Spausdinti
, kompiuterija
Svetainės www.domreg.lt statistika skelbia, kad aukščiausiojo lygio srityje „lt“ yra 1037 vardai, kuriuose yra raidžių su diakritiniais ženklais, pvz.: žalgiris.lt, ulevičius.lt, klaipėda.lt, mažylis.lt. Tai sudaro apie vieną procentą visų užregistruotų sričių vardų, – teigia Gintautas Grigas.

   2009 m. kovo 30 d. suėjo penkeri metai, kai buvo pradėti registruoti lietuviški interneto sričių vardai, turintys raidžių su diakritiniais ženklais. Pradžioje jų skaičius augo labai pamažu, nes buvo problemų su interneto naršyklėmis. „Mozilla“, „Firefox“ ir „Opera“ tokius vardus pripažino, tačiau „Internet Explorer“ naršyklėms iki 6 versijos reikėjo iš interneto parsisiųsti programos papildinį. Situacija iš esmės pagerėjo, kai 7-ai šios naršyklės versijai, išleidžiamai nuo 2006 m., tokio papildinio nebereikėjo.

  Svetainės „www.domreg.lt“ statistika skelbia, kad aukščiausiojo lygio srityje „lt“, praėjus penkeriems metams nuo registravimo pradžios, turėjome 1037 vardus, kuriuose yra raidžių su diakritiniais ženklais, pavyzdžiui, „žalgiris.lt“, „ulevičius.lt“, „klaipėda.lt“, „mažylis.lt“. Tai sudaro apie vieną procentą visų užregistruotų sričių vardų. Dabar vienas toks vardas užregistruojamas maždaug kas antrą dieną. Juos pasirenka naujų svetainių steigėjai arba „šveplus“ esamų svetainių vardus pervadina jų šeimininkai.

  „Šveplus“ vardus paraidžiui pakeisti taisyklingais galima tiktai tada, kai taisyklingas vardas dar tebėra laisvas, t. y. kol jo dar neužregistravo kas nors kitas. Kartais populiaresnius vardus užregistruoja perpardavinėtojai, kad po to juos galėtų daug kartų brangiau parduoti tiems, kam jų iš tikrųjų reikia, tačiau laiku užregistruoti nesusiprato ar nesuspėjo.

  Sričių vardai, turintys raidžių ne vien iš pagrindinės lotynų abėcėlės dalies, vadinami tarptautiniais sričių vardais (angl. IDN – international domain name), nes tokios rūšies vardai tinka ne vien anglų kalbai. Jie ir registruojami ne vien tik savai valstybei skirtoje aukščiausiojo lygio srityje (pvz. „lt“, „lv“, „pl“). Lietuviškus sričių vardus galima užregistruoti „com“ (pvz. „žmogus.com“), „net“, „org“, „biz“, „info“ ir kitose žinomose srityse.

  Vartojant tarptautinius vardus pasauliniu mastu gali kilti klausimų, kaip parašyti tinklalapio adresą mažai žinomos kalbos rašmenimis, pvz, kinų, arabų. Jei adresas gautas elektroniniu būdu, tai jį galima nukopijuoti ir įdėti į naršyklės paieškos lauką. Jeigu nesinori vartoti nesuprantamų rašmenų, tai adresą galima užrašyti koduotą vien pagrindinės lotynų abėcėlės raidėmis. Tokį adresą supras ir naršyklė. Perkodavimo programėlių galima rasti internete, o kartais adresą koduotu pavidalu parodo ir naršyklė.

Gintautas Grigas, doc. dr.

(„Veidrodis“, 2009 m. balandžio 2 d.)