Spausdinti

     Balandžio mėnesį Kalbos komisijos konsultantai įvertino 1636 įmonių pavadinimus. Teigiamai įvertinti 997 pavadinimai (61 proc.). Lietuvių bendrinės kalbos normų neatitiko 639 pavadinimai, arba 39 proc.


     Nelietuviški pavadinimai (kitų kalbų ir netaisyklingi dirbtiniai žodžiai) sudarė 13 proc. (balandį pateikti registruoti 205).
     Dėl to, kad pavadinime buvo vartojamos įvairios santrumpos, gramatiškai nesuderinti lietuviški ir lotyniški junginiai, pasitaikė rašybos klaidų ir nenorminių žodžių, atmesta 11 proc. pavadinimų (pateikti 188).
     Dėl formalių priežasčių neigiamai įvertinti 246 įmonių pavadinimai (15 proc.). Daugiausia tai kabutėmis neišskirti ir didžiosiomis raidėmis užrašyti simboliniai pavadinimai arba kabutėmis išskirti tiesioginiai pavadinimai.

     Įsidėmėtina, kad simboliniai pavadinimai daromi iš žodžių ar žodžių junginių, vartojamų perkeltine reikšme, jie išskiriami kabutėmis, pvz.: MB „Spalvotas betonas“, VšĮ „Stipri šeima“, MB „Penkiolika minučių iki vidurnakčio“, VšĮ „Šokolado angelai“, VšĮ „Triatlono ritmu“, VšĮ „Voras“, UAB „Laimingi žmonės iš trečio aukšto“, MB „Finansų ryklys“, MB „Pirmi batai“, MB „1000 rankyčių“, UAB „Jaunas mėnulis“, VšĮ „Visi bėga“.

     Tiesioginės reikšmės pavadinimais laikomi tie, kurių pagrindinis žodis yra įmonės, įstaigos ar organizacijos rūšinis pavadinimas. Tiesioginiai pavadinimai rašomi be kabučių, pvz.: UAB Gerų žaislų išparduotuvė, UAB Mėsos krautuvėlė, VšĮ Ignalinos sveikatinimo centras, Vilniaus veteranų plaukimo klubas, asociacija Šiaulių robotikos klubas, MB Žaliakalnio dantų klinika, VšĮ Paplūdimio sporto šakų centras, Irmanto Jagmino UAB (pagrindiniai junginio žodžiai – išparduotuvė, krautuvėlė, centras, klubas, klinika, bendrovė – yra rūšiniai pavadinimai).

     Pavadinimas gali būti sudarytas ir iš dviejų dalių, t. y. iš rūšinio ir simbolinio pavadinimo. Kabutėmis išskiriama tik perkeltine reikšme vartojama pavadinimo dalis, pvz.: UAB klubas „Garažo raktai“, VšĮ darželis-mokykla „Vėžliukas“, VšĮ automobilių sporto klubas „Greitis“, VšĮ triatlono ir plaukimo klubas „Ruoniai“.

Sigita Sereikienė