Spausdinti

Nuo 2019-04-01 iki 2019-04-30 Kalbos komisijos konsultantai VĮ Registrų centrui suteikė 2044 konsultacijas dėl įmonių pavadinimų.
1218 pavadinimų, arba 60 proc., įvertinti kaip atitinkantys bendrinės kalbos normas.

Patys populiariausi simboliniai pavadinimai – trumpi dirbtiniai žodžiai, tačiau registruota ir nemažai iš bendrinių žodžių sudarytų pavadinimų, pvz.: UAB „Rinkodara su polėkiu“, UAB „Vandens raidės“, MB „Naudokis kepure“, MB „Turtėk“, MB „Graužės bebrai“, UAB „Uodo ūsai“, MB „Iškritau iš medžio“, VšĮ „Vilnius kuria“, VšĮ „Laiko persekiotojai“, UAB „Ožys“, UAB „Greita bitė“, MB „Basa žemė“, UAB „Penkios balos vandeny“, UAB „Laikas skristi“, MB „Šilkiniai ūsai“, IĮ „Pas meškėną“, MB „Kartu saldu“.

826 pavadinimai, arba 40 proc., balandį įvertinti kaip neatitinkantys lietuvių kalbos normų.

Nelietuviški pavadinimai sudarė 10 proc. (pateikti registruoti 206), tai mažiausia neigiamai įvertintų pavadinimų dalis.

347 įmonių pavadinimai, arba 17 proc., neigiamai įvertinti dėl formalių rašybos taisyklių nesilaikymo. Dažniausios tokio vertinimo priežastys – simbolinis pavadinimas neišskirtas kabutėmis, ne pirmas pavadinimo žodis (bendrinis) parašytas didžiąja raide ar visas pavadinimas užrašytas didžiosiomis raidėmis. Formalieji trūkumai lengvai pašalinami, tereikia pavadinimus užrašyti pagal taisykles.

Atkreiptinas dėmesys, kad pavadinimas gali būti sudarytas ir iš dviejų dalių, t. y. iš rūšinio ir simbolinio pavadinimo. Kabutėmis išskiriama tik perkeltine reikšme vartojama pavadinimo dalis, rūšinis pavadinimas rašomas mažąja raide, pvz.: VšĮ vaikų darželis „Tvirtutis“, KB kredito unija „Litas“, asociacija futbolo klubas „Žebenkštis“, VšĮ sporto klubas „Nautika“.

273 pavadinimai, arba 13 proc., atmesti dėl įvairių kitų priežasčių (pavadinimą sudarantys žodžiai gramatiškai nesusieti tarpusavyje, pavartotos ne lietuvių abėcėlės raidės, nebūdingi lietuvių kalbai raidžių deriniai (pvz., dvigubos priebalsės, netipiniai dvigarsiai), nenorminiai žodžiai, santrumpos, pavadinimą sudarantys bendriniai žodžiai užrašyti su gramatinėmis klaidomis ar pan.).

 

Kalbos konsultacijų grupės inf.