Spausdinti

Nuo 2019-09-02 iki 2019-09-30 Kalbos komisijos konsultantai VĮ Registrų centrui suteikė 1953 konsultacijas dėl įmonių pavadinimų.
1187 pavadinimai, arba 61 proc., įvertinti kaip atitinkantys bendrinės kalbos normas.

 Iš bendrinių lietuviškų žodžių sudarytus pavadinimus dažniausiai sudaro vienas daiktavardis arba daiktavardis su pažyminiu, pvz.: MB „Sugautos idėjos“, MB „Saulėgrąža“, MB „Darbinis arklys“, UAB „Giružė“, UAB „Ledų architektai“, VšĮ „Pokyčių kryptis“, Panevėžio rajono dviračių sporto klubas „Greitis“, MB „Vyručiai LT“, UAB „Kanapių duona“, MB „Siūlų dama“, UAB „Fonema“, VšĮ „Mes moterys“.

Pavadinimai sudaromi ir su įvairiomis veiksmažodžių formomis, pvz.: MB „Rengiuos“, IĮ „Viską galiu“, VšĮ „Drąsa augti“, UAB „Pagaliau pavyko“, MB „Suvelta“, kartais iš prielinksninių konstrukcijų ar kitaip: MB „Su ragiukais“, MB „Kas čia“, UAB „Pasaulis delne LT“,  VšĮ „Kiaurai sienas“, Ilonos IĮ „Žuvis iš Rusnės“, MB „Apskaita – tai menas“.

Patys populiariausi simboliniai pavadinimai – trumpi dirbtiniai žodžiai. Tokius pavadinimus besirenkantiems įmonių savininkams reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dirbtiniai žodžiai turi būti linksniuojami (kaip lietuviški daiktavardžiai), pvz., ne UAB „Moli“, o „Molė“, „Mola“ ar „Molus“; ne MB „Abitans“, o „Abitransas“, „Abitransa“, „Abitransus“ ir pan.

766 pavadinimai, arba 39 proc., rugsėjį įvertinti kaip neatitinkantys lietuvių kalbos normų.

Nelietuviški pavadinimai sudarė 13 proc. visų vertintų (pateikti registruoti 248).

303 įmonių pavadinimai, arba 15 proc., neigiamai įvertinti dėl formalių rašybos taisyklių nesilaikymo. Dažniausios tokio vertinimo priežastys – simbolinis pavadinimas neišskirtas kabutėmis, ne pirmas pavadinimo žodis (bendrinis) parašytas didžiąja raide ar visas pavadinimas užrašytas didžiosiomis raidėmis. Formalieji trūkumai lengvai ištaisomi, naujų pavadinimų įmonių steigėjams galvoti nereikia, tik privaloma pavadinimus užrašyti pagal taisykles.

215 pavadinimų, arba 11 proc., atmesti dėl kitų priežasčių (pavadinimą sudarantys žodžiai gramatiškai nesusieti tarpusavyje, pavartotos ne lietuvių abėcėlės raidės ar nelietuviški ženklai, nebūdingi lietuvių kalbai raidžių deriniai (pvz., dvigubos priebalsės, netipiniai dvigarsiai), nenorminiai žodžiai, santrumpos, yra rašybos klaidų ar pan.).

 

Kalbos konsultacijų grupės inf.