Spausdinti
, konkursai
Siekdamos paskatinti jaunimą elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą lietuvių kalbą, Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija, kalbinių technologijų bendrovė „Tilde IT“ ir ryšių su visuomene agentūra Strateginių komunikacijų centras kviečia moksleivius į 5-ąjį nacionalinį konkursą „Švari kalba – švari galva“. Per ketverius metus konkurse sudalyvavo daugiau kaip 22 000 moksleivių. Konkurso globėja – Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Konkurso informaciniai partneriai – Nacionalinis Lietuvos radijas ir televizija bei naujienų portalas LRytas.lt Registracija į konkursą vyksta iki kovo 14 d.


      Ar įmanoma su kompiuteriu „bendrauti“ gimtąja kalba? Jei šį klausimą kas nors būtų uždavęs prieš 20 metų, kada kompiuteriai, internetas ir kitos informacinės technologijos žengė pirmuosius tvirtesnius žingsnius Lietuvoje, šio klausimo autorius greičiausiai būtų likęs nesuprastas. Kompiuteris tuomet „kalbėjo“ tik angliškai. Natūralu, kad šitoks „bendravimas“ su technologijomis turėjo pasekmių – lietuvių kalbą netruko praturtinti įvairūs svetimybės, slengas, švepli žodžiai ir jų trumpiniai.

      Siekdamos paskatinti jaunimą elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą lietuvių kalbą, Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija, kalbinių technologijų bendrovė „Tilde IT“ ir ryšių su visuomene agentūra Strateginių komunikacijų centras jau ketvirtą kartą kviečia moksleivius į nacionalinį konkursą „Švari kalba – švari galva“. Konkurso globėja – Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Konkurso informaciniai partneriai – Nacionalinis Lietuvos radijas ir televizija bei naujienų portalas LRytas.lt

      „Gyvename moderniame, globaliame pasaulyje, kuriame valstybių sienas „ištrina“ informacinės technologijos, žmonių migracija. Pagrindiniu tautos išskirtinumo ženklu vis labiau tampa kalba, nes svarbiau tampa nebe vieta, kur esi, o tai, koks tu esi, kaip kalbi. Pasaulyje mūsų, lietuvių, yra tik šiek tiek daugiau nei 3 milijonai, todėl norėdami neišnykti, turime labai branginti, saugoti ir puoselėti savo gimtąją kalba, gebėti laisvai ja kalbėti ir rašyti. Nepaprastai svarbu, kad jaunoji mūsų karta nuo mažens įgytų tinkamus kalbinius įgūdžius ir požiūrį į lietuvių kalbą“, – apie konkurso „Švari kalba – švari galva“, kuris šiemet vyks jau penktąjį kartą, tikslus ir esmę pasakoja „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė.

      Informacines technologijas, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinių jaunuolių gyvenimas, ir lietuviškumą jungiančiame konkurse pademonstruoti savo lietuvių kalbos žinias ir gebėjimą jas pritaikyti kviečiami tie, kurių kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojasi – Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų 6–10 klasių moksleiviai. Norintys dalyvauti konkurse, turi nuo vasario 27 iki kovo 14 dienos imtinai registruotis interneto svetainėje www.lituanika.lt.

      Konkursas, kaip ir praėjusiais metais, vyks dviem etapais. Pirmojo etapo užduotis moksleiviai atliks savo mokyklų kompiuterių klasėse kovo 19–23 dienomis nuo 9 iki 17 val. Iš anksto neužsiregistravę moksleiviai konkurse dalyvauti negalės. Į antrąjį etapą Vilniuje pateks po dvidešimt kiekvienos klasės geriausių dalyvių – šeštokų, septintokų, aštuntokų, devintokų ir dešimtokų. Planuojama II etapo varžybų data – balandžio 18 d. Teisingiausiai visas užduotis atlikęs kiekvienos klasių grupės mokinys taps nugalėtoju. Jei tokių bus ne vienas, laimės tas, kuris visas užduotis be priekaištų atliks greičiausiai.

      Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irenos Smetonienės teigimu, vis spartesnė interneto skvarba į kiekvieno iš mūsų gyvenimus, vis labiau populiarėjantys išmanieji telefonai moksleivius paskatino bendrauti – kalbėti, skaityti ir rašyti – tik virtualiai. „Dauguma jų lietuviškas raides bei žodžius keičia įvairiais trumpiniais ir dariniais, pamiršta lietuvių kalbos žodžių darybą, linksniavimą, asmenavimą, nesilaiko skyrybos taisyklių. Konkursu „Švari kalba – švari galva“ norima padėti moksleiviams tobulinti lietuvių kalbos žinias informacinėmis technologijomis“, – teigia I. Smetonienė.

      „Prieš kelerius metus pirmą kartą surengę šį konkursą, norėjome paneigti mitą, jog lietuvių kalba yra nepatogi kasdieniam darbui informacinėmis technologijomis. Džiugu, jog kasmet dalyvių gretos tik gausėja. Tai rodo kad jaunuoliams dirbti kompiuteriu, naudojant lietuviškus rašmenis ir taisyklingą lietuvių kalbą, smagu, kad jiems to norisi. Reikia tik postūmio, tinkamo pavyzdžio“, – tvirtina Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis.

      Konkurso informacinio partnerio – Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus nuomone, moksleiviai, dalyvaujantys konkurse „Švari kalba – švari galva“ puikus pavyzdys savo bendraamžiams, jog elektroninėje erdvėje kalbėti gimtąja kalba – šaunu. „Konkurso tikslas – nuo mažens ugdyti tinkamus kalbinius jaunosios kartos įgūdžius – graži ir sektina privataus verslo bei valstybinių institucijų iniciatyva“, – teigia A. Siaurusevičius.

      Planuojama, jog V nacionalinio moksleivių konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų lietuvių kalbos mokytojai bus pagerbti ir apdovanoti iš karto po finalo – balandžio 18 dieną Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose.

      ***

      Visus metus tarp konkurso svetainėje Lituanika.lt/svarikalba galima treniruotis sprendžiant iš ankstesnių metų užduočių sudarytus testus. Juos išbandyti imasi ir jaunesni, ir vyresni mokiniai, ir net suaugusieji. Prisiminkite kalbinės mankštos puslapį Lituanika.lt!