Spausdinti
, leksika
Kai kuriems žmonėms kyla terminologinis klausimas: „čempionatas“ ar „pirmenybės“? Nors kalbiškai tarp šių žodžių galima lygybė (susitarimo reikalas), sprendžiant termino (varžybų pavadinimo) klausimą svarbiausi dalykai yra tradicija ir sistemiškumas.

Aprimus džiaugsmui po pasaulio krepšinio čempionato ir viltingai laukiant artėjančio Europos krepšinio čempionato, kai kuriems žmonėms kyla terminologinis klausimas: čempionatas ar pirmenybės?

Lietuvos Respublikos terminų banke skelbiamame S. Stonkaus parengtame „Sporto terminų žodyne“ (T. 1, 2-asis patais. ir papild. leid., Kaunas: LKKA, 2002) šie terminai aiškinami taip:

  • čempionatas – svarbiausios varžybos tarp stipriausių sportininkų ar komandų, vykdomos vieną kartą per metus arba per kelerius metus teritoriniu principu, ratų (vieno, dviejų, trijų, keturių) arba mišriąja sistema. Čempionate paprastai dalyvauja nedaug tam tikra tvarka atrinktų sportininkų ar komandų, čempionato nugalėtojams suteikiami tų metų čempionų vardai. Rengiami miesto, šalies, žemyno, pasaulio čempionatai;
  • pirmenybės – sporto varžybų rūšis, vienos iš pagrindinių metų varžybų. Pirmenybėms būdinga tai, kad aukštesniosios grandies varžybose (pvz., šalies pirmenybėse) gali dalyvauti tik tos komandos arba sportininkai, kurie dalyvavo žemesniosios grandies (miesto arba rajono) varžybose ir pasiekė geriausių rezultatų. Sportinių žaidimų pirmenybės vykdomos ratų sistema, dažniausiai skirstant komandas į pogrupius. Pasiekusieji pergalę gauna pirmenybių nugalėtojų titulą ir apdovanojami pirmenybių nugalėtojų žetonais, medaliais.

Kaip matyti, aiškinimai panašūs, tačiau ne tapatūs. Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad minėtas žodynas šių terminų santykio aiškiai neparodo. Naujausiame „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ aptariami žodžiai aiškinami vienas kitu, taigi iš esmės laikomi sinonimais. Tai matyti ir iš žiniasklaidos – žurnalistai mėgsta čempionatą ir pirmenybes tekste stiliaus sumetimais vartoti pramaišiui. Tiesa, kartais čempionatu pavadinamos suaugusiųjų, o pirmenybėmis – jaunių varžybos (šiuo atžvilgiu ir rusų kalboje yra skiriama чемпионат ir первенство).

Nors kalbiškai tarp šių žodžių galima lygybė (susitarimo reikalas), sprendžiant termino (varžybų pavadinimo) klausimą svarbiausi dalykai yra tradicija ir sistemiškumas. Kai kurios varžybos tradiciškai vadinamos čempionatais (paprastai aukščiausio lygio), kai kurios – pirmenybėmis. Pirmenybės negali visiškai pakeisti čempionato, nes yra įsigalėjęs sistemiškas nugalėtojo pavadinimas čempionas. Tikėkimės, kad būtent čempionų vardus mums pavyks iškovoti kitų metų Europos krepšinio čempionate, vyksiančiame Lietuvoje.

 

Parengė Alvydas Umbrasas