Spausdinti
, konkursai
2010 m. vasario 22–26 d. vyksiančiame nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“ panoro dalyvauti daugiau kaip 12 tūkst. moksleivių iš visos Lietuvos. Konkursas vyks vasario paskutinę savaitę: kiekvieną dieną vis kitos klasės (nuo šeštokų iki dešimtokų) konkursas.

   

    Trumpiniai, keverzojimai ir šveplojimai, kaip antai „nzn“ (nežinau), „vienzo, ryt varom i ta konca“, „neskaiciau to texto“, elektroninėje erdvėje plinta ne tik jaunimo, bet ir suaugusiųjų kalboje, mat kai kurie įsitikinę, kad lietuvių kalba nepatogi vartoti elektroninėje terpėje. Siekdama tokią nuostatą paneigti Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Švietimo ir mokslo ministerija, kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“ ir ryšių su visuomene agentūra Strateginių komunikacijų centras trečius metus organizuoja nacionalinį moksleivių konkursą „Švari kalba – švari galva“. Jo tikslas – paskatinti moksleivius, naudojantis informacinėmis technologijomis, vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą kalbą.

    „Įvairiausių trumpinių ir darinių vartojimas, žodžių rašymas be nosinių raidžių arba su angliškomis raidėmis sparčiai plinta ir kelia pavojų lietuvių kalbai. Vaikai įpranta bendrauti jiems paprastesniu ir greitesniu būdu, todėl vėliau to atsisakyti būna sunku. Mokytojai pastebi, kad retas vaikas sugeba be klaidų parašyti rašinėlį ar diktantą. Vis daugiau elementarių klaidų, pavyzdžiui, žodžių be nosinių raidžių rašymas kilmininko ar galininko linksniuose, pasitaiko ir lituanistų studentų darbuose“, – teigia Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė.

    Pirmajame konkurse 2008 m. dalyvavo apie 2,5 tūkst. moksleivių, antrajame 2009 m. – 3 tūkst., o 2010 m. vasario 22–26 d. vyksiančiame trečiajame konkurse panoro dalyvauti daugiau nei 12 tūkst. moksleivių iš visos Lietuvos.

    Lietuvių kalbos žinias ir įgūdžius moksleiviai galės pasitikrinti mokyklų kompiuterių klasėse vasario 22–26 dienomis nuo 9 iki 18 valandos interneto svetainėje www.lituanika.lt. Kiekviena ateinančios savaitės diena paskirta tam tikros klasės mokiniams:

  • 22 d. užduotis atliks 6 klasės moksleiviai
  • 23 d. užduotis atliks 7 klasės moksleiviai
  • 24 d. užduotis atliks 8 klasės moksleiviai
  • 25 d. užduotis atliks 9 klasės moksleiviai
  • 26 d. užduotis atliks 10 klasės moksleiviai

    Internetiniam lietuvių kalbos konkursui šiais metais parengta per 6000 užduočių, kiekvienai klasei – daugiau kaip 1200. Užduotys keturių tipų iš įvairių kalbos sričių: rašybos, kirčiavimo, morfologijos, žodžių darybos ir vartojimo, sintaksės.

    Konkurso dieną moksleiviui reikės atlikti 25 įvairių rūšių užduotis. Tam bus skirtos 45 minutės.

    Iš anksto neužsiregistravę moksleiviai konkurse dalyvauti negalės. Dėl didelio mokytojų ir moksleivių susidomėjimo konkursu norinčiųjų dalyvauti registracija pratęsta iki vasario 20 dienos 18 valandos. Registruotis galima interneto svetainėje www.lituanika.lt

     Nacionalinio konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų lietuvių kalbos mokytojai bus pagerbti kovo 19 d. Seimo rūmuose specialiai rengiamos šventės metu. Apdovanojimų šventę globoja Seimo pirmininkė Irena Degutienė.