Spausdinti
, konkursai
Kovo 16 d. Seimo rūmuose apdovanoti ketvirtą kartą vykusio nacionalinio lietuvių kalbos konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų mokytojai. Raštingiausia iš šeštokų – Vismantė Čereškaitė (Panevėžio „Šaltinio“ pagrindinė m-kla), iš septintokų – Giedrius Pakalka (Ignalinos Česlovo Kudabos pagrindinė mokykla), iš aštuntokų – Aurelija Bylaitė (Panevėžio „Šaltinio“ pagrindinė mokykla), iš devintokų – Gabija Gintautaitė (Kauno Jono Jablonskio gimnazija), iš dešimtokų – Gabrielė Mantuškaitė (Panevėžio 5-oji vidurinė mokykla).

 

    

     Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose, Kovo 11-osios salėje, kovo 16 d. apdovanoti IV nacionalinio lietuvių kalbos konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų mokytojai.

     Šiemet svetainėje Lituanika.lt kompiuterį lietuviškai kalbino daugiau nei 8,5 tūkst. 6–10 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. Pirmą kartą konkursas vyko dviem etapais. Pirmasis etapas vyko vasario 21–25 dienomis – tuomet vaikai konkurso užduotis sprendė savo mokyklų kompiuterių klasėse. Į antrąjį konkurso etapą Vilniuje iš kiekvienos klasės buvo pakviesta po dvidešimt geriausiai užduotis atlikusių moksleivių. Užduotis jiems teko spręsti VU Tarptautinio verslo mokyklos ir Vilniaus privačios gimnazijos kompiuterių klasėse, o po to visi buvo pakviesti į Seimo rūmus.

     Konkurso nugalėtojus ir jų mokytojus pirma pasveikino Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, ji pabrėžė, kad labiausiai tautą iš kitų išskiria kalba ir raštas. Konkurso dalyvių ir organizatorių pastangas pagyrė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys, Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis.

     Kad konkursas „Švari kalba – švari galva“ moksleiviams reikalingas, įsitikinęs ir jo sumanytojas kalbinių technologijų plėtojimu užsiimančios bendrovės „Tilde IT“ direktorius Vaclovas Pranskūnas: „Šiemet skambučių ir elektroninių laiškų, kuriuose buvo domimasi, kaip konkursas vyks, sulaukėme jau sausio pradžioje. Drąsiai sakau, kad auga nauja sąmoningų, intelektualių, protingų, patriotiškų žmonių karta. Tai įpareigoja mus, konkurso rengėjus, stengtis užtikrinti, kad ateityje šios kartos gretos tik didėtų ir stiprėtų.“ Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė pasidžiaugė, kad moksleiviai kasmet vis atsakingiau rengiasi konkursui – mankštinasi Lituanikos svetainėje, spręsdami bandomuosius testus. Todėl nenuostabu, kad kai kurie moksleiviai visas 25 testo užduotis teisingai išsprendė greičiau nei per 5 minutes.

     Šiemet daugiausia konkurso dalyvių iš buvo Kalvarijos ir Vilniaus miestų, jie sudarė beveik 14 procentų visų konkurso dalyvių. Vien iš Kalvarijos gimnazijos registruotų dalyvių buvo 596. Taip pat aktyvūs buvo Panevėžio ir Šiaulių miestų moksleiviai. Aktyvūs buvo ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro, Panevėžio „Aušros“, Vilniaus „Senvagės“ vidurinių mokyklų moksleiviai.

     Šeštų klasių nugalėtoja tapo Vismantė Čereškaitė (Panevėžio „Šaltinio“ pagrindinė m-kla), septintų klasių – Giedrius Pakalka (Ignalinos Česlovo Kudabos pagrindinė mokykla), aštuntų – Aurelija Bylaitė (Panevėžio „Šaltinio“ pagrindinė mokykla), devintų – Gabija Gintautaitė (Kauno Jono Jablonskio gimnazija), dešimtų – Gabrielė Mantuškaitė (Panevėžio 5-oji vidurinė mokykla). Visas I ir II etapo nugalėtojų bei diplomantų sąrašas čia.

     Moksleiviai bei juos konkursui ruošę pedagogai apdovanoti atminimo diplomais ir konkurso organizatorių bei partnerių dovanomis: knygomis, elektroninėmis knygomis, programine įranga „Tildės Biuras 2009“, USB atmintinėmis, žodžių stalo žaidimais „Scrabble“, muzikinėmis kompaktinėmis plokštelėmis, suvenyrais.

     Konkursą, kuriuo siekiama skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis bei taisyklingą lietuvių kalbą, organizuoja kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir ryšių su visuomene agentūra Strateginių komunikacijų centras. Konkurso informaciniai rėmėjai – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija bei naujienų portalas Lrytas.lt.