Spausdinti
, konkursai
Lietuvoje pirmą kartą rengiamas Nacionalinio diktanto konkursas. Nugalėtojo laukia „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ komplektas.

„Aš moku rašyti lietuviškai!“ – tokiu šūkiu mūsų šalies gyventojai kviečiami į pirmąjį Nacionalinio diktanto konkurso etapą sausio 28 dieną. Šios idėjos autorius ir organizatorius – savaitraštis „Atgimimas“; partneriai ir rėmėjai – Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Lietuvos radijas, Lietuvos savivaldybių asociacija; pagalbininkai – Pedagogų profesinės raidos centras, interneto portalas delfi.lt, „Žurnalistų žinios“.

Diktantas bus rašomas dviem etapais. Pirmasis vyks sausio 28 dieną: diktanto tekstas bus skaitomas per Lietuvos radijo pirmąją programą 11 valandą. Norintys patekti į antrąjį etapą jį rašys savo savivaldybės salėje, o tie, kurie nori tik pasitikrinti žinias, galės jį rašyti namuose. Vėliau diktanto tekstas bus skelbiamas internete, rajonų laikraščiuose, „Atgimime“, todėl visi galės pasižiūrėti, ar padarė klaidų ir kokios jos.

Savivaldybės salėse rašiusiųjų darbai bus siunčiami į Vilnių. Dešimt vertinimo komisijos narių Pedagogų profesinės raidos centre tikrins diktantus ir atrinks 50 geriausių darbų. Šie penkiasdešimt vasario 18 dieną (Europos gimtųjų kalbų dieną!) rinksis Vilniaus universitete, V. Krėvės auditorijoje, ir rašys dar vieną diktantą. Vertinimo komisija juos vietoje ištaisys ir paskelbs nugalėtoją – raštingiausią Lietuvos pilietį. Jo laukia puikus prizas – „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ komplektas.

Abiejų diktantų tekstas bus literatūrinio kūrinio ištrauka iki 200 žodžių. Diktantus parinko Vilniaus universiteto docentas B. Dobrovolskis.

Šia gražia akcija nesiekiama patikrinti, ar Lietuvos gyventojai moka visas išimtis ir skyrybos niuansus – norima paskatinti, kad kiekvienas pamąstytume apie kalbos grožį, girdimo žodžio esmę, diktanto sąvoką. Šiemet diktanto negalės rašyti lietuvių kalbos specialistai ir moksleiviai. Jeigu bus matyti, kad iniciatyva rado atgarsį, kitais metais numatoma rašyti tris atskirus diktantus: moksleivių, specialistų ir ne specialistų diktantą.

Rašyti diktantą nėra nauja idėja. Tokius renginius jau senokai organizuoja prancūzai, jau kelerius metus jis rašomas Olandijoje ir Lenkijoje. Prieš porą metų Valstybinės kalbos komisijos pirmininkei Irenai Smetonienei lankantis Generalinės prancūzų kalbos ir Prancūzijos kalbų delegacijoje buvo suteikta galimybė dalyvauti Nacionalinio diktanto organizavimo komisijos posėdyje. Ir Prancūzijos gyventojai, ir valstybės institucijos šiam renginiui skiria nepaprastai daug dėmesio. Organizaciniame komitete yra Kultūros ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos, Tarptautinės frankofonijos organizacijos, Prancūzų aljanso, TV5, „Françe 3“, „Larousse“ atstovų (iš viso atstovai iš 24 įstaigų ir organizacijų). Komitetą globoja Generalinės prancūzų kalbos ir Prancūzijos kalbų delegacija. Žinoma, diktanto siela ir įkvėpėjas yra šios idėjos autorius Bernard'as Pivot (Bernaras Pivo).

Per tą laiką, kol vyksta keli diktanto etapai, organizuojama ir kitų renginių, pavyzdžiui, renkamas gražiausias tų metų prancūziškas žodis. Kultūros, meno, šou atstovai išrenka 10 jiems labiausiai patikusių prancūziškų žodžių ir pateikia juos visuomenei. Apie tuos žodžius rašomi rašiniai, kuriamos dainos, humoreskos, o visuomenė balsuoja: rašo laiškus (dažniausiai elektroninius), siunčia žinutes telefonu, skambina nurodytais telefonais. Atrodo, kad visa Prancūzija ir kai kurios frankofoniškos šalys kelis mėnesius mąsto ir šneka tik apie prancūzų kalbą!

Raštingiausiems žmonėms įteikiami vertingi prizai, pavyzdžiui, 2004 metais penki geriausieji buvo apdovanoti žinomo Prancūzijos dailininko darbais iš stiklo. Paskutiniame etape išrenkamas ir gražiausias žodis – prizus gauna daina, gražiausiai apdainavusi šį žodį, gražiausias rašinys, literatūrinis kūrinys.

Būtų gražu, jeigu ir pas mus ilgainiui ši idėja pasiektų tokį mastą!

 

Daugiau informacijos „Atgimime“, žr. čia.
Tel.: (8 5) 261 9608, 8 685 12 732

Apie diktantą internete:
2006-01-03  Nacionalinio diktanto taisyklėsatgimimas.lt.  
2006-01-04  Stanislovas Kairys. Prancūzai rašo diktantą, atgimimas.lt arba delfi.lt.   
2006-01-06  Stanislovas Kairys. Apie kasmetinį didįjį olandų kalbos diktantąatgimimas.lt arba delfi.lt.

 

Konkursas tampa tradicinis: