Spausdinti
, konkursai
Šiemet ypač gausiai Nacionalinio diktanto konkurse dalyvavo moksleiviai, aktyviau nei pernai diktanto konkurse dalyvavo suaugusieji, pirmąkart diktantą rašė įmonių ir organizacijų darbuotojai – iš viso daugiau kaip 7 tūkst. konkurso dalyvių. Tekstas rašiusiesiems patiko, pasirodė vidutiniškai sunkus. Rašybos ir skyrybos ypatumai, kaip paprastai, paaiškinti Kalbos komisijos svetainėje...

     Daugiau nei 7000 žmonių vasario 22 d. ryžosi išmėginti jėgas Nacionalinio diktanto konkurse (praėjusiais metais jame dalyvavo per 3000 žmonių). Giedros Radvilavičiūtės sukurtą tekstą „Skrydis“ per Lietuvos radiją diktavo Marijus Žiedas. Tekstas paskelbtas vasario 25 d. svetainėje Diktantas.lt ir DELFI.lt, įrašas svetainėje LRT.lt, rašybos ir skyrybos ypatumų paaiškinimai – Kalbos komisijos svetainėje.

     „Šiemet ypač gausiai Nacionalinio diktanto konkurse dalyvavo moksleiviai. Jie buvo aktyvūs ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir regionuose – Kėdainiuose, Naujojoje Akmenėje, Jonavoje, Raseiniuose. Iš viso diktantą rašė daugiau kaip 3500 moksleivių iš 140 šalies mokyklų“, – sakė konkurso organizatorė – VšĮ Pilietinės minties instituto direktorė Vytautė Šmaižytė.

     Aktyviau nei pernai diktanto konkurse dalyvavo taip pat ir suaugusieji. Gausiai diktanto rašyti rinkosi Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Kupiškio, Lazdijų, Pagėgių gyventojai. Kaip paprastai, konkurse dalyvavo  Lietuvos aklųjų bendruomenės atstovai.

     Lietuvos ambasadose užsienyje bei lietuvių bendruomenėse jėgas išmėgino apie 300 tautiečių. Aktyvumu išsiskyrė Jungtinės Karalystės (Didžiosios Britanijos), Airijos, Belgijos, Nyderlandų (Olandijos), Vokietijos ir JAV Čikagos lietuvių bendruomenės.

    Konkursas pirmą kartą vyko įmonėse ir organizacijose. Aktyviausi buvo AB Lietuvos pašto, Švietimo ir mokslo ministerijos, AB „Swedbank“, Valstybinės kelių transporto inspekcijos, UAB „KPMG Baltics“ darbuotojai.

     Galima sakyti, kad diktantas aktyviau rašytas ir namuose: konkurso organizatoriams paštu atsiųsta per 200 darbų – dvigubai daugiau nei pernai. Šie rašto darbai konkurse nedalyvauja, tačiau organizatoriai yra įsipareigoję patikrinti ir grąžinti ištaisytus.

     Darbų vertinimo komisija jau imasi darbo. Be klaidų parašę diktantą ar padarę mažiausiai klaidų dalyviai bus pakviesti į II turą Vilniuje. (Klaidų riba paaiškės ištaisius darbus.) Finalo dalyvių sąrašas, data, laikas ir vieta bus organizatorių paskelbti svetainėje Diktantas.lt, taip pat partnerių svetainėse.

     Raštingiausi šių metų žmonės – moksleivis, suaugusysis ir užsienio lietuvis – bus paskelbti ir iškilmingai apdovanoti konkurso finalo dieną. Projektą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.


Svetainės VLKK.lt lankytojų klausėme nuomonės apie 2014 metų I turo diktantą

Į klausimus atsakė 407 svetainės lankytojų, iš jų rašė diktantą daugiau kaip pusė (230). 45 % rašė namuose, 38 % rašė savivaldybės salėje, 6 % Knygų mugėje, 5 % įmonėje ir 5 % ambasadoje.

Daugeliui G. Radvilavičiūtės tekstas „Skrydis“ labai patiko (46 %). (Vidutiniškai patiko 40 %, nelabai – 7 %, nepatiko – 7 %.) Marijus Žiedas, daugelio nuomone, diktavo tinkamai (63 %), kai kurių nuomone – per greitai (35 %), 2 % manymu, per lėtai.

Tekstas pasirodė vidutiniškai sunkus 68 % atsakiusiųjų (kad lengvas, mano 24 %, kad sunkus, – 8 %). Tai patvirtina klaidų skaičiaus rodiklis. Į klausimą apie klaidas atsakė 92 asm. Trečdalis rašydami padarė 5–9 klaidas (28), dvidešimt trys (25 %) nurodė 3–4 klaidas. Kad parašė be klaidų nurodė 10 % lankytojų (9), kad padarė tik 1–2 klaidas – 13 % (12). Trys respondentai nurodė suskaičiavę 20–30 klaidų.

Keblumų sukėlė šių žodžių rašyba: hegzametras, mocartas, yriais, žvilgterti, dingteli, nuogąstavom, tylįs, dalelyčių rašyba skyrium ar kartu; abejota, kaip išskirti cituotą Kristijono Donelačio „Metų“ sakinį. Rašybos ir skyrybos ypatumai išsamiai paaiškinti VLKK.lt (žr. Bendrosios naujienos: rašybos ir skyrybos). Ačiū atsakiusiems į klausimus!

______________________________________________________________________________

  • Konkurso organizatorius – VšĮ Pilietinės minties institutas
  • Prie konkurso organizavimo prisideda ilgamečiai projekto partneriai: DELFI, LRT, AB Lietuvos paštas, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija