Spausdinti

Nuo rugsėjo 1 d. iki rugsėjo 29 d. Kalbos komisijos konsultantai įvertino 1690 įmonių pavadinimų. Teigiamai įvertinti 1007 pavadinimai (60 proc.). Lietuvių bendrinės kalbos normų neatitiko 683 pavadinimai, arba 40 proc.


Nelietuviški pavadinimai (kitų kalbų ir netaisyklingi dirbtiniai žodžiai) sudarė 13 proc. (rugsėjo mėn. pateikta registruoti 220).

Dėl formalių priežasčių neigiamai įvertintas 271 pavadinimas (16 proc.). Daugiausia tai kabutėmis neišskirti ir didžiosiomis raidėmis užrašyti simboliniai pavadinimai arba kabutėmis išskirti tiesioginiai. Tinkamai užrašyti tokie pavadinimai vertinami kaip atitinkantys lietuvių kalbos normas.

11 proc. pavadinimų atmesta dėl to, kad juose buvo vartojamos įvairios santrumpos, gramatiškai nesuderinti lietuviški ir lotyniški junginiai, pasitaikė rašybos klaidų ir nenorminių žodžių (pateikti 192).

Atkreiptinas dėmesys, kad visos registruoti teikiamų pavadinimų žodžius sudarančios lietuviškos raidės privalo būti su diakritiniais ženklais. Be jų parašyti žodžiai vertinami kaip neatitinkantys bendrinės kalbos normų (su rašybos klaidomis). Rugsėjį atmesti pavadinimai UAB „Gyvenimas grazus“, MB „Kokybiskos paslaugos“, UAB „Finansu analize“ ir kt. (taisyklingi pavadinimai – UAB „Gyvenimas gražus“, MB „Kokybiškos paslaugos“, UAB „Finansų analizė“). Pavadinimuose neturėtų būti ir kitų klaidų, pvz., taisyklingi pavadinimai MB „Pas Irmą“ (ne „Pas Irma“; galininko forma rašytina su nosine), VšĮ „Taip ir ne kitaip“ (atmestas pavadinimas „Taip ir nekitaip“; ne su įvardiniais prieveiksmiais rašomas skyrium). Įsidėmėtina, kad žodis medūza rašomas su ū, o kubas – su u, todėl neigiamai įvertinti pavadinimai UAB „Meduza“ (turi būti UAB „Medūza“), MB „Sporto kūbas“ (formaliai taisyklingas pavadinimas MB „Sporto kubas“). Sunkesnių žodžių rašybą galima pasitikrinti „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ internete.

60 proc. pavadinimų rugsėjo mėn. iš karto įvertinta teigiamai, didžioji tokių pavadinimų dalis buvo sudaryta iš lietuviškų bendrinių žodžių, pvz.: IĮ „Būk sotus“, UAB „Dar garstyčių“, MB „Sekasi“, MB „Surask mane“, MB „Taip geriau“, UAB „Pirmyn“, VšĮ „Juk nesunku“, VšĮ „Išbandyk“, MB, MB „Tas ir anas“, UAB „Ko nesugeba kiti“, VšĮ „Atpalaiduok kaktą“, UAB „Atletiški ir barzdoti“, UAB „Sakuros magija“, UAB „Vasaros sparnai“, MB „Mamos meilė“, UAB „Debesų keramika“, VšĮ „Panevėžio lietaus vaikai“, UAB „Merlinos blakstienos“, MB „Skaičių srautas“, VšĮ „Pankų lavina“, MB „Rudas lapinas“, VšĮ „Geležinė vilkė“, UAB „Kvapni mėta“.

Sigita Sereikienė