Spausdinti
, konkursai
3-iojo Diktanto konkurso nugalėtoja tapo vyriausia finalo dalyvė – Aldona Linkevičiūtė. Skelbiame 2008-ųjų metų baigiamojo diktanto tekstą su skyrybos ir rašybos variantais.

3-iąjį Nacionalinio diktanto konkursą laimėjo Aldona Linkevičiūtė, vertėja iš Kauno rajono. Ji ir jos dvynė sesuo Danutė Linkevičiūtė apdovanotos taip pat kaip vyriausios konkurso dalyvės (59 m.). Antrąją vietą užėmė Agata Girnevičiūtė, trečiąją – Jurga Tarvydaitė. Raštingiausio užsienyje gyvenančio lietuvio titulą pelnė Belgijoje gyvenanti Ramunė Šmulktytė.

Skelbiame 2008-ųjų metų baigiamojo diktanto tekstą. Galimi skyrybos ženklai tekste nurodyti skliaustuose. Šalutiniai skyrybos variantai pakelti greta pagrindinių, vienas iš trijų galimų – išnašoje, taip pat ir pora rašybos variantų. Garso įrašą žr. lrt.lt archyve arba čia.

 

Diktantas

Renata Šerelytė

KAD KARAS LIAUTŲSI

   Ne gūdi stichija kitąsyk grasina žmogui, (–) veikiau (–) jo paties puikybė. Pasaulyje savo duoklę rūsčiai skina karai(,) ir nė vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo besiplečiančio jų mastelio. Lietuva ne per seniausiai nutarė neužsisklęsti – (,) (:) dar kelerius metus siųsti taikdarius. Ir pas mus vyksta karas. Tik jame nėra nei heroikos, nei didvyrių, nei tikslo, kurį pasiekę būtume išdidūs nugalėtojai. Mūsų karas keliuose ir kryžkelėse įkūnija beprasmiškai žuvusiųjų kančią ir artimųjų skausmą. O juk mylime savo Tėvynę*!(.) Norime gyventi ne kentėdami, o džiaugdamiesi. Atleisdami, o ne keršydami. Tai kur link skubame? Jeigu agresyvi drąsa yra vertesnė už mąstymą ir atsargumą, reikėtų ryžtis tokią beždžionžmogių drąsą pamiršti. Nes pasaulis jau nebe archajinis, kuriame kęra** gaubtasėkliai paparčiai ir pirmykščio žmogaus grobis sukramtomas pusžalis. Pasaulis šiandien besąs gyvas paprastais, užtat mįslingais dalykais. Kol kas stovime (,) tarsi paralyžiuoti(,) užkeiktoje sankryžoje. Šventajame Rašte pasakyta: (–) gerbk ir mylėk artimą savo kaip pats save***. Pagarba kitam (–) postūmis, galintis sustabdyti karą keliuose. Tam ryžtis gali kiekvienas, betgi tokiam poelgiui reikia tikros, o ne išgalvotos drąsos. Reikia pamiršti privilegijas ir įstatymą, skelbiantį, kad kai kurie piliečiai yra lygesni už kitus. Galbūt(,) tada dangaus skliautu atkops saulelė ir pažadins mūsų pasaulį taikai. Galbūt(,) tada ligšiolines lenktynes tik žaisime, kaip žaidžia karą vaikai. O šalies žiniasklaida liudys gijimą.

 

* Galima stilistiškai nežymėta rašyba – tėvynę.

** Atsižvelgus į reikšmių skirtumus rašytina arba kęra („apauga“; taip originaliame diktanto tekste), arba kera („plačiai auga, keri“), žr. Konsultacijų banko įrašą.

*** Dar vienas galimas variantas: Šventajame Rašte pasakyta: „Gerbk ir mylėk artimą savo kaip pats save.“

__________________

Plačiau apie antrąjį turą žr. konkurso organizatorių partnerių svetainėse:

  • „Ačiū, Lietuva“, LRT.lt, čia.
  • Nacionalinis diktantas tolina varpų skambesį, – Teodoros Rašimaitės („Savaitė“) interviu su Irena Smetonienė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininke; Alfa.lt, čia.
  • Raštingiausia – Kauno rajone gyvenanti vertėja, Atgimimas.lt, čia.
  • Raštingiausios pilietės titulą pelnė vertėja, DELFI.lt, čia.
  • Raštingiausios pilietės titulas atiteko vertėjai iš Kauno rajono, bernardinai.lt, BNS, čia.

 Nugalėtojai įteiktas „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ (Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas) komplektas, o kitiems konkurso finalininkams – R. Paknio leidyklos ir Knygų klubo įsteigti prizai.