Spausdinti

Vasario 19 d. Mokslų akademijos salėje iškilmingai įteikti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos apdovanojimai už reikšmingus darbus lietuviškos terminijos kūrimo, mokslo kalbos puoselėjimo ir visuomenės kalbinio švietimo srityse.


      Už lietuviškos tiksliųjų mokslų terminijos kūrimą, terminų žodynų rengimą skulptūrėle „Sraigė“ (autorius Rokas Dovydėnas) ir diplomais apdovanoti prof. habil. dr. Vilius Palenskis, doc. dr. Vytautas Valiukėnas, dr. Valerijonas Žalkauskas ir prof. habil. dr. Pranas Juozas Žilinskas, už lietuvių kalbos puoselėjamąją veiklą Šakių rajono savivaldybėje – šios savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Julė Kasparevičienė. Renginyje negalėjusiai dalyvauti Ritai Trakymienei apdovanojimas už žodyno „Pasaulio vietovardžiai“ (Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 1–5 t., 2006–2014 m.) koncepcijos ir metodikos sukūrimą ir visų tomų redagavimą bus įteiktas vėliau.

Terminų žodynų autoriai doc. dr. Vytautas Valiukėnas, prof. habil. dr. Pranas Juozas Žilinskas, prof. habil. dr. Vilius Palenskis ir dr. Valerijonas Žalkauskas

   Adovanojama Šakių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Julė Kasparevičienė

      Lietuvos akademinių leidyklų asociacija apdovanojo geriausias akademinių leidinių redaktores – Vilniaus Gedimino technikos universiteto leidyklos „Technika“ redaktorę Dalią Markevičiūtę ir Klaipėdos universiteto leidyklos redaktorę Vilmą Urbanavičiūtę.
        Apdovanojimų laureatams buvo įteiktos vertingos rėmėjų – Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto leidyklos „Technika“ – knygos.  

 Apdovanojimas įteikiamas Vilniaus Gedimino technikos universiteto leidyklos „Technika“ redaktorei Daliai Markevičiūtei

        Renginį organizavo Kalbos komisija, Lietuvos mokslų akademija ir Lietuvos akademinių leidyklų asociacija.     

     Kalbos komisijos pirmininkė doc. dr. Daiva Vaišnienė, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Valdemaras Razumas, Lietuvos akademinių leidyklų asociacijos prezidentas Gytis Vaškelis

    Nuotaikingą koncertą surengė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doc. Deividas Staponkus (tenoras) ir jo auklėtiniai Edgaras Davidovičius (tenoras) ir Kšištofas Bondarenko (bosas), koncertmeisterė prof. Aušra Motuzienė.

Išsamiau apie apdovanotuosius
Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto mokslininkai prof. habil. dr. Vilius Palenskis, doc. dr. Vytautas Valiukėnas, dr. Valerijonas Žalkauskas ir prof. habil. dr. Pranas Juozas Žilinskas yra parengę terminų žodynų, publikacijų terminijos klausimais, sukūrę ir į vartoseną įdiegę nemažai lietuviškų mokslo terminų. Svarbiausi darbai:
• Vytauto Valiukėno, Prano Juozo Žilinsko „Penkiakalbis aiškinamasis metrologijos terminų žodynas“ (Vilnius, 2006);
• Viliaus Palenskio, Vytauto Valiukėno, Valerijono Žalkausko ir Prano Juozo Žilinsko „Fizikos terminų žodynas“ (Vilnius, 2007);
• Viliaus Palenskio, Vytauto Valiukėno, Prano Juozo Žilinsko ir kt. „Aiškinamasis elektrotechnikos ir elektronikos gaminių terminų žodynas“ (Vilnius, 2014);
• Valerijono Žalkausko, Viliaus Palenskio, Vytauto Valiukėno ir kt. internetinis „Didysis anglų ir lietuvių kalbų politechnikos žodynas“ (2014).

Rita Trakymienė daugelį metų Mokslo ir enciklopedijų leidybos centre (anksčiau – Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, Mokslo ir enciklopedijų leidykla) buvo atsakinga už nelietuviškų tikrinių vardų perteikimą lietuviškose enciklopedijose, tarp jų – „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“. Kartu su kolegomis yra parengusi leidinį „Nelietuviškų tikrinių vardų rašymas „Lietuviškojoje tarybinėje enciklopedijoje“. R. Trakymienė parengė penkiatomio žodyno „Pasaulio vietovardžiai“ („Europa“, 2006; „Amerika“, 2008; „Afrika, Antarktida. Australija. Okeanija“, 2010; „Azija“, I d., 2012, „Azija“, II d. 2014) koncepciją ir metodiką, buvo jo atsakomoji redaktorė. Ji yra Kalbos komisijos ekspertė, svetimvardžių rašybos klausimais konsultuoja Europos Sąjungos ir Lietuvos institucijas.

Augenija Julė Kasparevičienė, Šakių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja, daug pastangų skiria lietuvių kalbos, taip pat ir zanavykų šnektos puoselėjimui. Yra pagrindinė rajone kasmet jau keturis dešimtmečius rengiamų lietuvių kalbai skirtų renginių organizatorė, viena iš tritomio „Zanavykų šnektos žodyno“ idėjos ir parengimo iniciatorių. 2013 m. išleido savo mamos Kunigundos Gudiškytės-Vaidelienės vaizdingų posakių rinkinuką „Močiutės Kunigundos žodynėlis“, parašė vieną iš 2015 m. išleistos knygos „Esam zanavykai“ skyrių.

 

 Virginijos Valuckienės, Alvydo Umbraso nuotraukos