Spausdinti
, kompiuterija
Geriausi mobilieji telefonai – „Nokia“: visi 28 į bendrovės „Omnitel“ sąrašą įtraukti telefonai turi ir lietuvišką meniu, ir galimybę išsiųsti lietuviškas žinutes. Antroje vietoje – „Sony Ericsson“: iš 18 aprašytų telefonų visi turi lietuviškus meniu. Toliau eina samsungai...

Gintautas Grigas

    Prieš pusantrų metų spaudoje buvo sujudimas dėl lietuviškų SMS žinučių siuntimo iš mobiliųjų telefonų. Vieni kėlė triukšmą, kad jos brangiai kainuoja, kiti – kad Lietuvoje prekiaujama mobiliaisiais telefonais, kuriuose išvis negalima surinkti lietuviškų rašmenų arba žinutes sugadina jas išsiųsdami. 2008 m. vasario 28 d. šia tema Kultūros ministerijoje įvyko diskusija, kurioje buvo aptartos lietuviškų žinučių siuntimo problemos. Mobiliojo ryšio operatoriai tada nutarė vartotojams suteikti daugiau informacijos apie mobiliuosius telefonus: kokie modeliai palaiko lietuviškus rašmenis ir kaip juos patogiai įsijungti.

    Bendrovė „Omnitel“ savo svetainėje www.omnitel.lt skelbiamą informaciją apie mobiliuosius telefonus papildė dviem parametrais: „Meniu lietuvių kalba“ ir „SMS lietuviškais rašmenimis“. Šiuo metu (2009 m. rugpjūčio 12 d.) joje pateikta informacija apie 80 telefonų, iš kurių 75 (t. y. apie 94 proc.) turi lietuviškus meniu ir 49 (apie 61 proc.) – ir galimybę išsiųsti lietuviškas žinutes. Geriausi „Nokia“ telefonai – visi 28 į sąrašą įtraukti telefonai turi ir lietuvišką meniu, ir galimybę išsiųsti lietuviškas žinutes. Antroje vietoje „Sony Ericsson“ – iš 18 aprašytų telefonų visi turi lietuviškus meniu ir 14 (apie 78 proc.) – ir galimybę siųsti lietuviškas žinutes. Toliau eina „Samsung“ (iš 20 telefonų tik 35 proc.). Nepateikiama nė vieno telefono, galinčio išsiųsti lietuviškas žinutes, kurių gamintojai yra HTC, LG ir „Motorola“.
 
    „Bitė“ informuoja tik apie tai, kurie telefonai turi lietuvišką meniu, o apie lietuviškų žinučių siuntimą nutyli.
 
    „Tele2“ taip pat informuoja apie lietuvišką meniu ir dar pateikia punktą „SMS žinutės“, kuriame pliusu žymi ir tuos telefonus, iš kurių negalima išsiųsti lietuviškų žinučių. Tai jau dezinformacija.
 
    Be šių – svarbiausių – mobiliojo ryšio paslaugų teikėjų, dar yra daugybė telefonais prekiaujančių firmų. Tačiau tarp jų pavyko aptikti tik vieną, skelbiančią informaciją apie galimybę išsiųsti lietuviškas žinutes. Tai internetinė parduotuvė „Dovanų centras“ (www.dovanucentras.lt). Kiti pardavėjai arba nieko nerašo arba parašo, kad telefonas SMS funkciją turi, nesvarbu, ar ji tinka lietuvių kalbai, ar ne.
 
    Visą straipsnį skaitykite LKIT svetainėje, žr. http://www.likit.lt/indexw.php?i=str20090812