Spausdinti
LR laidoje „Ryto garsai“ priekaištai dėl anglų kalbos protegavimo mokslo terpėje

2003 m. sausis 10 d. per Lietuvos radijo laidą „Ryto garsai“ nuskambėjo priekaištai dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimu Nr. 899 patvirtintų Minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų.
Pokalbyje dalyvavo švietimo ir mokslo viceministras R. Vaitkus, ministro patarėjas G. Viliūnas, Kalbos komisijos narys, Vilniaus universiteto prof. habil dr. A. Rosinas, Vilniaus universiteto dėstytojas, Kauno technologijos universiteto prof. dr. A. Krupavičius.
Kalbos komisijos nuomone, geriausi mokslo darbai turi būti skelbiami užsienio kalbomis, ir ne tik anglų kalba, kad nenuskurstų mūsų humanitarinė kultūra. „Svarbiausia – nepažeisti Valstybinės kalbos įstatymo“, – kalbėjo G. Viliūnas. – „Negerai, kai tokiais dokumentais lietuvių kalbai daromas spaudimas.“ R. Vaitkus ir A. Krupavičius kreipė dėmesį į mokslo rinkos globalizaciją, globalų akademinį diskursą ir nutarimo nuostatą skatinti straipsnių rašymą anglų kalba vertino teigiamai, nes Lietuvos akademinės bendruomenės mažos, diskusijos lietuvių kalba greitai išsenka. A. Rosinas ir G. Viliūnas pastebėjo, kad humanitarų diskusijos daugiakalbiškesnės, jų nuomone, anglų kalbos protegavimas nuskurdintų humanitarinę kultūrą, reikalavimas ją vartoti pažeidžia žmogaus laisves, demokratijos principus ir valstybinės kalbos įstatymą.

Parengė Aistė Pangonytė