Spausdinti

     Gegužės 7 d. įvyko pirmoji virtuali visuotinė lietuvių kalbos viktorina. Šias kalbos varžytuves, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną surengė Lietuvių kalbos draugija. Iš viso viktorinoje dalyvavo 1239 asmenys.

     Viktorinos užduotys internete buvo prieinamos visą parą Lietuvos laiku. Dalyviams reikėjo atsakyti į 25 klausimus – pasirinkti vieną priimtiniausią atsakymą iš kelių pateiktų variantų. Tarp Lietuvos regionų gyventojų aktyviausi buvo vilniečiai (161), šiauliečiai (141) ir kauniečiai (127). Nemažai dalyvių atsiliepė iš Panevėžio (80) ir Klaipėdos (40).

     Iš viso į viktorinos klausimus be klaidų atsakė 34 dalyviai. Tarp viktorinos nugalėtojų – gimnazistai ir mokytojai, filologai ir bibliotekininkai.
     Pirmoji į visus klausimus gerai atsakė lituanistė, humanitarinių mokslų daktarė, MB „Mano kalba“ direktorė Aušra Rimkutė-Ganusauskienė (Jurbarkas). Jos atsakymas užfiksuotas gegužės 7 d. 0 val. 58 min.
     Visą nugalėtojų sąrašą žr. Lietuvių kalbos draugijos „Facebook“ paskyroje.
     Viktorinos nugalėtojams bus išsiųstos Lietuvių kalbos draugijos padėkos ir dovanėlės.

     
     Pirmosios virtualios lietuvių kalbos viktorinos dalyviams lengviausi buvo šie klausimai:
     1. Iš kieno kūrybos į mūsų kalbą atėjo posakis „pelėsiais ir kerpėm apaugęs (-usi)?“ – 93,6 proc. dalyvių pasirinko atsakymą „Maironio“ (kiti užduotyje teikti variantai – Pauliaus Širvio, Kristijono Donelaičio, Bernardo Brazdžionio).
     2. Kaip vadinamos žodžių poros „aukštas–žemas“, „šiltas–šaltas“, „artyn–tolyn“? – 93 proc. dalyvių pasirinko atsakymą „antonimai“ (kiti užduotyje teikti variantai – sinonimai, homonimai).
     3. Kas yra „moša“? – 89,4 proc. dalyvių pasirinko atsakymą „vyro sesuo“ (kiti užduotyje teikti variantai – motina, indas sviestui mušti).
     4. Kaip buvo vadinami mokytojai, mokę vaikus spaudos draudimo metais? – 88,5 proc. dalyvių pasirinko atsakymą „daraktoriai“ (kiti užduotyje teikti variantai – vargo mokytojai, korepetitoriai).
     5. Ką reiškia „ekiu“? – 88,1 proc. dalyvių pasirinko atsakymą „pinigas“ (kiti užduotyje teikti variantai – kailio spalva, šunų veislė, kačių rūšis).

     
     Viktoriną planuojama rengti ir kitais metais.