Spausdinti

2018 m. gruodžio 3–31 d. Kalbos komisijos konsultantai VĮ Registrų centrui suteikė 1356 konsultacijas dėl įmonių pavadinimų. 818 pavadinimų, arba 60 proc., įvertinti kaip atitinkantys lietuvių bendrinės kalbos normas, 538, arba 40 proc., kaip neatitinkantys.

Nelietuviški pavadinimai sudarė 12 proc. visų vertintų, gruodžio mėn. pateikti registruoti 159.

221 įmonės pavadinimas, arba 16 proc., neigiamai įvertintas dėl rašybos taisyklių nesilaikymo. Dažniausios tokio vertinimo priežastys – simbolinis pavadinimas neišskirtas kabutėmis, ne pirmas pavadinimo žodis (bendrinis) parašytas didžiąja raide ar visas pavadinimas užrašytas didžiosiomis raidėmis. Formalieji trūkumai lengvai ištaisomi, tereikia pavadinimus užrašyti laikantis rašybos taisyklių, naujų pavadinimų įmonių steigėjams galvoti nereikia.

158 pavadinimai, arba 12 proc., atmesti dėl įvairių kitų priežasčių (pavadinimą sudarantys žodžiai nesusieti tarpusavyje, pavartotos ne lietuvių abėcėlės raidės ar nelietuviški ženklai, nebūdingi lietuvių kalbai raidžių deriniai (pvz., dvigubos priebalsės, netipiniai dvigarsiai), nenorminiai žodžiai, santrumpos, yra rašybos klaidų ar pan.).

60 proc. gruodžio mėn. pateiktų registruoti pavadinimų atitiko lietuvių bendrinės kalbos normas. Patys populiariausi simboliniai pavadinimai – iš daiktavardžio ar iš daiktavardžio su pažyminiu, pvz.: MB „Desertų poezija“, MB „Laumės juosta“, MB „Kiškio pėdutės“, UAB „Besmegeniai“, MB „Nauja šypsena“, Lietuvos bitininkų profesionalų asociacija „Austėja“, UAB „Pirmas šūvis“, MB „Prūsų ūsai“, MB „Du elementai“, IĮ „Dzūkas turistas“, MB „Yla“, irklavimo klubas „Reinas“, jaunimo sąjunga „Žingsnis“, MB „Pingvinai“.

Pavadinimą gali sudaryti ne tik vardininku išreikštas daiktavardis su pažyminiu ar be jo, galimos ir kitų linksnių formos, prielinksninės konstrukcijos, tačiau pavadinimas turi reikšti baigtinę mintį. Pvz., pavadinimai MB „Atviru tekstu“, MB „Pokalbis su jūra“, IĮ „Namams“, MB „Namuose geriausia“, UAB „Apie grožį“, MB „Tarp svajų“, UAB „Danguje“ įvertinti teigiamai.

Nemažą teigiamai įvertintų pavadinimų dalį gruodį sudarė ne su daiktavardžiais, o su veiksmažodžiais, ištiktukais sudaryti pavadinimai: UAB „Pykšt“, MB laisvalaikio studija „Oplia!“,  MB „Dirbu kaime“, MB „Kalk vinį“, VšĮ „Lydekai paliepus, man panorėjus“, UAB „Pasidaryk pats“, asociacija „Aukime“, MB „Eina sau“, MB „Du stos“.


Kalbos konsultacijų grupės inf.