Spausdinti
, konkursai
Konkursas „Švari kalba – švari galva“, pernai sulaukęs rekordinio – 12 tūkstančių – dalyvių skaičiaus, organizuojamas jau aštuntą kartą. Šiemet prakalbinti kompiuterį lietuviškai kviečiami ir penktokai. Registracija vyks iki vasario 22 d. svetainėje www.lituanika.lt.

    
     Konkursas „Švari kalba – švari galva“, pernai sulaukęs rekordinio – 12 tūkstančių – dalyvių skaičiaus, organizuojamas jau aštuntą kartą. Informacines technologijas, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinio jaunimo gyvenimas, ir lietuvių kalbą susiejantis konkursas vėl kviečia moksleivius prie kompiuterio pademonstruoti savo gimtosios kalbos žinias ir gebėjimą jas pritaikyti kasdienybėje. 

 
    Pasak vieno iš konkurso organizatorių Švietimo ir mokslo ministerijos kanclerio Dainiaus Numgaudžio, dalyvių kasmet vis gausėja. „Konkursas auga, plečia geografines, taip pat mokinių amžiaus ribas. Svarbu, kad rašyti lietuviškomis raidėmis ir vartoti taisyklingą lietuvių kalbą skatinantis gražia tradicija tapęs konkursas suburia Lietuvoje ir užsienyje besimokančius mokinius. Jau pernai savo kalbos žinias ir praktinius gebėjimus jame demonstravo lietuviškų mokyklų mokiniai iš Latvijos, Vokietijos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos“, – sako kancleris Dainius Numgaudis.

     Konkursas „Švari kalba – švari galva“ tradiciškai vyks dviem etapais. Šiemet prakalbinti kompiuterį lietuviškai kviečiami Lietuvos bendrojo ugdymo ir užsienio lietuviškų mokyklų 5–10 klasių moksleiviai. Užduotys bus atliekamos specialiai konkursui sukurtoje svetainėje www.lituanika.lt. Registracija į konkursą prasideda šiandien.

     „Jau aštuntus metus iš eilės griausime mitą, kad elektroninė erdvė ir lietuvybė – du nesuderinami dalykai. Mokiniai imlūs naujovėms. Todėl siekiame, kad patrauklios lietuvių kalbos technologijos kaip įmanoma labiau gelbėtų ugdymo procese, motyvuotų naudoti lietuvišką programinę įrangą, skatintų dirbti kompiuteriu lietuvių kalba“, – teigė konkurso sumanytojos, Europoje pirmaujančios kalbinių technologijų įmonės „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė.

     Vilniaus Gabijos gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Alinos Armonienės supratimu, šis konkursas atlieka reikšmingą ugdymo funkciją, nes į jį įtraukiamos įvairaus amžiaus mokinių grupės Kai taisyklingos kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojas, labai svarbu tinkamu metu ir tinkamais būdais jaunuoliams parodyti, kad ir naudojantis informacinėmis technologijomis lietuvių kalbą išmokti ir vartoti paprasta ir lengva. 

     Valstybinės lietuvių kalbos specialistai, kurie peržiūri mokytojų parengtas konkursines užduotis, pabrėžia, kad šis konkursas – ne olimpiada. Stengiamasi nepalikti dviprasmiškų užduočių, retai vartojamų žodžių. Kita vertus, konkurso metu bus galima naudotis visais virtualiais šaltiniais, taip pat mokyklų turima programine įranga „Tildės biuras“. Tie, kas rengiasi konkursui, gali išmėginti užduotis atlikdami bandomąjį testą, žr. testai.lituanika.lt.

 

Konkursą „Švari kalba – švari galva“ organizuoja:

  • Švietimo ir mokslo ministerija,
  • kalbinių technologijų įmonė „Tilde IT“,
  • Valstybinė lietuvių kalbos komisija, plačiau žr. čia 

Informaciniai partneriai:

  • nacionalinis transliuotojas LRT
  • naujienų portalas www.15min.lt