Spausdinti
, konkursai
Iš maždaug trijų tūkstančių 2008 m. Diktanto konkurso I etapo dalyvių į II etapą, padarę ne daugiau kaip vieną klaidą, pateko šešiasdešimt penki. Antrajame etape organizatoriai žada sunkesnį diktantą. Jis bus transliuojamas vasario 23 d. 11 val.

Vasario 9 d. Nacionalinio diktanto vertinimo komisija, vadovaujama Živilės Bandorienės, patikrino 2008 metų konkurso pirmojo etapo dalyvių darbus ir iš maždaug trijų tūkstančių į antrąjį etapą atrinko šešiasdešimt penkis, padariusius ne daugiau kaip vieną klaidą. Jie kviečiami toliau varžytis dėl raštingiausio Lietuvos piliečio vardo. (Sąrašą žr. svetainėje atgimimas.lt.

Vytauto V. Landsbergio tekstas „Senolio pranašystė“, pačių rašiusiųjų vertinimu, buvo nesunkus. Todėl ir klaidų gausos nebuvo. Devyni nepadarė nė vienos klaidos, daugiau kaip šešiasdešimt tepadarė po klaidą. Šie ir pateko į antrąjį turą.

Netikėtai slidus buvo diktanto slenkstis – teksto autoriaus pavardė. Vertintojai aptiko ne vieną jos rašybos variantą. (Žr. vertintojo doc. dr. A. Smetonos trumpą interviu, lrt.lt.) Taigi dažniausios rašybos klaidos šios:

  1. autoriaus pavardė (Landsbergis)
  2. ką tik randa palikta (bevardės g. forma)
  3. išdrikusius plaukus (daugelis rašė išdribusius)
  4. nuogąstauja (plg. nusigando)
  5. rąžosi (plg. ręžiasi)
  6. tįsta (plg.: tąsa, tęsti)
  7. švysčiojantys (plg.: švyst, švystelėti)

Daugelis klydo skirdami tiesioginę kalbą. Nemažai kas neatpažino ir neatskyrė šalutinio dėmens sakinyje Ilgi šilti spinduliai tįsta, driekiasi tarsi pirštai tarp rasotų žolių čiupinėja viską, ką tik randa palikta po nakties: žvėrelių pėdsakus smėlyje ir ant samanų, šaltinėlio čiurlenimą, rasotus voratinklius tarp galingų ąžuolų šakų.

 

Sunkesnį tekstą organizatoriai sako parinkę antrajam konkurso turui. Jis vyks vasario 23 dieną 11 val. Vilniuje ir bus taip pat tiesiogiai transliuojamas per Lietuvos radijo 1-ąją programą ir Lietuvos televiziją (2-ąją programą „Klasika“). Tekstas bus paskelbtas iš karto po transliacijos konkurso organizatorių ir partnerių interneto svetainėse, taip pat ir vlkk.lt.

Šiuo metu interneto portaluose vyksta gražiausio žodžio rinkimai, o Lietuvių kalbos komisijos svetainėje renkamas dar ir labiausiai įgrisęs piktžodis. Šioje svetainėje tarp gražiausiųjų: Lietuva, kukutis, meilė, motulė, rugiagėlė, smiltelė, svajonė, volungė. Tarp labiausiai erzinančių ir įgrisusių – du tūkstantis, nereAliai, pakankamai, super, turėti [gerą] laiką, vaizduoklis. Balsuojama antraštinio puslapio skyrelyje „Klausiame“.

Konkurso dieną Vilniaus rotušėje bus paskelbtas ir raštingiausias pilietis (-ė), ir gražiausias lietuviškas žodis.