Spausdinti
Praėjus daugiau kaip metams nuo Anitos Juškevičienės ir Ritos Urnėžiūtės „Gimtojoje kalboje“ paskelbtos recenzijos apie elektroninius atvirukus, Agnė Strelkauskytė (LIKIT.lt) teigia, kad kai kurios svetainės pranešimų kalbą pataisė. Jei nenorite, kad įžanginis pranešimas Jums ar gavėjui sugadintų nuotaiką, peržvelkite jų pavyzdžius su kalbiniais komentarais.

 

     Artėja didžiosios metų šventės – šv. Kalėdos, Naujieji Metai. Ne tik perkame dovanas, puošiame namus, bet ir siunčiame sveikinimo atvirukus. Stengiamės kuo anksčiau išsiųsti, nes paštas per šventes nespėja laiku išnešioti gausybės laiškų. Na, o kas nespėjo išsiųsti atviruko paprastu paštu, gali išsiųsti elektroniniu, tuo geriau kad ši paslauga kai kuriose interneto svetainėse nemokama. Tokių svetainių ne taip jau mažai. Tik ar visų paslaugos kokybiškos?

     Anitos Juškevičienės ir Ritos Urnėžiūtės recenzijoje „12 interneto sveikinimų svetainių“ (Gimtoji kalba, 2009, Nr. 6, p. 17–21) pateikta nemažai kritikos apie pranešimus, kuriuos svetainės siunčia atvirukų gavėjams. Nuo to laiko šis tas pasikeitė: kai kurios svetainės paredagavo pranešimus, kai kurios nustojo veikusios, atsirado ir naujų. O taip norisi, kad pranešimas nesugadintų šventinės nuotaikos.

     Pamatyti, kokį pranešimą gaus atviruko gavėjas, galima išsiuntus atviruką sau pačiam. Palengvinsime įvertinimą atlikę keletą bandymų – toliau žr. pavyzdžius, kai Birutė sveikina Joną. Štai tokius pranešimus išsiunčia svetainės:

www.sveikinkim.lt

Sveiki, Jonai!
Birutė siunčia jums sveikinimą, kurį galite pamatyti adresu:
<...>

     Pranešimas trumpas, sklandus. Bet žodis „jums“ galėtų būti iš didžiosios raidės. Kreipinį taisyklingai (šauksmininko forma) turi įrašyti siuntėjas – svetainė gavėjo vardo nelinksniuoja.


www.cards.lt

Sveiki!

Birutė atsiuntė Jums elektroninį atviruką.
Norėdami jį peržiūrėti, atidarykite Interneto naršyklę šiuo adresu:
<...>

     Žodis „internetas“ jau seniai tapo bendriniu ir rašomas iš mažosios raidės.

www.day.lt/atvirukai

Labas,
Išsiunčiau Tau atviruką!
Jį rasi šiuo adresu:
<...>

     Po kablelio sakinys, net ir naujoje eilutėje rašytinas mažąja raide. Kitas trūkumas – nenurodyta, kas siunčia atviruką. Jeigu siuntėjo ir gavėjo santykis artimas, „Tu“, „Tau“, „rasi“ – pasakymai tinkami, jei santykis dalykiškesnis, atrodys netinkamai.

www.sveikinu.lt

Sveiki, Jonai,
Birutė (...@...) Jums atsiuntė atviruką iš www.sveikinu.lt
Jį galite pažiūrėti adresu :

     Abejotinas pasisveikinimas – įprastesnis būtų „Laba diena“, „Labas“, „Sveikas“ (pastarąjį tektų derinti“ „Sveikas, Jonai“ ir „Sveika, Birute“). Antrosios eilutės pabaigoje nėra taško, trečios pabaigoje nereikalingas tarpas prieš dvitaškį.

     Pagirtinas dalykas, kad svetainė pati parenka vardo linksnį. Tačiau, jei gavėjas turi kelis vardus, tinkama forma suteikiama, deja, tik paskutiniam, pvz., įrašius „Antanas Gintautas“ parenkama forma „Antanas Gintautai“ – turėtų būti „Antanai Gintautai“. Todėl šios svetainės atvirukuose patartina įrašyti vieną vardą.

www.atvirukas.lt

Sveiki,
Birutė (...@...) Jums atsiuntė atviruką iš svetainės www.atvirukas.lt ! Atviruką galite peržiūrėti paspaudę šią nuorodą: <...> ,
Arba mūsų puslapyje skiltyje 'Gauti atviruką' įvedę atviruko kodą: <...>
Atvirukas bus saugomas pas mus iki 2010.12.29.

     Nereikalingi tarpai prieš šauktuką ir kablelį, nereikalingi dvitaškiai prieš nuorodą ir kodą (juk jų pateikiama po vieną – ne po kelis). Pavartotos netinkamos – stačiosios – kabutės (su lietuviškomis būtų taip – „Gauti atviruką“). Datos komponentai turėtų būti skiriami ne taškais, o brūkšneliais arba tarpais, arba rašytina 2010 m. gruodžio 29 d. (Dėl datos rašymo žr. čia). Perteklinis, familiarokas pasakymas „pas mus“.

www.zebra.lt/lt/pramogos/atvirukai

Labas Jonai,
Birutė išsiuntė Tau ZEBRA (http://www.zebra.lt/) atviruką!
Jei nori pasižiūrėti atviruką, spustelk pele šią nuorodą arba perkelk ją į savo interneto naršyklę: <...>
Atvirukas buvo išsiųstas 2010.12.15 ir išliks ZEBRA svetainėje dar 14 dienų.

     Kreipinys (šiuo atveju – „Jonai“) turi būti išskirtas kableliais iš abiejų pusių. Nesuderinti junginio „ZEBRA atviruką“ linksniai – turėtų būti arba „ZEBROS atviruką“, arba „atviruką ZEBRA“, arba „atviruką iš ZEBROS“. Atitinkamai ne „ZEBRA svetainėje“, o „svetainėje ZEBRA“ arba „ZEBROS svetainėje“. Pasakymas „spustelk pele“ terminologiškai netikslus – užuot tikslinus, pakaktų vien „spustelk“. (Pastabos dėl įvardžio „Tau“, datos su taškais tos pačios.)

www.delfi.lt/cards

Labas,
Birutė siunčia Jums elektroninį atviruką!
Jį pažiūrėti galima adresu:
<...>
Atvirukas išsiųstas iš DELFI,
http://www.delfi.lt/
Jūsų atvirukas bus saugomas 14 dienų

     Paskutinio sakinio pabaigoje trūksta taško. Vietoj „Jūsų“ geriau būtų „Šis“ (atvirukas).

     Nežymios klaidelės, pastebėtos šiose svetainėse, šventinės nuotaikos greičiausiai nesugadins. Be abejo, yra ir daugiau gerų svetainių, kurių neaptarėme, nes neradome. Aptikę naują, išbandykite. Gal ji pasirodys geresnė už čia išvardytąsias, bet galima aptikti ir prastesnių. Pavyzdžiui, nepatariame užsukti į svetainę www.sveikinimai-atvirukai.lt: į gavėją čia kreipiamasi ne šauksmininko, o vardininko linksniu, pvz., „Sveiki, Jonas“ – turėtų būti „Sveikas, Jonai.“

     Svetainės www.yla.lt tekstas, nors neilgas, bet irgi ne be priekaištų:

Sveiki. Jūsų draugas Birutė siunčia jums sveikinimą. Jį galite peržiūrėti adresu: <...>

     Antrąjį sakinį gražiau būtų pradėti naujoje eilutėje. Žodis „jums“ iš pagarbos galėtų būti iš didžiosios raidės, be to, šiame sakinyje per daug įvardžių: „Jūsų“... „Jums“. Didžiausias trūkumas, netgi klaida iš vadinamojo Didžių kalbos klaidų sąrašo – nesuderinta vardažodžių giminė: „draugas Jonas“ – gerai, bet negali būti „draugas Birutė“ – tik „draugė Birutė“.

     Svetainėje www.e-atvirukai.lt painiojamos koduotės (Windows 1257, ISO 8859-1, UTF-8), dėl to gavėjo kompiuteryje savitosios lietuvių kalbos abėcėlės raidės gali būti iškraipytos.

     Pasitaiko svetainių, kurių pranešimus galima laikyti neraštingumo pavyzdžiais: vietoj savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių vartojamos kitos, be diakritikų, pvz., „Jus gavote atviruka.“ Pranešimo gavėjas gali pamanyti, kad neraštingas atviruko siuntėjas... Tuo požiūriu nepatartina naudotis svetainių www.sveikinimai.com, www.studentas.com, www.e-sveikinimai.lt, www.sveikinam.lt, www.sveikinimai.smagiai.lt, sveikink.linksmai.lt, www.sveikinimai.man.lt, www.12.lt paslaugomis. Jų kūrėjams linkime lietuvių kalbos egzaminą išlaikyti 2011-aisiais metais!
 

Agnė Strelkauskytė ir Aistė Pangonytė