Spausdinti
, vietovardžiai

Siekiant prisidėti prie Lietuvos vietovardžių informacijos tvarkymo, išsaugoti objektų, kurie išnyko ar buvo panaikinti, vardus, kaupti vietovardžius, kurių nėra valstybės registruose ir kadastruose, sukurta nauja elektroninė paslauga – Lietuvos vietovardžių rinkinys. Naująją elektroninę paslaugą, teikiamą Lietuvos erdvinės informacijos portale geoportal.lt, pristato Rita Viliuvienė (VĮ „GIS-Centras“).

* * *

     Mus supa įvairūs geografiniai objektai, daugelis iš jų turi seniai nusistovėjusius vardus, plg.: Nemunas, Vilnius, Gedimino pilis, Kauno rotušė. Dėl kai kurių pavadinimų ar įvardijimo kyla diskusijų. Pavyzdžiui, remiantis Lietuvos Respublikos upių, ežerų ir tvenkinių kadastro (UETK) duomenimis, Vilniaus rajone šiuo metu yra daugiau nei 10 bevardžių vandens telkinių, t. y. nėra oficialių jų pavadinimų, tačiau vietiniai gyventojai bendraudami tam tikrus pavadinimus vartoja. Arba miestų dalys ir jų pavadinimai nėra Adresų registro dalis, todėl dėl kai kurių pavadinimų normiškumo ir objekto teritorijos kyla abejonių (pvz.: Piromontas, Skansenas Vilniuje).

     Siekiant prisidėti prie Lietuvos vietovardžių informacijos tvarkymo, išsaugoti objektų, kurie išnyko ar buvo panaikinti, vardus, kaupti vietovardžius, kurių nėra valstybės registruose ir kadastruose, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos užsakymu sukurta nauja elektroninė paslauga – Lietuvos vietovardžių rinkinys.

     Naujoji elektroninė paslauga teikiama Lietuvos erdvinės informacijos portale (toliau – LEI portalas), žr. www.geoportal.lt. LEI portalas – valstybės informacinė sistema, kuri institucijoms, verslui ir visuomenei teikia oficialius Lietuvos teritorijos geografinius duomenis. LEI portale sukurta galimybė kaupti ir teikti Lietuvos vietovardžius, susieti juos su vieta žemėlapyje, norminti. Darbo su vietovardžiais programinė aplinka leidžia vartotojams nuosekliai dirbti su Lietuvos vietovardžių duomenimis – teikiami paieškos, įvesties, analizės ir vaizdavimo žemėlapyje įrankiai.

     Lietuvos vietovardžių rinkinyje kaupiami duomenys iš įvairių šaltinių. Išskirtiniai yra Lietuvių kalbos instituto duomenys: teikiama informacija apie vietovardžio kilmę, darybą, aprašomi gramatiniai požymiai ir pan.

     Lietuvos vietovardžių rinkinys yra prieinamas kiekvienam gyventojui viešai ir nemokamai. LEI portale www.geoportal.lt reikėtų pasirinkti „Žemėlapiai“, horizontaliajame meniu spustelėti +Pridėti, tada pasirinkti Vietovardžiai. Registruotiems vartotojams prieinamos įvairesnės darbo su Lietuvos vietovardžių rinkiniu galimybės. Daugiau informacijos apie Lietuvos vietovardžių rinkinį galima sužinoti puslapyje http://www.geoportal.lt/geoportal/web/guest/straipsniai.

     Apie Lietuvos vietovardžių rinkinį paskelbtas straipsnis Jungtinių Tautų Geografinių pavadinimų ekspertų grupės (UNGEGN) rengiamame informaciniame biuletenyje Nr. 48, žr. http://unstats.un.org/unsd/geoinfo/UNGEGN/bulletin.html.

                                                                    Rita Viliuvienė
                                                                    VĮ „GIS-Centras" Produktų inžinierė