Spausdinti
, kompiuterija
Balandžio 23 d. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, Mykolo Romerio universitetas ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija surengė forumą „Internetinė lietuvių kalba: iššūkiai, galimybės, perspektyvos“. Beveik nebėra techninių kliūčių tiek svetainių ir tinklaraščių tekstuose, tiek elektroninio pašto laiškuose vartoti lietuviškus rašto ženklus, todėl bent jau valstybės institucijos nebeturėtų švepluoti.

 

Balandžio 23 d. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, Mykolo Romerio universitetas ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija surengė forumą „Internetinė lietuvių kalba: iššūkiai, galimybės, perspektyvos“.

Forumo pranešimuose ir diskusijose aptarta, kaip interneto erdvėje įtvirtinti lietuvių kalbą. Beveik nebėra techninių kliūčių tiek svetainių ir tinklaraščių tekstuose, tiek elektroninio pašto laiškuose vartoti lietuviškus rašto ženklus, tačiau dėl rašančiųjų ar skelbiančiųjų suinteresuotumo stygiaus tokiuose tekstuose, svetainių adresuose dar gana dažnai matome išdarkytą lietuvių kalbą.

Tinklaraščio www.ulevičius.lt autoriaus Liutauro Ulevičiaus nuomone, jau dabar esama teisės aktų, kurie bent jau valstybės institucijas įpareigoja labiau rūpintis aptariamos srities kalbos dalykais, todėl nepateisinama, kad, pavyzdžiui, Švietimo, mokslo ir kultūros ar Žemės ūkio ministerijų svetainių adresai „švepli“ − be būtinų lietuviškų raidžių, kad valstybės institucijų ar savivaldybių tarnautojai į interesantų elektroninius laiškus neretai atsako taip pat nevartodami lietuvių kalbos rašmenų. O juk valstybės institucijos visuomenei turėtų rodyti pavyzdį.

Žurnalistas, politikos apžvalgininkas, BNS direktorius Artūras Račas ir kiti kalbėjo apie tai, kad iki šiol teisės aktuose nėra aiškiai nurodyta, ar svetainės ir tinklaraščiai priskirtini prie žiniasklaidos. Tokia nepakankamai reglamentuota padėtis informacijos skleidėjams sudaro sąlygas nesilaikyti nei kalbos, nei moralės normų. Tačiau pabrėžta, kad kai kuriose labiausiai lankomose svetainėse padėtis gerėja, jose stengiamasi prižiūrėti komentarų turinį ir raišką.

Forume pranešimus taip pat skaitė Lietuvių kalbos instituto vyresn. mokslo darbuotoja dr. Rita Miliūnaitė („Interneto kalba ir žmogaus tapatybė“), Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas („Interneto svetainių kalbos trūkumai“), bendrovės „Tilde IT“ direktorius Vaclovas Pranskūnas („Iššūkiai lietuvių kalbai internete“), Vilniaus universiteto doktorantė Gintarė Žalkauskaitė („Lietuviškos raidės elektroniniuose laiškuose“). 

VLKK informacija