Spausdinti

2019 m. lapkričio 4–29 d. Kalbos komisijos konsultantai VĮ Registrų centrui suteikė 1843 konsultacijas dėl įmonių pavadinimų. 1123 pavadinimai (61 proc.) įvertinti kaip atitinkantys bendrinės lietuvių kalbos normas, 720 (39 proc.) – kaip neatitinkantys.

Keletas iš bendrinių žodžių sudarytų ir teigiamai įvertintų pavadinimų pavyzdžių: futbolo klubas „Sviedinys“, MB „Dantų švytėjimas“, MB „Skaitmeninė rašalinė“, MB „Vienas kąsnis“, UAB „Cukrus ir citrina“, MB „Paprastoji padėtis“, MB „Kita koja“, MB „Lašinukai“, MB „Ralio bepročiai“, MB „Meškos namai“, MB „Manikiūro maniakė“, MB „Storas begemotas“, MB „Saldūs miškai“, VšĮ „Ne vienas“, UAB „Petražolė“, MB „Oda tikiu“, MB „Visi dantų protezai“, UAB „Bebro dūmai“, MB „Žingsnis pirmyn“, MB „Imk“, asociacija „Oranžinio kamuolio vaikai“, asociacija „Žalčio kuopa“, MB „Net pandos pavydi“, MB „Bebro malkos“, UAB „Viskas įskaičiuota“.

Nelietuviški pavadinimai lapkritį sudarė tik 10 proc. visų vertintų (pateikti registruoti 185).

307 įmonių pavadinimai, arba 17 proc., neigiamai įvertinti dėl rašybos taisyklių nesilaikymo. Dažniausiai simboliniai pavadinimai buvo neskiriami kabutėmis, ne pirmas bendrinis į pavadinimą įeinantis žodis parašytas didžiąja raide ar visas pavadinimas užrašytas didžiosiomis raidėmis. Formalieji trūkumai lengvai ištaisomi, tinkamai užrašyti tokie pavadinimai paprastai teikiami iš naujo ir yra vertinami teigiamai.

228 pavadinimai, arba 12 proc., atmesti dėl įvairių kitų priežasčių (pavadinimą sudarantys žodžiai nesusieti tarpusavyje, pavartotos ne lietuvių abėcėlės raidės ar nelietuviški ženklai, nebūdingi lietuvių kalbai raidžių deriniai (pvz., dvigubos priebalsės, netipiniai dvigarsiai), santrumpos, yra gramatinių klaidų ar pan.).

Įmonių pavadinimų negali sudaryti nenorminiai žodžiai (svetimybės, žargonybės ir pan.) ar junginiai su jais. Lapkritį pateikti registruoti tokie pavadinimai: medžiotojų klubas „Strielčius“, IĮ Šeiniaus meistarnė, UAB „Gaspada“, MB „Kamara“, VšĮ „Peklynė“, MB „Čiubas“, UAB „Šmikis“, IĮ „Kavok“, UAB „Baltijos distribucija“.
Žodžiai strielčius, meistarnė, gaspada, kamara, pekla, čiubas, šmikis, kavoti, distribucija yra nevartotinos svetimybės, pavadinimuose negali būti vartojami ir su šiais žodžiais ar iš jų sudaryti nauji vediniai.


Kalbos konsultacijų grupės inf.