Spausdinti

   Vasario 12 d. Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje iškilmingai pradėtos Lietuvių kalbos dienos, skirtos lietuvių kalbos prestižui ir sklaidai didinti. Penktus metus rengiamos dienos šiemet turi sostinę – ryčiausiame Lietuvos krašte įsikūrusią Ignaliną. Tai kraštas, kuriame net ir lenkų okupacijos metais išliko lietuviška dvasia, veikė šv. Kazimiero ir „Ryto“ draugijos, buvo įkurtos daraktorių mokyklos, uždraustą spaudą nešė knygnešiai. Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas sakė, kad kalba yra tautos išlikimo pamatas, o sostinės titulas yra labai didelis įsipareigojimas.


   Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis pristatė Lietuvių kalbos dienų idėją ir patvirtino, kad Ignalina Lietuvių kalbos dienų sostine pasirinkta neatsitiktinai. „Tai puikus kraštas, nuostabūs žmonės, graži gamta ir vertinga istorija. Juk Ignalina atlaikė istorinius iššūkius, išgyveno demarkacines linijas, rusinimą ir lenkinimą. Ir ji neleido lietuvių kalbos plotui mažėti, todėl šiandien ir gauna pareigą būti priekyje, o visa Lietuva gali ja didžiuotis.“ A. Antanaitis dėkojo savivaldybei, labai entuziastingai priėmusiai Kalbos komisijos siūlymą tapti pirmąja Kalbos dienų sostine (renginyje pasirašytas Ignalinos rajono savivaldybės ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos susitarimas), ir visus kvietė aktyviai dalyvauti renginiuose.
   Prof. akad. Bonifacas Stundžia, uteniškis, skaitė paskaitą apie kalbos aktualijas. Mokslininkas priminė Kazimiero Būgos mintį, kad lietuvių kalba yra marga kaip genys, akcentuodamas ypač turtingą tarmių spektrą. Jis teigė, kad lietuvių kalbos negalima laikyti archajiška, nes visos archajiškos kalbos – jau išnykusios kalbos. Mūsų kalba išlaikiusi daugiausia senųjų bruožų, tačiau ji yra gyva, besikeičianti. Anot jo, kalbą kuria visi kalbėtojai. Bendrinė kalba yra standartas, bet ne monolitas. Ji taip pat keičiasi, turi variantų. Svarbiausia išlaikyti kalbos gramatiką, kuri kinta labai lėtai. Savo pranešimą akademikas užbaigė tarsi perspėjimu: „Tos kalbos ir kultūros, kurios neperšoks į skaitmeninę erdvę, išnyks.“
   Lietuvių kalbos instituto direktorė dr. Albina Auksoriūtė ignaliniečiams pristatė instituto veiklą, šioje įstaigoje veikiantį interaktyvų lietuvių kalbos muziejų, kurio dalelė ką tik atkeliavo į Ignaliną. Iki vasario 28 d. bibliotekoje veiks instituto parengta kilnojamoji edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“.
   Europos Parlamento nario Bronio Ropės sveikinimą ir dovanas bibliotekai ir Valstybinei lietuvių kalbos komisijai perdavė jo padėjėjas Henrikas Šiaudinis. Buvo įteiktos ir Seimo nario Gintauto Kindurio atminimo dovanos.
   Ignalinos gimnazija ir Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykla parengė įspūdingą meninę programą – kompoziciją „Nepamirški, Lietuva, linų“, koncertą.
   Savivaldybės švietimo ir kultūros įstaigos parengė plačią lietuvių kalbos puoselėjimui skirtų renginių planą. Anot mero, sostinės renginiai tęsis iki pat rudens.
   Lietuvių kalbos dienų organizatoriai Ignalinoje: Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Lietuvių kalbos institutas, Ignalinos rajono savivaldybė, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Ignalinos Miko Petrausko mokykla, Ignalinos krašto muziejus, Ignalinos gimnazija.                                                                                      

   Daugiau nuotraukų iš renginio žr. čia.