Spausdinti
, konkursai
Nacionalinio moksleivių konkurso „Švari kalba – švari galva“ organizatoriai jau antrą kartą savo lietuvių kalbos žinias pasitikrinti pakvietė ne tik moksleivius, bet ir puikiai iš televizijos ekrano, radijo eterio bei laikraščių puslapių pažįstamus žmones.

     Nacionalinio moksleivių konkurso „Švari kalba – švari galva“ organizatoriai jau antrą kartą savo lietuvių kalbos žinias pasitikrinti pakvietė ne tik moksleivius, bet ir puikiai iš televizijos ekrano, radijo eterio bei laikraščių puslapių pažįstamus žmones.

     Į pačioje Vilniaus širdyje – senamiestyje įsikūrusią Salomėjos Nėries gimnaziją, nepabūgę žvarboko žiemiško vėjo, atskubėjo žinomi LRT veidai ir balsai: Guoda Pečiulytė, Žygis Stakėnas, Aistė Plaipaitė ir Paulius Šironas, taip pat dainininkai Haroldas Šklėrius, Tautrimas Rupulevičius – Onsa, TV laidos administratorė Ingrida Kazlauskaitė, radijo laidų vedėja Skaiva Jasevičiūtė, interneto portalų žurnalistai. Gausus būrys įžymybių bei žiniasklaidos atstovų nepabūgo trumpam sugrįžti į mokyklos suolą, kad pasitikrintų gimtosios kalbos įgūdžius.

     Prie kompiuterių palinkusios garsenybės ir žurnalistai turėjo atlikti 9–10 klasės lygio lietuvių kalbos užduotis, kiekvienam kompiuteris parinko po 25 užduotis. Kas nežinojo teisingo atsakymo, galėjo naudotis internetiniais lietuvių kalbos žodynais ir kitais ištekliais. Išvydęs pirmąsias užduotis ne vienas dalyvis šiek tiek sutriko – terminai lyg ir matyti, tačiau jau pamiršti. Sunkiausi konkursantams buvo kirčiavimo klausimai. Užvirė net diskusija, kuo skiriasi tvirtapradė priegaidė nuo tvirtagalės.

     Visiems baigus atlikti užduotis, paaiškėjo, kad iš viešai savo lietuvių kalbos žinias sutikusių pasitikrinti žvaigždžių, lietuvių kalbą geriausiai moka „Pikaso“ grupės narys Haroldas Šklėrius. Lietuvos radijo žinių balsas Aistė Plaipaitė liko antra. Trečią vietą užėmė radijo laidų vedėja Skaiva Jasevičiūtė. Visos trys raštingiausios įžymybės buvo apdovanotos lietuvių kalbos palaikymo programine įranga „Tildės Biuras 2009“ bei Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtais prizais. Paskatinamasis prizas – puikus M. Jovaišos fotografijų albumas „Neregėta Lietuva“ – atiteko „Labas ryto“ vedėjai Guodai Pečiulytei. (Nuotr. žr. konkurso svetainėje Lituanika.lt.)

     Konkurso nugalėtojas Haroldas Šklėrius prasitarė nesitikėjęs, kad jo lietuvių kalbos žinios bus geriausios. „Neseniai mokyklą baigiau. Atrodo, viską dar pamenu, ko mokiausi, bet atsakinėjant į klausimus, galvą pasukti tikrai reikėjo“, – šypsojosi daininkas.

     Guoda Pečiulytė juokavo, kad nuo šiol žinos, kas yra gramatinis sakinio centras. „Vieno klausimo iš viso nesupratau. Sudėtinga man pasirodė ir žodžio „kažin kas“ rašyba“, – pasakojo „Labo ryto“ vedėja.

     Aistei Plaipaitei daugiausia abejonių kėlė sudėtinių ir vientisinių sakinių skyryba. Skaiva Jasevičiūtė patikino, jog testas nebuvęs sunkus, bet pagalvoti reikėję. „Kalbėdama juk nesvarstau, ką pasakiau: tarinį, veiksnį ar papildinį. Reikėjo prisiminti, kas yra kas“, – tvirtino žinoma moteris.

     Konkursą „Švari kalba – švari galva“, kuriuo siekiama įrodyti, jog lietuvių kalba yra patogi kasdieniam darbui informacinėmis technologijomis, organizuoja kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“, Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir ryšių su visuomene agentūra Strateginių komunikacijų centras.

     Moksleivių kalbos varžybos vyks paskutinę vasario savaitę. Konkurso organizatoriai tikisi, kad garsenybės savo pavyzdžiu paskatins visuomenę elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis, o moksleivius – nepražiopsoti „Švarios kalbos“ konkurso ir užsiregistruoti* iki vasario 16 dienos!

_________________________________

* Iki vasario 10 d. užsiregistravo daugiau kaip 4 tūkst. mokinių iš 410 mokyklų, žr. čia.