Spausdinti
, konkursai
Pirmasis šių metų diktanto tekstas sunkesnis, nei atrodė. Rašto darbo be klaidų nebuvo, į antrąjį turą pateko 103 konkurso dalyviai, padarę ne daugiau kaip keturias klaidas...

 

Pirmo diktanto kartelė – keturios klaidos

    Diktanto tekstai (konkurso dalyvių iš Lietuvos) jau ištaisyti, atrinkta 103 geriausių darbų. Į antrąjį turą pateko tie, kurie padarė ne daugiau kaip keturias klaidas (vieną klaidą padarė 4 diktanto dalyviai, dvi – 15, tris – 40, keturias – 44).

    Laimėtojų sąrašą žr. svetainėje www.diktantas.lt, Naujienose. Konkurso finale varžysis dalyviai nuo 14 iki 65 metų amžiaus.

 

Kebliausi rašybos ir skyrybos atvejai

    Labiausiai klysta rašant žodžius brigzti, driksti, dryksta, šėmmargį, kompanionas, įmygis, ne bet kas, ne bet kuris, tik ką. Daugiausia rašybos variantų rasta šių žodžių: šėmmargis šėmargis, šilmargis, šienmargis, šeimargis, šiemergis, žiemargis; nytis nėtis, neitis, mintis, ietis.

     Sunkiausia skyryba pasirodė esanti šiame sakinyje: Be kita ko, lyg mažiems vaikams daugeliui atrodo, kad laisvė yra galimybė turėti, ką noriu. Labai dažnai trūko kablelio po žodžio turėti, o daugelyje darbų kablelis buvo rašomas po žodžio vaikams.

    Primename, kad skyrybos ir rašybos ypatumai išsamiai paaiškinti VLKK.lt naujienose.

 

Sunkiausios rašybos žodžio rinkimai

    Per šiųmetį konkursą diktanto rašytojai buvo paprašyti parašyti, jų manymu, sunkiausios rašybos žodį. Dažniausiai minėti ačiū, nuopuolis, sūkurys, dryksta, brigzti, o kai kurių nuomone, itin sunkios rašybos tokie žodžiai, kaip knygrišykla, sąvaržėlė, įlomėlė, brasta, brėkšta, vąšelis, vakuumas, cholesterolis, keturpėsčias, kojinė ir net pavardė Landsbergis.

 

Kas skatina dalyvauti?

    Atsakydami į klausimą, kodėl atėjo rašyti diktanto, konkursantai minėjo tokius motyvus: „noriu pasitikrinti žinias“, „myliu lietuvių kalbą“, „iš patriotizmo“, „puiki akcija“, „iš nostalgijos mokykliniams metams“, „noriu laimėti“.

    Mokytojai turėtų atkreipti dėmesį, kad labai daug mokinių į šį klausimą atsakė „mokytoja liepė“ arba „nes mokytoja pažadėjo dešimtuką“...

 

Baigiamasis 2010-ųjų diktantas

    Baigiamasis Diktanto konkurso turas vyks gegužės 8 dieną Vilniuje. Sveikiname pretendentus į raštingiausio piliečio vardą!

    Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga kviečiame visus išbandyti rašto kalbos įgūdžius – rašykime diktantą namuose ir svečiuose!

    Tradiciškai šeštadienį 11 val. antrojo diktanto tekstą išgirsime per Lietuvos radijo 1-ąjį kanalą ir 2-ąją nacionalinės televizijos programą „Klasika“, per tiesioginę www.LRT.lt transliaciją. Diktanto tekstas bus paskelbtas tą pačią dieną organizatorių ir partnerių svetainėse.

 

Tautinis dvidešimtmečio veiksmažodis

    Tądien bus paskelbtas iš svetainės www.VLKK.lt išrinktas tautinis dvidešimtmečio veiksmažodis. Tarp dviejų šimtų pasiūlytų veiksmažodžių dažniausiai kartojosi šie – kovoti, dirbti, vogti. Tačiau po balsavimo už veiksmažodžių dešimtukus nė vienas iš jų nepateko į populiariausiųjų dvyliktuką.

    Iki gegužės 7-osios lankytojai balsuodami nuspręs, ką lietuvių tauta veikė 20 metų: atgimė, dejavo, krizeno, emigravo, gyveno, veikė, augo, tikėjo, tapšnojo, vylėsi ar nepasidavė, – būtent šie veiksmažodžiai pirmame balsavimo etape sulaukė daugiausia balsų.

 

Nacionalinį diktantą organizuoja
savaitraštis „Atgimimas“ kartu su Nacionaliniu radiju ir televizija.
Nuolatiniai diktanto partneriai ir talkininkai:
Valstybinė lietuvių kalbos komisija,
Užsienio reikalų ministerija,
Lietuvos paštas,
Lietuvos savivaldybių asociacija,
Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras.
Šiais metais konkurso pagrindinis rėmėjas TELE2.